Jiný kraj, jiný mrav.. Neznalost je občas trapas.

Zvířata a jiné potvory ve volné přírodě / v moři. Opalování je prevít. Jiný kraj - jiný mrav i zvyk.
Pavel
Administrátor

Jiný kraj, jiný mrav.. Neznalost je občas trapas.

Příspěvekod Pavel » 05 říj 2010, 17:56

..jj, s úsměvem vzpomínám na příhodu, kdy tchyni "Jarunu" honil kolem auta jeden z Řeků a ona pořád křičela "ne, ne, ne" a on se divil proč je tak zděšená.. Ale vážně, kdo nezažil pěkný trapas z neznalosti tamního prostředí a zvyků. Takže zkušenosti, příběhy, varování sem..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Jirka
Administrátor

Re: Jiný kraj, jiný mrav.. Neznalost je občas trapas.

Příspěvekod Jirka » 20 lis 2010, 10:17

A další novinka kterou mám od Nikose je že... Recko schvalilo zakon ze pokud si nekdo zapali cigaretu v aute kde je jako spolujezdec nezletile dite do 12 let tak bude pokutovan castkou 1500 eur
Tak doufám že za jízdy svý dětičkám nepodkuřujete... :mrgreen:
Všude dobře, "doma"(tedy v Řecku) nejlíp :-P Tam si to teprv užívám ! :-P
MartinD

Příspěvekod MartinD » 23 led 2011, 18:11

Tak hodim sem zo dva postrehy:
1) V roku 2007 som pri Paralii pod Olympom mal jednu normalnu debatu s milym Grekom - bavili sme sa tak v pohode, o prirode a tak, az do momentu, kedy som sa zmienil, ze sme isli autobusom cez Makedoniu. V tom momente som videl ze Grek ztuhnul a zacal mi dost chladne a dorazne vysvetlovat ze Makedonia je to kde sme prave teraz a tamto ze je FYROM atd atd. Skratka zrejme dost citliva tema pre niektorych....
2) V juli minuleho roka na Peloponeze pri Kalo Nero som mal celkom nepirjemnu skusenost s plavanim v mori - moja chyba, nemohol som sa dostat kvoli skaliskam na breh atd atd. Skratka ked som sa snad za hodinu dostal z vody - tak uz manzelka so synom zburcovala cele pobrezie a vsetci ma vystraseni hladali. Takze grecky majitel rezortu naproti plazi nas cely stastny, ze to dobre dopadlo, hned pozval na obed - ale vo mne bolo este tolko sil, ze som vyrobil trapas, kedy som ho zacal dobromyslene ubezpecovat, ze ja rad pojdem k nemu do restiky na obed, ale samozrejme si to chcem aj normalne zaplatit - bol z toho velmi rozculeny a urazeny, to som fakt v zivote nevidel. Ale nakoniec mi to odpustil a kralovsky nas celu rodinu pohostili (obed, vino, ovocna misa atd atd) a tu som zasa vyrobil trapas - bavili sme sa aj o strajkoch, ktore prave vtydy v GR boli. Som sa pytal, preco strajkuju - tak mi povedal, ze ich politici rozkradli peniaze a ze obycajni ludia to teraz maju zaplatit. Tak som mu povedal, ze u nas (na SK) je to take iste. A on sa ma opytal, ze teda ako my protestujeme - no a ked som mu musel po pravde povedat, ze prakticky nijako. Tak som videl, ze som zasa vyrobil trapas. Moj zaver - na dovolenke sa o politike treba bavit opatrne alebo radsej vobec.
1997 Katerini-Paralia, 2005 Paralia, 2006 Paralia, 2007 Paralia, 2008 Paralia, 2009 Sarti, 2010 Kreta, Pelopones, 2011 Pelopones, Rodos, 2012 Milos, Kreta, 2013 Kreta, Nikiti, 2014 Pelopones, Rodos, 2015 Nikiti, 2016 Kreta, 2017 Kos
jpobo

Příspěvekod jpobo » 07 úno 2011, 13:59

Toto je spíš historka "z natáčení", takže nic vážného.........
Loni jsme byli poprvé v Řecku autem, no a potřebovali jsme se dostat trajektem na Thassos....
Přijeli jsme do přístavu Keramoti a samozřejmě jsme nevěděli odkud trajekt vyplouvá a kde je shromaždiště aut...
Tak jsem ze sebe chtěl udělat znalce a hlavu rodiny, vylez jsem z auta a okolo procházejícího řeka jsem se zeptal: "Kaliméra, parakaló trajekt Thassos?" On začal cosi vykládat, pak ukázal na silničku, já jsem na ni taky ukázal a řekl jsem "Tady?" a on "Ne".
Tak jsme si takle povídali ještě asi dvakrát, holky v autě se mohli počůrat smíchy, no a pak jsem prozřel, poděkoval jsem "Efcharistó" a on i já jsme se s hubou od ucha k uchu rozloučili.....
Opravdu není nadto si pořádně popovídat, např. v obchůdku jsem pravidelně kupoval Retsinu, postavil jsem ji na pult k pokladně, prodavač řekl "Retsina", já na to "Retsina", zaplatil jsem a s pozdravem "jásu" jsem odpochodoval kunzumovat chutný to nápoj....

