Finance na trase Česká republika - Řecko

INFORMACE MEZI ŘIDIČI = Aktuální zprávy z cesty 2010, cesta jinudy, hraniční přechody, finance na trase ČR - Řecko, dopravní situace na dálnicích, dotazy k "aktuální zprávě z cesty 2010"
Pavel
Administrátor

Finance na trase Česká republika - Řecko

Příspěvekod Pavel » 04 říj 2010, 20:35

znáte to, peníze hýbou světem i dovolenou.. ne vždy se však vyplatí šetřit a ani utrácení zase není někdy to pravé
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem zároveň rozhodčí, soudce i kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
PrVk

Re: Finance na trase Česká republika - Řecko

Příspěvekod PrVk » 14 lis 2010, 23:12

Tvá ekonomická rozvaha je správná a vychází mj. z povahy každého z nás. Někdo prostě chce maximálně ušetřit a nakoupit vše za co nejmenší cenu. To je přirozené a nic proti tomu. Já jsem se také ohradil proti výběrčímu mýtného v Bělehradě, který vybíral předloni místo 13 eur 15 a po stížnostech byl vypátrán a potrestán. Na druhé straně mnohdy nehledím na "korunu", když vidím ochotu anebo doslova bídu- pořád my Češi, kteří jezdíme na dovolenou do Řecka jsme ve své životní úrovni asi někde jinde než Makedonec (ten skopjácký), který často žije jen ze svého políčka. Taktéž uvítám levné ubytování v Řecku, ale nejsem z těch, který při nabídce 15eur/noc/osobu ve slušném apartmánu řekne panu domácímu, že by měl slevit, nebo jdu jinam. Myslím, že každý z nás máme nějakou povahu a už se zde moc nevychováme. :D
tovel

Příspěvekod tovel » 15 lis 2010, 07:06

Státy mezi ČR a Řeckem pouze projíždíme. K tomu je nutné někde koupit benzín a zaplatit dálnici. Benzín vyřeší platební karta, v krajním případě éčka. Na dálniční poplatky myslíme dopředu - vezeme měšec drobných éček, aby nám nemuseli vracet na bankovku. Nevýhodnost platby v E neřešíme. Je to rychlé a pohodlné bez ztráty času na směnárnách.
batty

Příspěvekod batty » 15 lis 2010, 09:47

Ja som tento rok tiez chcel platit iba kartou, ale uz tak viac krat nespravim - radsej si vzdy vymenim € za dinare.
Nakolko v Sbrsku na viacerych pumpach mi nezobrali kartu a uz dlhsiu dobu mi svietilo cervene oko, tak som musel
platit eurami a to s velmi nevyhodnym kurzom. Pri ceste spat som mal taky isty problem - a nemal som hotovost na benzin ale iba na dialnicne poplatky - a uz som sa zacal strachovat ze niekde zostanem visiet bez nafty, na 4 pumpach mi nechceli
zobrat kartu - nakoniec mi nastastie zobrali kartu na OMV ( takze asi iba tam sa da platit kartou ). Nabuduce menim eura ;)
2000 Katerini-Paralia, 2003 Sithonia, 2005 Kassandra, 2006 Evia / Thassos, 2007 Kreta, 2008 Sithonia, 2009 Santorini / Naxos / Paros, 2010 Lefkada / Parga, 2011 Zakynthos, 2012 Kefalonia, 2013 Lefkada, 2014 Skopelos, 2015 Kos / Patmos / Rhodos, 2015 Tinos, 2016 Santorini / Ios / Milos, 2016 Tinos, 2017 Samos / Patmos / Leros, 2017 Astypalea

Moje fotografie: www.flickr.com/photos/103482349@N03/
Sally

Příspěvekod Sally » 16 lis 2010, 06:29

Nikdy jsem peníze na cestě neřešil, tedy až posledních pár let. A řešit to výměnou různých měn tak to opravdu nechci a nebudu. Kdysi při cestě do Chorvatska jsem měl vyměněny šilinky, marky, liry, tolary a kuny a mít s sebou spoustu peněženek nebo pytlíků - NE. Vše řeším v eurech, resp. kartou.

