Vaříme řecká jídla doma.

Stravování při pobytu v Řecku, řecké speciality v restauracích, nákup potravin v Řecku, vaříma řecká jídla doma, plody moře, pozitivní a negativní zkušenosti s jídlem v Řecku..
tovel

Re: Vaříme řecká jídla doma.

Příspěvekod tovel » 02 lis 2010, 19:44

Lidlu se vyhýbám u nás i v zahraničí. Ale dnes jsem v jednom obchodě náhodou narazil na slevněné lilky. Trocha spíš zábavy než práce a v ledničce leží kilo melitsanosalatu. Dlouho jsme zkoušeli receptury, překládali složení salátu v Řecku. Stejně je každý originál.
Jirka
Administrátor

Příspěvekod Jirka » 02 lis 2010, 20:19

No a jak na to ? Šup sem s receptíkem ! ;) Lilek máme doma rádi....
Všude dobře, "doma"(tedy v Řecku) nejlíp :-P Tam si to teprv užívám ! :-P
tovel

Příspěvekod tovel » 03 lis 2010, 07:49

Jirko, oblíbená dávka melitzanasalatu - suroviny cca 1kilo lilků (asi 3-4ks), 1až2 stroužky česneku, olivový olej, petrželová nať čerstvá nebo sušená, majonéza (lépe tučnější zakysaná smetana), sůl, mletý pepř a ocet (možná by šel i citron).
Lilky oprat, propíchat dát na plech s pečpapírem a šup do vyhřáté trouby cca 180-200°C. Cca za půl hodiny z nich budou bačkory trochu do hněda (těžko se to odhaduje). Nechat vychládnout, oloupat a odstranit ten čudl od stopky. Pomlet (já melu přes menší díry). Pak přidat, olivový olej tak půl až deci, nasekanou čerstvou nať petržele - cca 2 polévkové lžíce (lepší je sušená - asi hrst - salát bude hustější), 1-2 stroužky česneku protlačeného "česnekáčem" (pozor, dá se dát i víc česneku, ale opatrně :shock: ). Směs promíchat. Chuť vytunit solí, troch pepře a kyselost octem, ale zase velmi opatrně :shock: . Posledně jsem ocet vynechal úplně.
Do druhého dne sušená petrželová nať stáhne šťávu z lilků a docela se to naleží. Ale poživatelný je salát hned po přípravě. V případě kulturního stolování ho Řekové podávají jako předkrm s bílým pečivem, na talířku to zdobí černou olivou, případně kouskem citronu a natě petržele a štamprdle ouza k tomu taky sedí. Já to dnes snídal bez těchto parádiček a ouza ;) .
knotas

Příspěvekod knotas » 09 lis 2010, 18:20

chutnal jsem teda Retzinu z Lídlu a musím říct že je lepší pro mě Retzina-malamatina , ta třeba stojí v řeckém obchodě ve Zlíně v obch.centru Zlaté jablko 50kč a zdá se mě nejlepší. Kupuju tam taky Ouzo -tsantali 0,7 za 210kč. a olivy na váhu
Kil

Příspěvekod Kil » 07 úno 2011, 13:29

Děkuji Jirkovi a Barče za skvělý recept :P

http://www.recko-autem.cz/index.php?str ... p=123&d=10

Vzhledem k tomu, že se nám po Řecku strašně stýstká, tak si občas děláme doma s přáteli Řecký večer a díky vaší "inspiraci z Thassosu" i s pomocí Quza a muziky to bylo přímo dokonalé.
Jen to šumění moře chybělo :D
Jirka
Administrátor

Příspěvekod Jirka » 07 úno 2011, 16:13

kil: Rádo se stalo ! 8-) Tohle už je taková "rychlovka" nenáročná na čas. Vyzkoušej postupně i další recepty, a uvidíš že chuť je autentická. Jo QUZO neznám, ale OUZO ano, taky ho rád (asi překlep... :lol: )
Včera jsme u nás měli rodinu, tak byl opět stůl v "řeckém stylu"... příští týden dělám zase takové chuťovky hleavně s fety sýra, Saganaki a Jemiste... Prostě už mi hrabe :mrgreen: a potřebuji na jih za sluncem !
Všude dobře, "doma"(tedy v Řecku) nejlíp :-P Tam si to teprv užívám ! :-P
Ovečka
Administrátor

Příspěvekod Ovečka » 07 úno 2011, 17:52

Jirko, ani nemluv- pekla jsem fazole, vařila fasoladu a supu fakes, smažila lilky a cukety, vařila krevety a stýská se mi čím dál víc. Ale mě čekají světlé zítřky. Když nemůžu já do Řecka, tak na konci února přijede kamarádka k nám :).
fioma

Příspěvekod fioma » 10 kvě 2011, 20:16

Nemáte někdo nějaký řecký recept na dobrou úpravu kůzlečího masa.V Řecku se mě na to nikdy nepodařilo natrefit,protože jezdíme v době když už jsou trochu rohatější .Tady by se dalo sehnat maso,ale ingredience k úpravě budou asi daleko.Poradí někdo??Předem už děkuji.FM
leo

Příspěvekod leo » 10 kvě 2011, 23:28

Já bych to kůzle upravil normálně po "moravsky" , upéct na zelenině a v Řecku bych si dal , jak se to dělá u nich. Na zelenině je maso jemné jako z "mimina" :lol: a když to chutná děckám , tak to je co říct. (Ale musím jim říct, že je to morák - ty dlouhé kosti :D
1991-Platamonas , 2007-Chorvatsko , 2008-Chorvatsko , 2009-MNE , 2010-Kriaritsi , 2011-Kriaritsi , 2012-Kriaritsi , 2013-Kriaritsi , 2014-Kriaritsi , 2015- Kriaritsi , 2016- :( , 2017-doufám opět Kriaritsi
Ovečka
Administrátor

Příspěvekod Ovečka » 11 kvě 2011, 01:01

to fioma: Úprav kůzlečího masa je v Řecku spousta. Záleží také na velikosti. Buď ho můžeš rozmontovat na součástky a každou část uvařit, upéct, ugrilovat jinak a nebo ho třeba upéct jako Řekové na velikonoce- celé, plněné nádivkou, mňam, mňam. Když budeš chtít, recepty dodám, ale bez obrázků. Nikdy by mě nenapadlo, že by to tady někdo chtěl zkoušet.

Zpět na