Jinak touto cestou děkuju strůjcům a přispěvatelům těchto stránek, díky nim jsme byli víceméně na vše připraveni a cesta tam i zpět proběhla v pohodě..... Díky
Mirin
Administrátor

Příspěvekod Mirin » 06 čer 2011, 17:49

Zásuvky na elektřinu - chci se zeptat, jak řešíte fakt, že v GR můžete narazit na zásuvky, který nejsou opatřeny nulovým kolíkem, maj prostě jen dvě dírky...z toho jedna je kopací. Rád bych vzal sebou noťas a nevím, zda je možno do takové zásuvky noťas připojit (ten má klasickou zástrčku- dva kolíky a jedna díra). Dokáže poradit odborník "elektrikář", zda existuje nějaká redukce, případně, kde by se dala sehnat? Nebo máte jiné řešení?
Narazil jsem na tyto zásuvky v roce 2007, Mola Kaliva, hotel Leodinas..
2006 - Asprovalta, 2007 - Mola Kaliva, 2011 - Thassos, 2012 - Polichrono, 2014 - Sarti, 2015 - Thassos, Skala Potamia :handgestures-thumbupleft:
Svět patří těm, co se neposerou! A lepší pivo v žaludku, než-li voda na plicích :obscene-drinkingcheers: Nad alkoholem se zvítězit nedá, jen my Moraváci jsme už několikrát remizovali. :banana-rock:
sitar
Administrátor

Příspěvekod sitar » 06 čer 2011, 19:55

Mirin píše:Zásuvky na elektřinu - chci se zeptat, jak řešíte fakt, že v GR můžete narazit na zásuvky, který nejsou opatřeny nulovým kolíkem, maj prostě jen dvě dírky...z toho jedna je kopací. Rád bych vzal sebou noťas a nevím, zda je možno do takové zásuvky noťas připojit (ten má klasickou zástrčku- dva kolíky a jedna díra). Dokáže poradit odborník "elektrikář", zda existuje nějaká redukce, případně, kde by se dala sehnat? Nebo máte jiné řešení?
Narazil jsem na tyto zásuvky v roce 2007, Mola Kaliva, hotel Leodinas..

Máš dvě možnosti: bud to ignorovat neboť napajecí zdroj pro notebook či netbook je ve své podstatě spínaný zdroj a tomu k životu stačí jen dva dráty/z toho jeden "kopací"/ a vždycky tam nejakej ten nulák bude :D nebo si sehnat PC šnůru, která má jako pokračování "dirky" plíšek, protože v Řecké zásuvce jsou pérka jako třetí kontakty. Redukci jsem na to zatím nepotkal.
2008 Olympská,Vrasna; 2009 Korinth,Pella,Philippi;2010 Epidaurus, Mystras,Palamida,Mavrommati,Olympia; 2011 Dodoni,Lefkada,Prousos;TR Edirne,Enez; 2012 Diakopto,Nemea,Astros,Methoni;2013 Monevasia,Mani,Tennaro, Nafpaktos; 2014 Pelion;2015 Prespa;2016 Attiki,Evia,2017Athens
PP_is_back

Příspěvekod PP_is_back » 06 čer 2011, 20:25

Normálně to tam vraž.Fungovat to bude i bez kolíku.
Přinejhorším tě zabije :twisted:
tovel

Příspěvekod tovel » 06 čer 2011, 20:28

to mirin: Ahoj. Nejen pro tebe - koukni na http://zasuvky.hw.cz/ (Zásuvky všech zemí, spojte se!) Dál už se proklikáš. Po několika kolizích samců se samicemi jsme cestovní výbavu doplnili, aby v sobě vždy našly zalíbení. Pak už je to jen o potřebném počtu. Potvory jsou naše roztrojky - ten samcovitý konec je kulatý a do samice v Řecku jde pouze cestou násilí :lol: .
Pozor v kempech - někde mají pouze zasuvky pro připojení kempingvozů. Tam se bez redukce neobejdete. Občas jsme je viděli prodávat v Řecku, ale spolehnout se na to nedá. Určitě do ní nedostanete ani obyčejnou plochou 2kolíkovou zástrčku.
Ovečka
Administrátor

Příspěvekod Ovečka » 07 čer 2011, 12:01

Taky jsme řešili tento problém, protože jak jsem tady už někde psala, postupně se do Řecka stěhujeme a zaskládáváme pronajímanou nemovitůstku našimi věcmi :lol:. Jelikož se tam přestěhovala mimo jiné elektrická pečící pánev, elektrická trouba, varná konvice, žehlička aj. a protože mi vadilo, že některé věci nebyly uzemněny, zakoupili jsme několik jezevčíků s pojistkami. Jsou totiž univerzální a už tam pár let taky bydlí. Já mám klid a pojistky hlídají, když náhodou vypadne proud, jako třeba jednou při maxibouřce. Stejně vám řeknu, že při pohledu na některá obzvlášť "profesionálně" provedená zapojení žasnu, že v Řecku nehoří mnohem častěji, případně nemají pohřby žehem každou chvíli.
Tommi_82

Příspěvekod Tommi_82 » 07 čer 2011, 13:21

Osobně bych to ignoroval, můj stařičkej noťas má už trafo s třídou ochrany 2 takže to neřeším, mám jen vidlici. Zásuvka tu sice je taková jakou Mirine popisuješ, ale i kdybych měl klasickou tříkolíkovou zástrčku tak bych si vystačil s fází a nulákem. :lol:
2004 Parga, 2006 Thassos, 2011 Thassos, Sithonie, 2012 Zakynthos, 2013 Atény, 2014 Rhodos, 2015 Lefkada
2016 Obrázek

Zpět na