Letos při cestě a na dovolené v Řecku jsme měli jen jednu měnu, a to eura. Resp. měl jsem s sebou na doutracení asi 2000 forintů na kafe na pumpě. Všude na pumpách po cestě jsem platil kartou, bez problémů. To samé v Řecku. Jednou a dokonce poprvé jsem platil na malé pumpě v malé dědině v Řecku mezi Kastraki a dálnicí na Ioanninu. Přijel jsem, pumpař odběhl od obdělávání záhonků, natankoval mi full a před placením jsem mu oznámil, že platím kartou - bez problémů. V Larisse na Schellu taky bez problémů. To samé na pumpě mezi Litochoro a Olympským Stavrosem. Možná jsem měl štěstí, ale kromě problémů s kartou v supermarketech v Leptokárii jsme NIKDE problémy neměli. V záloze jsem měl dostatek euro na případnou platbu keš.
Doma tak trošku riskuji, co se týče plnosti či prázdnosti nádrže a jedu dfc. až do nuly. Venku jsem vždycky začal hledat pumpu, když jsem měl na dojetí cca tak 200 kilometrů. To tam, kde bych musel pumpu hledat. V místech, kde jsem o pumpách věděl jsem jel až na rezervu.
Akorát lituji, že jsem jak blbec platil drahou naftu v Řecku před hranicí EVZONI. Za hranicema byla nafta podstatně levnější. Nikdy jsem neřešil značku pumpy, ale taky jsem nikdy a nikde neměl problémy (kromě u Slovnaftu /už není/ u Černé studánky na D1) s pohonnými hmotami. Možná je to náhoda :D ale jedu na dovolenou, abych si odpočal a něco viděl, ne abych řešil problémy. :lol:
knotas

Příspěvekod knotas » 16 lis 2010, 12:37

no mů j nejdražší benzín byl před 5 lety kdy se ještě muselo kvůli makedonským vízům přes Bulharsko a v Sofii na Shellce mě natankovali samozřejmě nejdražší Natural i s nezjistitelným kurzem na který jsem se ptal litr zhruba za 42 korun , to jsem byl K.O.
milan17

Příspěvekod milan17 » 19 lis 2010, 06:23

V Srbsku je dobré si dať pozor,pri výmene dinárov na zámenu starých Juhoslovanských dinárov za nové Srbské.Rozdiel je len nepatrný v odtieni farby a v označení Srbija a Jugoslavija.Nám sa to prihodilo pri vydávaní na benzínovej pumpe,kde sme takto dostali o 800din.Došli sme na to až pri ďalšom platení v motoreste,keď nám obsluha stále vracala dináre. Až po jej vysvetlení sme pochopili čo je vo veci. Nebolo to veľa ,ale z dovolenkovej eufórie sme sa zasa rýchlo vrátili nazad do reality.Preto pozor, podvodníci na Vás číhajú na každom kroku.
Bauhaus

Příspěvekod Bauhaus » 29 lis 2010, 14:34

to je fakt luxusní, nakonec, aby se člověk bál někam vyjet, aby ho hned neokradli
Jirka
Administrátor

Příspěvekod Jirka » 30 lis 2010, 11:37

Zkušenost kterou napsal Milan17 se mi také stala, ale jen 1x . A stálo mě do jen 20 DIN. Takže když mi bankovku stále vraceli (a pak vysvětlili proč) na ÖMV Bačka Topola, zůstala u kluků jako taková rarita.... to se může stát kdekoliv. V r. 1992 jsem na Ukraině dostal na zpět 2 falešné jednodolarovky. Vypadají jako pravé, ale v bance se dlouho rozmýšleli a pak (protože se jim to pořád nezdálo) ji nevzali. Takže je kluci mají jako raritu spolu s dalšími starými penězi a bankovkami. (Např staré polské zloté, Německé marky a feniky z východní NDR + z doby 2.svět. války, rakouské schilingy atd. )
Prostě ... stalo se, ale kvůli téhle jedné zkušenosti jsem cestování nezanechal.
Všude dobře, "doma"(tedy v Řecku) nejlíp :-P Tam si to teprv užívám ! :-P
Metal_cz

Příspěvekod Metal_cz » 21 čer 2011, 13:20

Já se také snažím platit kartou kde se dá, ale v Srbsku na už narazil 2x u OMW (poprvé mě pěkně odrbali o vymyšlený kurz Eura). Proto vždy, než jdu platit, tak se prvně ptám zda jim fungují terminály. V Makedonii jsem ještě nenarazil na možnost platit kartou, ale je pravda, že to vždy byly malé lokální pumpy. Také mě loni pěkně natáhli na mýtu při cestě do Řecka. Vždy si vzali 2x tolik než měli, bylo to v noci ve tmě, a nevím jak bych se tam s nimi dohadoval. Při cestě zpět, ve dne, bylo vše jak má být. Proto asi letos vyměním ve FYROM na jejich chechtáky, ale nevím zda mají na hranicích bankomaty nebo pouze směnárny a jak se tam pohybuje kurz. Musím to vyřešit někde kolem hranic, loňskou zkušenost se zajížďkou do Kumanovo (FYROM) už neudělám. O půlnoci nahatý v brněnském Bronxu bych se cítil bezpečněji. (možná to je pouze pocit, nic špatného se mi nestalo, ale prostě Pavlovův reflex)

Srbsko řešit nebudu, mých 74 l nádrž to v pohodě vydrží a gáblík se zmrzlinou vyřeším kartou na OMW. Ale naftu vezmu co to dá ve FYROM. V Řecku jsem narazil často na nemožnost nebo neochotu placení kartou. Nejvíc mě to zarazilo ve větších nákupních centrech, ale normální Řekové asi karty nemají, nebo nevěří kousku plastu.

Zpět na