Mořské plody

Stravování při pobytu v Řecku, řecké speciality v restauracích, nákup potravin v Řecku, vaříma řecká jídla doma, plody moře, pozitivní a negativní zkušenosti s jídlem v Řecku..
Pavel
Administrátor

Mořské plody

Příspěvekod Pavel » 05 říj 2010, 17:24

..téma věnované všemu, co se dá vylovit z moře a sníst. Takže znalci máte slovo, taky se rád přiučím různým zajímavostem.
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem zároveň rozhodčí, soudce i kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
petras

Re: Mořské plody

Příspěvekod petras » 13 pro 2010, 13:51

řeckou kuchyni zbožňuju, je fakt výborná a navíc zdravá.
milan17

Příspěvekod milan17 » 16 led 2011, 10:32

K dovolenke patria zamozrejme morské plody.Niektoré sú na pohľad nekonzumovateľné :mrgreen: ,ale keď sa dobre pripravia tak sú super, hlavne ak ich vlastnoručne ulovíme. :P My máme radi hlavne krevety -osolené,okorenené a opečené na masle s trochou olivového oleja.Chobotnicu najskor ovaríme 30 až 50 min. podľa velkosti potom, okoreníme korením,alebo grilovacím korením osolíme a pečieme na olivovom oleji. :D Ryby pečieme hlavne salpy,tsypuri-pražmy.Tie očistíme,osolíme-alebo umyjeme v morskej vode,vtedy nesolíme.To nám poradil náš známy u ktorého bývame.Okoreníme a do brucha dáme bazalku,roztlačený cesnak,alebo rozmarín ,tymián podľa momentálnej chuti.Potom ju obalíme v hl. múke a pečieme na olivovom oleji.Pritom ešte do ružova opečieme na plátky pokrájaný cesnak.Pozor aby nezhorel,potom je horký. :twisted: Na grile máme najradšej makrelu umytú v morskej vode bez akých koľvek korenín,akurát po opečení polejeme rozšľahaným olivovím olejom s citrónom.Dobrú chuť.milan
Sally

Příspěvekod Sally » 16 led 2011, 10:37

Milan 17:
Nech toho, slintám :D

Mořské plody a jiné potvory miluju
andy.mclaren

Příspěvekod andy.mclaren » 16 led 2011, 20:05

Milan, po sviatkoch potrebujem diétu a Ty mi to takto kazíš.... :lol: Nepoznám nič lepšie ako chuť čerstvej morskej grilovanej ryby, slintám jak hovado a aj ako Sally..... Asi vyberiem gril zo šopy.....
šaleny vychodňar... :D 2010 - autom Polychrono, 2011 - autom Sarti, 2012 - autom Sarti..... 2013 autom Nea Vrasna, 2014 - autom Kastrí Loutró... 2015- autom Kastri Loutro 2016: autom Kastri Loutro 2017: autom Kastri Loutro
Milan

