JEN TAK SI KECNOUT :)

Volná diskuze ve smyslu pravidel na téma stránek R-A a Řecko aneb, co se jinam stejně "nevejde" - čekání na novou sezónu je zbytečně dlouhé ;-) .. téma: Jen tak si kecnout. UPOZORNĚNÍ: Téma "jen tak si kecnout" má dobu trvání existence příspěvků tři měsíce - potom budou smazány!
Pavel
Administrátor

Re: JEN TAK SI KECNOUT :)

Příspěvekod Pavel » 10 črc 2018, 23:13

Tohle přepíšu (psal sem to ještě večer z mobilu, ale význam zůstane stejný).. Jardo většina Řeků jezdí rovněž defenzívním způsobem jako my, co nechceme nehodu. Záleží na značkách jak jsou osazeny. Na to, že se tak každý zachová, se samozřejmě spoléhat nedá, ale tahle dle mých zkušeností vznikají různé dohady nad tím, co v Řecku na silnicích platí a co ne. Je to tenký led, protože jejich zákony si doslova nepřečteme. Ale musíme vycházet z evropských předpisů a toho že rozdíly by měly být minimální. To že sou tam různé zvyky a znát je, je už jen takový bonus, který může občas pomoct, nebo se mu můžeme trochu na vlastní riziko přizpůsobit. Dalším problémem je i to, že je tam "trochu" nepořádek v dopravním značení..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem zároveň rozhodčí, soudce i kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
RomanKM

Příspěvekod RomanKM » 11 črc 2018, 07:54

Pokud není před kruháčem značka dej přednost v jízdě,tak se musí na kruhovém objezdu dávat přednost zprava. U nás jsou tuším osazené značky s předností všude,ale změna zákona umožňuje i bez značky dej přednost v jízdě a tudíž přednost zprava na kruhovém objezdu,ale asi to ještě nikde u nás neudělali. V Albánii je každý kruháč jinak,tak tam je třeba dávat pozor jestli tam značky s předností v jízdě jsou či ne.
2014 Chorvatsko-Primošten, 2015 Řecko-Sarti, 2016 Montenegro-Budva,Bar,Petrovac,Uljcin,Albánie-Dürres,Bulharsko-Nesebar,Sozopol,Primorsko, 2017 Řecko-Lefkáda,Albánie-Sarande,Himare, 2018 Chorvatsko,BiH Plitvice,Trogir,Šibenik,Dubrovník,Sarajevo
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 11 črc 2018, 08:07

Ještě se vrátím k tzv. defenzivnímu způsobu jízdy.. Tenhle vychází určitě z osobních zkušeností všech, kteří po Řecku jezdí, protože tam se zrovna všechno "moc neřeší".. přístup je volnější a ne tak upjatý a vystresovaný za volantem jako u nás (ale to je u více jižanských národů, nejen Řekové).. Možná že vychází právě z přísloví "podle sebe soudím tebe" a proto raději většina dává pozor na druhé, co za volantem udělají.. spoléhat se na to, že tak dělají všichni určitě nelze, to je naprosto jasné.. ale i já letos udělal málem chybu, kdy sem "letěl" po západním břehu Peloponésu, po rovné a široké silnici.. byl večer, už sem měl něco ujeto a chtěl stihnout kemp a ubytovat se.. Najednou jsem si v dálce všimnul "podivně se chovajících světel aut" čekajících na vzdálené křižovatce.. ti opatrně do křižovatky najížděli ač sem se domníval, že sem na hlavní a byl sem už celkem blízko.. Nicméně sem na hlavní nebyl, na křižovatce byla stará a špatně viditelná "stopka" a oni měli přednost.. Ti řidiči podobné už znali, že ta cesta může zmást a stopka není tak viditelná a raději čekali, zda skutečně zastavím, protože sem se blížil velkou rychlostí.. Samozřejmě sem pak zastavil a přednost jim dal, ale byl to pro mne i důvod k zamyšlení..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem zároveň rozhodčí, soudce i kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 11 črc 2018, 08:09

-->ROMANKM.. máš pravdu.. jen nejsme zvyklý na skutečnost, že tam značky při vjezdu vždy nejsou.. https://www.cspsd.cz/481-prednost-v-jiz ... m-objezdu.. u nás jsem ještě neviděl, že by byl kruháč bez vjezdových značek "dej přednost v jízdě"..v Řecku tyhle značky občas schází, takže tam přednost zprava.. takže když jedeš po kruhovém objezdu koukáš jak je to značený zprava, jestli máš dát přednost či nemusíš.. diskuzí ke správnému řešení, tak to má být. :clap: na tom kruhovém objezdu co zadal Jarda je to pěkně vidět (přes googlestreet)..
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 11 črc 2018, 08:37

