AKTUÁLNÍ ZPRÁVY Z CESTY DO ŘECKA 2017

INFORMACE MEZI ŘIDIČI = Aktuální zprávy z cesty 2010, cesta jinudy, hraniční přechody, finance na trase ČR - Řecko, dopravní situace na dálnicích, dotazy k "aktuální zprávě z cesty 2010"
otto

Re: AKTUÁLNÍ ZPRÁVY Z CESTY DO ŘECKA 2016

Příspěvekod otto » 25 pro 2016, 16:19

Ahojte vsichni. Po lonskych vanocnich Atenach jsme se letos rozhodli pro vanocni Ioanninu a Epirus. Ateny jsme vloni dali letadlem, ale Ioanninu autem. Vyrazili jsme v 19 hod vcera na Stedry den denz Plzne. Predpokladal jsem prazdne dalnice, ale kupodivu provoz stejne byl. Ministr Sem tam Ťuk prerusil omezeni a tak se jelo dobre D5 dobra, D1 a D2 misty klouzala . V Hu na M1 byla mlha a s hruzou zjistuju, za je plna bubaku s A, Ch, B, D znackami, uplna invaze, nechapal jsem to. Madarska auta jsem mijel jen 2. Na M0 jsem se rozhodl pro M6 a Hercegszanto. Udelal jsem patrne dobre. Po najeti u Vrbas islamsky sirup pokracoval. Benzinky plne, koberecky pro modleni vedle aut a nepouzitelne toalety. U Jagodina 2 auta bubaku na strese. Honem pryc. U Nis jsem predpokladal, ze pojedou na Pirot. K me hruze nejeli tam, ale se mnou. Nakonec zacali ve Fyrom odbocovat pryc, byli to Albanci a Kosaci. Evzoni dosazeno v 10:50. Hranice Hu-Ser 5min, Ser- Fyrom 20min, F-Gr 3min. Do Ioan jsme dojeli ve 14 hod. Vsem hezly Svatky
otto

Příspěvekod otto » 02 led 2017, 13:24

Se zpožděním ještě pár postřehů z cesty zpět. Odjezd z Ioannina30.12. v 9 po snídani, cestou jsme si ještě udělali zajížďku na Meteory, protože bylo krásné počasí a tím dobrá viditelnost. Docela dost řeckých turistů bylo mezi svátky v samotné Ioannina, tak na Meteorech. Tam navíc byly autobusy se srbskými turisty. Z Meteora jsme vyjeli těsně před polednem. GR - Fyrom 10min. Ve Fyrom jsme se rozhodil natankovat a taky si udělat přestávku. Volba padla na Makpetrol Kumanovo, kousek před hranicemi. Po natankování jsme hned ovšem museli odjet, protože žebráci nám obstoupili auto hned u stojanu a těžko jsem se dostával do auta, když jsem tedy na ně při tom nechtěl sahat a odstrkávat je. Obsluha nezasáhla a bavila se, zřejmě z toho měla 2.Vánoce, my ovšem nikoliv. Už jsme měli zkušenost při cestě do GR z nefunkčními a hroznými záchody Okta Katlanovo (turecké a pos...né) a kousek dál Makpetrol Katlanovo (funkční jen na dámách a pro změnu pochc..ný i s podlahou). Při dalších cestách budu tak, jako při cestách minulých, Fyrom BS ignorovat. Ve Fyrom se opět přidávalo naším směrem více a více aut s A,D,CH a B značkami. Množství aut na přechodu Fyrom-Ser vypadal, jako někdy v červenci. Byly otevřené 4 brány - 3 v našem pruhu a 1 v protisměru. Před každou tak 20 - 25 aut. Na Ser straně 3 brány. Zdržení 18 + 25 min. V Srbsku bubáci začali ještě víc přibývat u Bujanovač a Leskovač. Přechod Ser-Hu jsme tudíž zvolili Tompu, kde jsme byli sami. Na Hu straně každých ca 10km HU policie, nebo celníci, kde byla snížená rychlost na 30Km/hod mezi kuželi, asi kontrolní stanoviště. Nás nestavěli. Celou cestu byly dálnice suché a bylo jasno, jen na D1 mlha. Dojezd domů nedaleko Plzně 04:10 31.12..
otto