Příspěvekod Milan » 25 kvě 2011, 12:23

Zdravím, při hledání právních podmínek lovu ryb v Řecku jsem „vygoolil“ staré diskuzní fórum Řecko-autem o lovu chobotnic. Diskuze se mi zdála trochu obecná s hodně nezodpovězenými otázkami, tak jsem si řekl, že napíšu mé zkušenosti z fází lov, zabití a vaření.
Lov. Chobotnice lovím zásadně do ruky. Harpunu považuji za nesportovní. Tam chobotnice nemá šanci. Upozorňuji, že vás většinou chobotnice kousne, ale to v rámci boje vůbec nevnímáte. Čím větší chobotnice, tím obtížněji ji taháte z úkrytu, ale o to snadněji ji dostanete na břeh. Malá chobotnice vám cestou z ruky uteče a okamžitě vypouští černé barvivo. Musíte vyplavat nad hladinu a pozorovat okraje skvrny. Chobotnice se tam objeví. V té chvíli jste se už znovu nadechli a chobotnici celkem snadno znovu chytíte. Tuto hru si cestou ke břehu zahrajete několikrát. Velká chobotnice si vleze na ramena a nechá se vynést až na břeh.
Zabití. Nevěřte tomu, že je po zásahu harpunou mrtvá. Chobotnice má 3 srdce a částečně rozptýlenou nervovou soustavu. Pokud chcete, aby netrpěla, bodněte ji mezi oči, potom strčte dva prsty do vaku a prořízněte blánu ve vaku.(Nůž mějte vždycky u sebe. Jednou mě velká potvora držela u šutru a musel jsem jí uříznout dvě chapadla, abych se neutopil). Vak otočte a vyřízněte srdce, inkoustovou žlázu a ostatní vnitřnosti. Teprve potom můžete mrtvou chobotnici mlátit o šutr. (Živou chobotnici jsem viděl mlátit o šutry Chorvaty, Černohorce i Řeky. Mně to vadí). V jednom příspěvku jsem četl poznámku, že na pískové pláži žádný šutr není. Na čistě pískovém dnu není ani žádná chobotnice. Mlátíte tak dlouho, dokud pouští sliz nebo dokud vás to baví. Já si u větší chobotnice počítám tak 50 – 70 úderů. Během mlácení ji občas umyjte mořskou vodou a zároveň smyjte inkoust, který budete mít na těle.
Vaření. Jednou se mě jeden Chorvat ptal, proč lovím chobotnice když je tuhá jako spužva (mořská houba). Vysvětlil jsem mu, že stačí vzít si s sebou šikovnou kuchařku a pak si pochutná. Proto si s sebou beru šikovnou kuchařku, takže o této fázi nic nevím. Zúčastňuji se až konzumace. Nevím, jestli bych kuchařku ukecal, aby nějaký recept napsala.
Přílohy
P8210165b(800x600).jpg
P8210165b(800x600).jpg (90.76 KiB) Zobrazeno 6215 krát
IMG_5777a.jpg
IMG_5777a.jpg (93.02 KiB) Zobrazeno 6215 krát
Naposledy upravil 1 dne Milan, celkově upraveno 3
Milan
milan17

Příspěvekod milan17 » 25 kvě 2011, 14:28

Moc pekné úlovky.Já lovím chobotnice len harpúnou,ale takú odvahu ju chytiť do ruky pod kameňom,alebo si ju vysadiť ako čert Káču na chrbát to ešte budem musieť sa veľmi prekonávať.Lovu zdar a veľa pekných úlovkov.Milan17
Tommi_82

Příspěvekod Tommi_82 » 13 čer 2011, 17:37

Mám dotaz. Dneska jsem potkal chobotnici, nebyla to ani hloubka, potopím se k ní a koukám na ní z půl metru a ona kouká na mě. Jenže jsem naprostej neználek. Chtěl bych se zeptat jak ji chytit? Za co jí chytat aby mě nekousla nebo něco? Nechci ji jíst, chtěl bych ji jen ukázat starší dceři.
2004 Parga, 2006 Thassos, 2011 Thassos, Sithonie, 2012 Zakynthos, 2013 Atény, 2014 Rhodos, 2015 Lefkada, 2016 Kréta
2018 :auto-rally: Obrázek
Milan

Příspěvekod Milan » 30 čer 2011, 13:22

asi nejspolehlivejší chycení do ruky je: zespodu kombinace prst-rameno, prst-rameno Jak to v té rychlosti vyjde. Jakmile ji pak stisknete, začne se bránit a kousne (nebolí to, je to jak píchnutí u doktora). pak už se musí tahat od šutru nebo za co se drží. Když je menší, začne se i přes sevření uvolňovat. Pak je třeba ji chytit do druhé ruky a situace se opakuje až na břeh nebo uteče a musí se chytit znovu. Slyšel jsem, že se dá chytit i do podběrákové síťky. Nikdy jsem to nezkoušel.
Milan
leo

Příspěvekod leo » 13 črc 2011, 18:53

Ahoj , chci se zeptat , jestli někdo neví ,co stojí v Řecku harpuna . Třeba jednoduchá mechanická . Jesli ji mám kupovat doma nebo tam . Dík za odpovědi.
1991-Platamonas , 2007-Chorvatsko , 2008-Chorvatsko , 2009-MNE , 2010-Kriaritsi , 2011-Kriaritsi , 2012-Kriaritsi , 2013-Kriaritsi , 2014-Kriaritsi , 2015- Kriaritsi , 2016- :( , 2017-Kriaritsi , 2018- Kriaritsi :?:

Zpět na