-->ROMANKM: ..to mi taky připomnělo, že v Řecku není tak často osazována dopravní značka "hlavní silnice" jako u nás.. ..když tak člověk jezdí po větších osadách uličkama, dost často musí koukat, jak je to značeno z vedlejší cesty a nebo zda se jedná o přednost zprava (co kdyby náhodou).. to značení není tak důsledné jak u nás, občas se v tom člověk ztrácí, což bude trvat ještě dlouho..
laradek

Příspěvekod laradek » 11 črc 2018, 12:42

Snazim se vzdy dodrzovat dopravni predpisy, ale bohuzel v Recku to opravdu nejde, jelikoz bych tim zpusobil jen dopravni chaos a vsechna rizika z toho vyplivajici. Takze se mi osvedcilo jet presne jak jedou ostatni, tzn. nekde v davu, vcetne rychlosti a jiz zminenych stopek( na techto jsem opravdu jeste nevidel nikoho zastavit,pokud nedavaji prednost).
RomanKM

Příspěvekod RomanKM » 11 črc 2018, 13:32

Obecně nikdo není v dnešním provozu schopen dodržet všechny předpisy.Vždy se může stát že přehlédne značku nebo cyklistu...atd .Navíc je podle mě dost přeznačkováno.V Bruselu by místo některých ptákovin co vymýšlí raději měly sladit dopravní značení a předpisy v celé evropě,aby byly jednotné.To by přispělo k větší bezpečnosti.Já z valstní zkušenosti z Albánie můžu říct,že "jet s davem " je bezpečnější než se striktně držet předpisů. V té Albánii určitě,protože, kdo tam vjede poprvé,tak může být tak trochu v šoku.Na kruháči se najednou vedle mě objevilo asi pět aut :shock: ,ale všeci si tak nějak vyhly bez problémů.Jezdí se na nich celkem pomalu. Na dálnici se pohybují i chodci a není tam většinou ani mimoúrovňové křížení a sjezdy a nájezdy.Není ani výjimka cyklista v protisměru jedoucí po krajnici :roll: Já si na to zvykl během pár kilometrů,ale soused co jel další rok s námi,tak ten to nechápal a prý už tam nikdy nepojede,že tam je to divočina :lol: V Řecku je to celkem vpohodě.
2014 Chorvatsko-Primošten, 2015 Řecko-Sarti, 2016 Montenegro-Budva,Bar,Petrovac,Uljcin,Albánie-Dürres,Bulharsko-Nesebar,Sozopol,Primorsko, 2017 Řecko-Lefkáda,Albánie-Sarande,Himare, 2018 Chorvatsko,BiH Plitvice,Trogir,Šibenik,Dubrovník,Sarajevo
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 11 črc 2018, 13:51

je to tak jak píšete.. já jsem to téma otevřel a trochu se taky v kruháčích zamotal :oops: protože sem vycházel z našich standardů, které tam nejsou.. ..(ale nestydím se za to) je těžké to popsat tak, aby každý pochopil správně a nedošlo k omylu.. pravdou je, že šilhat při jízdě v Řecku do bočních ulic, zda tam je "stopka" a tudíž mám přednost, mi pomáhá, protože hlavní silnice nebývá zpravidla značená.. je pěkná pakárna jet ulicí třeba v Leptokárii a u každé křižovatky po dvaceti metrech zpomalovat a koukat, zda vpravo je "Stop" nebo "dej přednost" a nebo tam není a mám dát přednost zprava i třeba jen kvůli tomu, že značku někdo poškodil nebo odnesl.. :think: .. DZ "hlavní silnice" a "ukončení hlavní silnice" jak často jste ji v Řecku kdo viděl? :mrgreen: Otázka za 100 bodů... :think:

Já mám zažito v případě pochybností za volantem "zastav/zpomal/dej přednost i když ji zřejmě máš" "koukej do bočních ulic na značky" nebo "sleduj ostatní co dělaj" (alias jeď se stádečkem jak psal "laradek") .. :think: a tak jezdím přes 25 let.. a zatím sem přežil.. :lol:
oltcitak

Příspěvekod oltcitak » 11 črc 2018, 17:50

ad kruhace, dajte si vyhladat Magic roundabout v Hemel Hemstead, parkrat som ho isiel a s trochen vacsim autom a celkom v pohode... :lol:
Obrázek
Starex na cestach
-------------------------------------------------
2006-Montenegro,2009-Scotland,2010-Montenegro,2011-Bulgaria,2012-Greece/Thassos,2013-2017-Greece/Chalkidiki tam, kde sa citim dobre
nera738

Příspěvekod nera738 » 12 črc 2018, 00:35

Tu by som potreboval asi návod. A to si myslím ze už mám toho ojazdené dosť.
Grandscenic 2006. Koleos 2018
2011 olympic akti, 2013 Sarti, 2015 Nei Pori, 2017 Sarti, 2018 Thassos Skala Potamia,

Zpět na