Řečtina aneb vše kolem ní..

..nikdo neví vše, ani my ne. Nicméně se zde snažíme abychom na nic nezapomněli.. První si musíte položit otázku: Jet autem nebo ne? Další se týká témat: Doklady na cestu, invaze turků na hranicích, cestujeme s dětmi, navigace, únava na cestě a ubytování, dálniční poplatky, policie, denní svícení, cesta mimo dálnici, kriminalita na cestě, zkušenosti s opravou auta v zahraničí či nehodou v zahraničí a mnoho dalšího..
mamlal2

Re: Řečtina aneb vše kolem ní..

Příspěvekod mamlal2 » 13 led 2015, 12:52

Kdyby si někdo chtěl hrát...
CONVERSATION TRANSLATOR pro chytřejší telefony a tablety systému Android, samozřejmě zdarma.
https://play.google.com/store/apps/deta ... re.chalang

Tato aplikace není jen pro řečtinu, je tu nečekané množství podporovaných jazyků, u části z nich i "repráček" s mluvenou výslovností. A právě i čeština, i řečtina tu mluvenou výslovnost mají. Na rozdíl třeba od srbštiny/chorvatštiny...
Jde o překladač mezi jazyky. Slova nebo celé věty vkládáte buď písemně nebo, co je ještě lepší, dole u jazyků jsou "mikrofonky", kdy po zmačknutí můžete rovnou mluvit, aplikace vaši větu nejdříve napíše, jestli napsala dobře, tak potvrdíte, když ne, tak namluvíte znova. Po potvrzení přeloží. I češtinu bere parádně. Samozřejmě, chybyčky se objevují, je to stroj...Myslím, že to vlastně funguje nějak přes Google Translator, takže výsledky jsou podobné. Velké negativum, ale pochopitelné (při tolika jazycích, hlasovém rozpoznávání atd.) - funguje JEN při zapnutém internetu. I tak si myslím, že uložená někde v tabletu může pomoci i třeba při ubytování (kde už je téměř všude standardem WiFi), když řešíte s panem domácím něco opravdu důležitého a teď si honem nemůžete vzpomenout na nějaké slovíčko (nemusím připomínat, že angličtina tam také je a funguje bezvadně).

Stejně tak tuto appku můžete použít při nenáročném sebevzdělávání v řečtině a "reproduktorkem" si
zkontrolovat svou "řeckou" výslovnost. Pokud jste vyslovili správně, přepíše slovo/větu do alfabety...

Samozřejmě podobných aplikací je možno najít vícero. Píšu to sem proto, že třeba někteří zdejší, starší, se o soudobou techniku už tolik nezajímají, takže o něčem takovém ani nevědí, přitom tablet mají a na dovolenou ho s sebou do Řecka vozí s instalovanou navigací nebo jen s pohádkami pro drobotinu.
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 13 led 2015, 15:57

-->mamlal2: ..to je slušná aplikace, už sem ji dal do mobilu ;-) děkuju za tip..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
romča
Administrátor

Příspěvekod romča » 13 led 2015, 20:22

Ahojky fakt dobrá apka. Už jsem vyzkoušel pár peprných slov i nějaké ty frázečky. Uvidíme v Řecku s jejich perfektní sítí WiFi. :lol:
2002 a 2004 Chalkidiki, 2007 Pelion-Platanidia, 2008 Chalkidiki-Sarti, 2010 Pieria-Skotina, 2011 Lefkáda-Fryni, 2012 Lefkáda-Vasiliki, 2013 Peloponés-Kato Vervena, 2014 Pelion-Horefto, 2015 Epirus-Ammoudia, 2016 Peloponés-Koroni, 2017 Athény + Agiokampos
radek

Příspěvekod radek » 13 led 2015, 20:53

přesně jak říkáš,Řecko je krásná země ale wifi mají strašnou všude kde jsme zatím byli tak wifi jen na papíře :lol: :lol: :lol:
2009-Korfu busem,2013-Chalkidiki a Nei Pori autem,2015,Paralie a Neos Marmaras autem
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 14 led 2015, 11:02

..no dobré je, že když si tam nacpete slovíčka, tak zůstanou uložená a wifi nepotřebujete.. zkoušel sem to v režimu "letadlo" to nová slova přidávat nejdou, ale uložená fungují.. takže mám co do dovolený "ukládat"...
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 06 pro 2017, 18:03

Vážení přátelé tohle mi udělalo obrovskou radost, někdo si nás všimnul, aniž by za to něco chtěl a toho si hluboce vážím, vůbec jsem o tom neměl tušení. A ta radost je o to větší, že moje paní učitelka řečtiny tuto knihu hodnotí jako velmi zdařilou a učí podle ní, takže tohle dílo má i její doporučení.. Koukám na to jako "z jara", udělalo mi to velkou radost zmínka o našem webu a uvedené hodnocení! :clap: :clap: :clap:

tu knížku jde koupit třeba zde: http://www.jazykovy-koutek.cz/?p=3680

Ashampoo_Snap_2017.12.06_17h55m07s_005_.jpg
Ashampoo_Snap_2017.12.06_17h55m07s_005_.jpg (55.43 KiB) Zobrazeno 163 krát
Přílohy
Ashampoo_Snap_2017.12.06_17h47m38s_003_.jpg
Ashampoo_Snap_2017.12.06_17h47m38s_003_.jpg (39.92 KiB) Zobrazeno 163 krát
romča
Administrátor

Příspěvekod romča » 06 pro 2017, 21:33

No to bys měl teprve vidět debatu, kterou jsem rozpoutal svým příspěvkem na FB ve skupině Chutě a krásy Řecka! Nevinně jsem napsal, že u nás to je jednoduché s našimi dvěmi I/Y. Že v řectině je jich šest. Prostě lze zapsat šesti způsoby! Všichni se do mě pustili, že jen 5. Ale pozor všichni to byli Řekové, nebo provdané Češky. I fotka z této knihy nepomohla. Až když jsem požádal o pomoc nejvyšší autoritu, zmlkli. Řecká gramatika je tak složitá, že i sami Řekové tápou. :mrgreen:
2002 a 2004 Chalkidiki, 2007 Pelion-Platanidia, 2008 Chalkidiki-Sarti, 2010 Pieria-Skotina, 2011 Lefkáda-Fryni, 2012 Lefkáda-Vasiliki, 2013 Peloponés-Kato Vervena, 2014 Pelion-Horefto, 2015 Epirus-Ammoudia, 2016 Peloponés-Koroni, 2017 Athény + Agiokampos

Zpět na