Příspěvekod otto » 19 led 2017, 12:47

Vzhledem ke skutečnost, že jsem si musel dát Řecko ještě jednou, tedy už v r.201,7 tak pár postřehů. Odjezd čt 12.1.2017 19:00 z Plzně, cestou téměř bez provozu. Zvolen dálniční Horgoš, protože na M5 téměř nulový provoz kromě pár bubáků a dodávek RO a BG táhnoucí ojeté auta. Policie sledovala provoz z mostů, křížící dálnici. Na přechodu Horgoš jsme byli úplně sami, za 2 min jsme byli v Srbsku. Téměř nulový provoz trval až k Bělěhradu, přesto zaznamenány 2 hlídky pod mosty. Od Niš uježděná ledovka v levém pruhu a sníh, -10. Silničáři ale makali a sypali. V Srbsku, tak ve FYROM ovšem i na dálnicích používají kamínky, což je dost nepříjemný. Hranice Pre/Tab : srbská strana uklizená od sněhu a 5 min. Zato FYROM hranice katastrofa. Plno sněhu, v uježděných kolejích jámy. Až od Kumanovo se situace zlepšila a šlo vůbec předjíždět levým pruhem. Od Veleše se teplota pohybovala od -10 do -16°. Hranice Gev/Ev pá 13.1. kolem 9 hod. a docela dost Fyromů do GR, ale celkem jen 10 min. Na GR straně sníh, ale silnice pro mot.vozidla uklizená v obou směrech a všech pruzích. Hotel kousek od Thessalonik. Odjezd následující den so 14.1. v 8:30 Cz času. Ev/Gev 5 min. Tady ještě zmiňuji, že dálnice od Gev do Smokvice se pořád jezdí jen jedním pruhem tam i zpět. Druhou půlku dálnice pořád opravují. Katastrofa nastala na přechodu Tab/Pre, kde byly opět značné fronty a otevřené jen 2 brány. Před každou ca 40 aut. Celková čekačka 52 min. Takže stejná situace, jako předchozí jízdu 30.12.2016. V Srbsku aktivní policie, měření na několika místech. Hranice Ser/Hu jsem zvolil Bački V./Ass a i tam zdržení 50 min. HU celníci kontrolovali tašky. Velmi nepříjemný provoz na M1, kdy nebyly vidět ani čáry. Dojezd do Plzně v so 23:00.
Pavel
Administrátor

AKTUÁLNÍ ZPRÁVY Z CESTY DO ŘECKA 2017

Příspěvekod Pavel » 27 úno 2017, 18:47

Nová sezóna se kvapem blíží a doufejme, že bude alespoň stejně tak dobrá, jako loni.. ;-)
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Xantiak

Re: AKTUÁLNÍ ZPRÁVY Z CESTY DO ŘECKA 2017

Příspěvekod Xantiak » 07 dub 2017, 10:40

Aktuální zpráva z řecka. 5.4.2017 slavnostně otevřeli tunel Tempi, Takže pro ty co jezdí přes krásné údolí u Olympu s kostelíkem ve skále (typ na výlet) a nechcou jet právě zmiňovaným údolím můžou již použít rychlejší variantu cesty a to právě nově mnoho let budovaným tunelem. Při cestě od Soluně začíná za Nei Pori.

https://www.youtube.com/watch?v=on7mXnljHto

Cena za průjezd je při cestě do Athen před tunelem mytnice Leptokaria 3.1€ za osobak a za tunelem Tempi 2.5€ Takže buď zatím nezdražili nebo vubec ani nezdraži. Uvidíme v létě.
18 cesta se nezadržitelně blíží.... :whistle:
PetrosP

Příspěvekod PetrosP » 20 dub 2017, 10:03

Dobrý den,
máme za sebou letošní první cestu do Řecka a zpět (a ještě minimálně dvě plánujeme), ta první byla na Velikonoce (které jsou v Řecku skvělé).

