Stravování na dovolené

Stravování při pobytu v Řecku, řecké speciality v restauracích, nákup potravin v Řecku, vaříma řecká jídla doma, plody moře, pozitivní a negativní zkušenosti s jídlem v Řecku..
Pavel
Administrátor

Stravování na dovolené

Příspěvekod Pavel » 05 říj 2010, 17:08

..někdo si rád vaří o dovolené sám, jiný jde do restaurace nebo koupí pobyt s polopenzí. Každá zkušenost se hodí.
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
balu

Re: Stravování na dovolené

Příspěvekod balu » 01 kvě 2011, 15:12

Taky zde trochu přidám do mlýna ohledně jídla na dovolené. Pokaždé něco berem sebou, doposud jesem jezdil Chorvatsko, a tam většinou strava spočívá na dovezeném proviantu. Nechci být vázaný na nějaké doby večeří snídaní a pod. Zajdeme si také na nějaké rybí speciality , ale ne každý den , to by protáhlo pěkně peněženku a na návštěvu kult. památek by nezbylo.. Přístup Chorvatů poslední dva roky mě zdvihá žaludek, jejich přístup a ceny, co chtějí za služby, neodpovídá v žádném případě štábní kultuře, že by se nějak profisionálně turistům věnovali.
Jsem strojírenský technik, a vaření pro mne není koníček, ale kůň. Dva měsíce před dovolenou , každý víkend se navaří více jídla. Zbytek , třeba po obědě dám do seříznuté krabice od mléka kde napřed vložím igelitový zavařovací sáček. Toto hodím na mražák a nechám zmrznout. Pak jen vytáhnu sáček a zavařím folii a dám to do mražáku. Tyto kostky jsou skladné do přenosné chladničky, a vydrží v pohodě 20 - 24hod. Po příjezdu hodím na mražák a pak jen každý den jen rozmrazím to na co máme chuť a uděláme přílohu. K tomu pak uděláme z místních produktů zeleninové saláty. Žádné sklo, které taky něco váží a kulatý profil je blbě skladný v kufru. Tímto způsobem mám nachystánu čínu, vepřo knedlo zelo, lečo atd., i polotovary na speciality. Mám udělaný na počet dnů jídelníček jako v restouraci/ snídaně, oběd, večeře/ a k tomu jídla, pak jen vytahuji dle nalepených štítků s tím , že některé večery je počítáno s návštěvou nějaké speciality s vínkem. Pivo zásadně si dovezu v plechovkách, protože cizí značky mě nedělají dobře ve střevech. Řecko pojedu poprvé, tak se musím předpřipravit jak do chorvatska, pak ze všeho vyvodím důsledky :mrgreen: a příští rok budeme chytřejší "staroušku" :mrgreen:
Jedu kde auto dojede a vyjede
romča
Administrátor

Příspěvekod romča » 01 kvě 2011, 15:51

Zdravím všechny cestovatele! Na dovču si pokaždé nějaké jídlo vezeme sebou. Ráno nějaká snídaně, lehčí oběd, většinou formou salátů z řeckých zdrojů. Ale naše dvě děti by večer bez gyrosu či suvlaky stěží zvládly. My neodoláme též a také dochází na ochutnávku místních specialit. Prostě bez toho to nejde a počítáme s tím. Jinak už se nám to blíží, letos jedeme autem už počtvrté, tentokrát Lefkáda, odjezd 14.6..No a to pivko bereme sebou též a v Řecku chutná nejen manželovi, ale i mě! :lol:Pozn. romča je manžel
Naposledy upravil 1 dne romča, celkově upraveno 1
2002 a 2004 Chalkidiki, 2007 Pelion-Platanidia, 2008 Chalkidiki-Sarti, 2010 Pieria-Skotina, 2011 Lefkáda-Fryni, 2012 Lefkáda-Vasiliki, 2013 Peloponés-Kato Vervena, 2014 Pelion-Horefto, 2015 Epirus-Ammoudia, 2016 Peloponés-Koroni, 2017 Athény + Agiokampos
KE-Peter-SK

Příspěvekod KE-Peter-SK » 01 kvě 2011, 16:27

"balu", tie mrazené tehličky je fakt bomba patent. Určite to využijeme na našu dovolenku. Ja som vždy pri balení stravy sa hádal s "polovičkou", že berieme zbytočne veľa skla so sebou. Vďaka za super nápad.
Máme to za 63!
V roku 2018 - 13. cesta autom do Grécka! :dance:
balu

Příspěvekod balu » 01 kvě 2011, 17:53

Ono se to nezdá , i pro 4 osoby jedna kostka moc místa nezabere a vleze se jich do té větší přenosky pro celý regiment. :lol:
V druhé jsme pak měli řízky na cestu a salámy,sádlo,ramu sýry atd, na obložené mísy/ soukromý švédský stůl :mrgreen: / na snídaně, doladěné čerstvou zeleninou. Chlazeno na cestu bylo dvěma 2l na kost zmraženéma kofolama, které pak posloužily v tekutém stavu na občerstvení u večerních karet na terase. Po kufru pak rozloženo oblečení , potraviny jako cukr atd, v igelitovkách. Důležité bylo rozložení 4 kartonů piv na středu zadní nápravy :lol: ty se pak obložily zbytkem. Dokonce jsem pokročil tak daleko, nejenom že mám seznam potravin na 14 dnů / který od včerejška hledám a nemůžu najít/ale i seznam věcí, šití, kolíky na prádlo prášek na přeprání triček , koření, mašinky na komáry atd. Bez přemýšlení se podle seznamu naháže na hromadu a nic nechybí. Než se za hodinu vrátím s pojištěním , vyměněnéma EU a z MAKRA s plechovkama piv, opalovacím krémem a flaškou ferneta / 2L slivovice mám vždy doma/ manželka má zbaleno, je oblečená i s namalovanéma očníma monoklama. To je teorie , většinou a pokaždé den před odjezdem nevím jak,ale manželka zjistí, že nemá co na sebe. Tak místo doladění stratégie cesty, lítám po obchodech s hadrama, což je jeden den dovolené třeba navíc. A tak bych mohl pokračovat........... :geek: :geek: :geek: :mrgreen: Ale do řízení a jídla si kecat nenechám. :evil:
Ovečka
Administrátor

