Vaříme řecká jídla doma.

Stravování při pobytu v Řecku, řecké speciality v restauracích, nákup potravin v Řecku, vaříma řecká jídla doma, plody moře, pozitivní a negativní zkušenosti s jídlem v Řecku..
Pavel
Administrátor

Vaříme řecká jídla doma.

Příspěvekod Pavel » 05 říj 2010, 17:21

Řekové jsou gurmáni, strava sice moc dietní není, nicméně je mezi námi řada kuchařů, kteří si zvládnou uvařit řecká jídla i doma.. Viď Jirko :mrgreen:
Odkazy na některé recepty řeckých jídel na webu R-A:
http://www.recko-autem.cz/index.php?str ... ep=124&d=0
http://www.recko-autem.cz/index.php?str ... ep=123&d=0
http://www.recko-autem.cz/index.php?str ... ep=122&d=0

..takže téma stvořené pro pokec o vaření řeckých specialit i běžných jídel..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Jirka
Administrátor

Re: Vaříme řecká jídla doma.

Příspěvekod Jirka » 01 lis 2010, 06:44

andy.mclaren píše:u mňa zatiaľ vyhráva stifado s malými cibuľkami ... Kto má rád mäso, tak v Grécku nájde svoj raj :)

S tím Andy musím jen souhlasit ! A protože mi řecká kuchyně u nás citelně schází, tak jsem si vytvořil vlastní nabídku menu (pro rodinu a přátele) ... kromě článků které na stránkách Řecko-autem vyšly (Pavel na ně dává odkaz výše) mám samozřejmě recept na to jak udělat stifado (z hovězího) i v domácích podmínkách u nás... Zkusíme poprosit Pavla, a třeba jej uvede v tématu "Reportáže a glosy" stejně jako předchozí recepty...

No a jinak mám recepty (+ fotky) na tyto řecké pochoutky :
Jehněčí kleftiko
Pastício
Souvlaki (kuřecí , vepřové )
Stifádo
Pasticáda
Briami
a snad časem ještě něco dalšího přidám...
----
z předkrmů by byly Tzatziki a Saganaki... a ze sladkého by byla Baklava.
Tož tak zatím.... :mrgreen:
Všude dobře, "doma"(tedy v Řecku) nejlíp :-P Tam si to teprv užívám ! :-P
knotas

Příspěvekod knotas » 01 lis 2010, 13:02

Jirka mě inspiroval aneb hurá do Lídlu. Podle dnes objeveného letáku ve schránce je v Lídlu týdenní akce-Řecký týden, začíná dneškem 1.listopadu a vidím to na Retzinu, Ouzo , a sýr Fetu , vše od firmy Eridanous. Nabídka je mnohem větší , to jsem zvědav ,..
PrVk

Příspěvekod PrVk » 01 lis 2010, 13:45

no je to hezké vzpomínání, ale ten LIDL není to, co je v Řecku........ :|
fioma

Příspěvekod fioma » 01 lis 2010, 15:13

Nevím jestli to patří sem ,když je to" vaříme řecká jídla doma "ale,minulý týden jsme zlikvidovali poslední fetu,v lednici je půlka sklenice fíkové marmelády a asi půl litru tsipoura.Asi ten Lídl vyzkouším a možná o to víc se budu těšit na opětovnou dovolenou.FM
Jirka
Administrátor

Příspěvekod Jirka » 01 lis 2010, 19:09

Tak k tomu LIDLU ... mám možnost srovnat český i řecký a .... jedná se o stejné věci, které seženete i v řeckém LIDLU. Například OUZO ZACHOS, víno MAVRODAPHNE (z Patrasu).... Fakt ale je že ze Eridanous výrobky jsem v řecku neviděl, FETU sýr a jogurty tam prodávají od ostatních výrobců, je to podobné jako u nás že se prodávají značky místních výrobců. Ještě takový tip.... když jsme na posezení u grilu si dávali Zachos Ouzo z Lidlu, tak Řek vedle mě si flašku prohlížel....co že to vlastně pije. Já se ho zeptal, jestli mu "tam" něco chybí :mrgreen: .... OUZO Zachos má 38% alc. , jiné opravdu kvalitní značky Ouza např 12, a Plomarion mají výraznější chuť... Ale jinak Mavrodaphne víno... sladké, likérové, to moc dobrá volba ! Už mi hlásila švagrová že dělala nájezd na něj... :lol:
PrVk

Příspěvekod PrVk » 01 lis 2010, 19:54

Nedokážu posoudit všechno, ale tzatziki, které lidl prodával vloni v řeckém týdnu nebyly nic moc, oproti originálu v Řecku slabý odvar - snad tam byl mj. sušený česnek.....ale třeba se letos polepší.
Jirka
Administrátor

Příspěvekod Jirka » 01 lis 2010, 20:19

Tzatziki ... a co si je tak udělat doma ? Není to až tak složité... vlastně vůbec, a když je tady tohle téma :P
Stačí koupit jogurt - nejlépe řecký,(např. výrobce Kolios prodává se např. v Intersparu) , okurku salátovku, česnek, sůl...
S těmi kupovanými hotovkami nemám moc dobré zkušenosti. Radši si je děláme doma, čerstvé jen se odleží v ledničce.
(No a koukám že takhle přes zimu asi naberu váhu jak medvěd... )
ivona777

Příspěvekod ivona777 » 01 lis 2010, 22:18

V sobotu som dopila posledné Ouzo z Grécka takže ma potešilo že má Lidl Grécky týždeň. Už som si ho bola kúpiť. Z Grécka som mala modré Zachos - to je 40%, v Lidlu mají červené - to je 38%, ale chutí rovnako. Kúpila som aj chalvu, vyzkúšam aj mrazené koláčiky plnené fetou, aj tu pizzu Gyros, Retzina nám nechutí. Tzatziki máme radšej domácej výroby a v lete keď je pekne robíme si gyros do placky. Nieje to originál grécka placka - stačí aj arabský chlieb z obchodu a mäso ugrilujeme kuracie prsia marinované s gyros korením a nakrájam ho potom na nudličky. Ostatné je rovnaké - hranolky, zelenina, tzatziki, kečup čo má kto rád. Trochu nám to zase pripomenie dovolenku.
batty

Příspěvekod batty » 01 lis 2010, 23:39

Akurat som v Lidli kupil tie Tzatziky - uvidim ake budu :shock:
Este ma lakaju krasne velke olivy ;)
2000 Katerini-Paralia, 2003 Sithonia, 2005 Kassandra, 2006 Evia / Thassos, 2007 Kreta, 2008 Sithonia, 2009 Santorini / Naxos / Paros, 2010 Lefkada, 2011 Zakynthos, 2012 Kefalonia, 2013 Lefkada, 2014 Skopelos, 2015 Kos / Patmos / Rhodos, 2015 Tinos, 2016 Santorini / Ios / Milos, 2016 Tinos, 2017 Samos / Patmos / Leros, 2017 Astypalea

Moje fotografie: www.flickr.com/photos/103482349@N03/

Zpět na