Do Řecka odjezd z Prahy v úterý 11.4.2017 v cca 17.30 hod., nejhorší z celé cesty tradičně D1 (na 34.km hodinová fronta, kterou jsme podjeli přes Mnichovice a Chocerady a časovou ztrátu tak snížili na cca 30 min), po zúženích dohopsáno až k Brnu, za Brnem na D2 tankujeme plnou nádrž, pak již na Bratislavu otevřeno a vše v pohodě. Dle zkušeností z minulých let Slovensko i sever Maďarska jedeme cca podle předpisů (známky jsme koupili předem v UAMK, tedy nestavíme), za Budapeští jsme trochu zrychlili a hned se na tabuli nad dálnicí rozsvítil rudý nápis, ať koukáme zpomalit (to jsem v Maďarsku viděl poprvé), pak již až na hranice se Srb cca 140 km/h. Hranice ve 23.55 hod. prázdné, jsme třetí auto, v 0.04 hod. již vjíždíme do Srb. Před Novim Sadem se střídáme za volantem. Bělehrad hladce centrem, pak dolů na jih. Cca 50 km pod Bělehradem nám vběhla do cesty srna, naštěstí jsme jeli jen cca 120 km/h a řidič(ka) stíhá skvěle reagovat, oddechli jsme si. Tankování ve Velika Plana (najeto již 970 km). Střídáme se za volantem. Srbové pořád pokračují ve výstavbě dálnice, na jihu pod Niší již jen dva úseky mimo dálnici, které se každý rok zkracují. V 5.20 hod. na Srb - Mak hranicích, zdržení 7 minut. I zde se buduje, cesta prázdná, cca poslední třetina Mak je v našem směru do GR mimo dálnici (dálnice se opravuje a jede se v podstatě podél ní). V 7.30 hod. na Mak - Gr hranicích, tankujeme u poslední pumpy, pak do Duty Free a v 7.50 hod. vjíždíme do Řecka. Naším cílem je Velika v Thessálii (pobřeží Egejského moře na úrovni Larisy). V Řecku bylo slunečno, cca 20 stupňů, jelo se dobře. Sjeli jsme na Ethniki na jih. Pak před Pantelejmonským hradem vjezd do nových tunelů (jsou tři za sebou, před nimi se platí mýto 3,10 EUR, po nich pak 2,50 EUR). Tunely jsou super, nikdo v nich nebyl. Potřebovali jsme uhnout před Tempami doleva k moři (na Omolio, Kokino Nero, Mesangalu a i naší Veliku), nicméně sjezd (na Platamonas) je jen za prvním tunelem a pak už se sjet nedá, až za Tempami po projetí všech tunelů... Tedy kdo pojedete podobně, pozor, ať se nemusíte vracet!! Na místo do Veliky dorážíme v 10.10 hod., celá cesta cca 1.635 km nám tak zabrala 16 hodin a 40 minut.

Zpáteční cesta v sobotu 15.4.2017 vše obdobně v klidu jako na cestě do Řecka, jediný problém na GR - Mak hranicích - přestože nebyl provoz, fronta jak uprostřed léta tak na 1 hodinu či víc. Všimli jsme si, že Řekové to občas podjedou pruhem pro autobusy, tak se spolujezdkyně šla podívat - viděla, že Řekové dusí Makedonce, ale Řecká auta pustí jinak zavřeným průjezdem, Makedonce, kteří to taky zkusili podjet ale nekompromisně vrací do fronty, zeptali jsme se, jestli nás pustí, když jsme Češi a oni že jo - tak jsme to celé podjeli a celnice na nás mávla, ať projedeme zavřeným průlezem... ušetřili jsme jistě hodinu. Pak již vše bez front a komplikací, jen začátek Makedonie se jede po staré dálnici a ty díry (bez označení) jsou pekelné!!! Cesta opět trvala cca 16 hodin a 30 minut.

Hodně štěstí na cestách a díky všem za informace, vždy z nich před cestou čerpáme!! Petros P.
offices

Příspěvekod offices » 28 dub 2017, 13:12

Ahoj, zde je aktuální informace k novému úseku dálnice v Makedonii. Vypadá to, že se už letos svezeme po novém. Pokud ano, bude to opět úspora času.
http://telegraf.mk/aktuelno/ekonomija/n ... video.nspx
[i]2010 - Lefkáda - Auto - Trajekt z Benátek; 2011 - Lefkáda - Auto - Trajekt z Benátek; 2012 - Lefkáda - Auto - Balkánská cesta; 2013 - Lefkáda - Auto - Balkánská cesta; 2014 - Lefkada - Auto - Balkánská cesta; 2015 - Lefkáda, 2016 - Lefkada, 2017 - pro změnu Lefkádička :dance:
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 08 kvě 2017, 17:22

přepis zprávy od Vladimír: Zdravím všechny milovníky cestování po Řecku. Právě jsem se vrátil z Řecka. Video je super, ale realita je jiná. Při cestě do Řecka je zavřený úsek dálnice od Negotina do Demir Kapie. Provoz je z dálnice sveden na místní souběžnou komunikaci. Při cestě z Řecka je dálnice otevřena, jen nájezd na dálnici je díky budovanému napojení na tunely o kousek posunutý. Při cestě je vidět, že většina povrchu dálnice do Řecka je bez asfaltu. Uvidíme co všechno stihnou stavbaři v Makedonii za 1,5 měsíce, ale taky doufám, že alespoň jeden pruh otevřou.