Příspěvekod Ovečka » 02 kvě 2011, 08:45

to Balu: Také jsem mrazívala cihličky, ale používala jsem k tomu normální krabičky na jídlo. Pak už byl postup úplně stejný- vložit igeliťák, zmrazit, vyklepnout a těsně před odjezdem naskládat do termoboxu. Ale od té doby, co "u nás" otevřeli Lídl a Arvanitidis se už nenamáhám s nějakým mražením. Ceny potravin jsou v podstatě srovnatelné a už to nestojí za námahu. Vozím s sebou jen některé koření a marinády, sušené bylinky, paštiky, tatarku, tatranky, piškoty, ramu s křenem, pivo (spoustu a čím dál víc), bezový sirup, jitrocelový sirup a normální sirup. To všechno si ale hned rozeberou naši řečtí kamarádi neb to mají už od předchozího roku objednáno :lol: . Pořád se musím smát při vzpomínce na řeckou výslovnost- "paškiki" :D . No a na oplátku musíme jít samozřejmě k nim a nikdy se nám nepodařilo vzít roha dřív, než byl plný stůl nějakých dobrot. Nutno podotknout, že naše paní domácí je naprosto famózní kuchařka. Taky jezdíme na ryby, mušle a kraby. Samozřejmě musíme taky ke kamarádům do taveren a na pitagyros. No a pak voz s sebou jídlo... na co???? Pak bych ho vezla zpět, případně rozdávala, což se mi už taky párkrát stalo. A zpět do ČR v kufru vezu olivový olej (hodně), vavřín, oregano, fíkovou marmeládu, med, jogurt, gigantický fazole, mořskou sůl, červenou cibuli, fetu, retsinu a tsipouro. Takže se dá říct, že Ty sníš jídlo a jedeš domů o několik kilo lehčí, já naopak :lol: . U nás balím já. Seznam nepotřebuju, všechno, kromě náplní do komárovačů mám v podstatě sbaleno pořád. Přihodím pár ručníků, plavky, trička a kraťasy a krém na opalování. Oproti ostatním mám spoustu věcí v Řecku- lehátka, slunečníky, větráky a některé vybavení kuchyně. A máš pravdu- do vaření a řízení si taky kafrat nenechám ;) .
balu

Příspěvekod balu » 02 kvě 2011, 09:25

Je to tak, jak jsem psal , balím se ze zkušeností s minulých dob v Chorvatsku. Až pojedu do Řecka po x-té :mrgreen: třeba budou v kufru jen plavky :lol: . Většinou dříve byl vozen proviant k vůli děckám , tam byla spotřeba jako u tasemnic/ dva 15 a 17 letí kluci/. :mrgreen:
jardack

Příspěvekod jardack » 02 kvě 2011, 09:44

Jojo souhlasím s Ovečkou,kromě potřeb pro prcka 15 měs.neberem žádné potraviny jenom na cestu pár kilo řízků a hodně tekutin všeho druhu a po skušenostech s Thassosu odpařovače proti komárům.Domů toho povezem krapet více.Na poslední dovču v Řecku jsme jeli tří 3 a vrátili jsme se 4,tak doufám že se letos nevrátíme v 5. :lol:
tovel

Příspěvekod tovel » 02 kvě 2011, 20:54

Koukám, sortiment potravin vyvážených z Řecka Ovečkou je hodně podobný s naším. Oregano roste hojně všude a rychle se suší. Plechovic olivového oleje také rok co rok přibývá. Fíkovou marmeládu děláme až doma z fíků, co po transportu stejně na nic jiného nejsou (ta marmeláda je úžasná). Feta je samozřejmost ... loňská už došla. Nelze zapomenout na řecké olivy a ouzo, protože to se u nás neprodává.
A do Řecka - vozíme už jen trvanlivé klobásy nebo salámy, nějaký tvrdý sýr co cestou perfektně vyzraje. Plechové pivo je nutné, to naše je holt lepší a nabídnuto místnímu nikdy neurazí. Něco slivovičky na ranního červa. Možná to zní divně, ale v době našeho odjezdu na dovolenou máme spoustu vlastních rajčat a jiné zeleniny na zahradě. Takže jede s námi.
Při dnešních cenách potravin u nás je jedno, kde se potraviny nakoupí. Dovolená je stále vzácnější a posezení při nějaké té řecké dobrůtce musí být.
fioma

Příspěvekod fioma » 03 kvě 2011, 07:32

Kurňa-lidi-jak ty" potraviny" ,když je z toho Recka dovezete domů,jak to skladujete ?U nás ať dělám co dělám to nevydrží ani dva měsíce,a to toho vozím čím dál víc.Nejdýl vydrží olivolej,ten se asi špatně odpařuje,tak asi proto,ale retzina,feta,olivky to mizí neúměrně počtu osazenstva. :lol:

Zpět na