originál příspěvku je umístěn zde: viewtopic.php?p=21965#p21965 motoinformace z jednotlivých států -->FYROM (Skopje, Vardasca...)
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
offices

Příspěvekod offices » 09 kvě 2017, 12:51

Ahoj, zde jsou aktuální fotografie:
http://kurir.mk/makedonija/vesti/fotoga ... emek-delo/
Zde informace, že se dálnice má otevřít do konce měsíce:
http://vecer.mk/ekonomija/od-krajot-na- ... -avtopatot

A ještě jedna informace pro cestovatele na západní ostrovy. Náhle nám vznikla dálnice mezi Joaninou a Artou :clap: . Ještě není tedy úplně celá, ale i tak to hodně pomůže tomuto nebezpečnému úseku. Google ji ještě nemá zakreslenou. Mapy CZ už ano.
Video dálnice / průjezd je zde:
https://www.youtube.com/watch?v=-Gkm5awas3g
[i]2010 - Lefkáda - Auto - Trajekt z Benátek; 2011 - Lefkáda - Auto - Trajekt z Benátek; 2012 - Lefkáda - Auto - Balkánská cesta; 2013 - Lefkáda - Auto - Balkánská cesta; 2014 - Lefkada - Auto - Balkánská cesta; 2015 - Lefkáda, 2016 - Lefkada, 2017 - pro změnu Lefkádička :dance:
Kankunen

Příspěvekod Kankunen » 15 kvě 2017, 08:05

Zdravím všechny milovníky Řecka,
včera jsem se vrátil po šestnácti dnech opravdu krásného počasí,kdy teploty na Pelloponesu atakovaly třicítku a moře už mělo i 24st.V pátek už se zatáhlo, v Leptokarii bylo moře 20st.,26 st vzduch, bílá čepice na Olympu hodně slezla a v Gevgelii bylo 33st. a u Vranje bouřka ,že to ani stěrače nebraly. Průjezdy přes hranice na občanky všude v pohodě, pouze srbský a maďarský celník dělali hloubkovou kontrolu, všechny dveře dokořán, nakonec když viděl plnou lednici jogurtů a jehněčího, tak mě s pousmáním pustili a přáli šťastnou cestu.Jinak v Srbsku žádné velké změny, dělají u Subotice nové potahy, za Bělahradem nová mýtnice opravdu obrovská,staré turnikety se projíždějí volně, Ikea ještě neotevřená a po nové dálnici se svezeme nejdřív tak za rok,tam mají ještě hodně práce s mosty. V Makedoniji na kopci za Kumanovem stále omezení, nová mýtnice se už dodělává, před Skopje dělají nové potahy a most stále ve výstavbě minimálně rok. A 65 km před hranicema GR od odbočky na Negotino u pumpy Makpetrol v ďolíku, tam se pustili do velké rekonstrukce,do GR se jede po místní komunikaci, na začatku i po štěrku, zpátky domů se po výjezdu z toho starého tunelu u Demiru nenajíždí hned na dálnici, ale jede se kus po souběžné komunikaci a pak se už jedete po dálnici. Chce to sledovat cedule SKOPJE nebo GEVGELIJA.Na stavebních cedulích měli termín dokončení prosinec 2017. Na té nové dálnici opravdu finišují, světla a svodidla dodělávají, před Gevgelijí dělají nové potahy a je už tam nový nájezd na dálnici, takže do měsíce nebo prázdnin by to snad mohli otevřít. Bohužel v Evzoni nám hned mezi celnicí a benzínkou BP budují nové mýtné brány, na tom rozšíření a docela makají, takže od prázdnin už se taky může platit a nebo taky až za pět let...Jinak v Řecku šla cena nafty dolů, pohybuje od 1,135 - 1,5 euro , v Makedoniji 51MKD. Nové tunely na dálnici do Larissy opravdu skvělé, hned to na navigaci zkrátilo čas o 15 minut a poplatek zůstal stejný. Takže Vám přeji taky tak pohodovou cestu a tak skvělé počasí.

Zpět na