AKTUÁLNÍ ZPRÁVY Z CESTY 2013

INFORMACE MEZI ŘIDIČI = Aktuální zprávy z cesty 2010, cesta jinudy, hraniční přechody, finance na trase ČR - Řecko, dopravní situace na dálnicích, dotazy k "aktuální zprávě z cesty 2010"
Persi

Re: AKTUÁLNÍ ZPRÁVY Z CESTY 2013

Příspěvekod Persi » 20 črc 2013, 06:27

Dobré ráno, práve sme sa zobudili v penzióne Fontána-Vladičin Han.
Včera 970 km za 12 hodín.
Chtelnica-Nové Zámky-Komárno-Budapest-Moháč-Osijek-Vukovar-Tovarnik-Šid-Belehrad-Niš-penzión.
Cesta úplne v pohode, hranice ako keby neboli, len v Belehrade nás to hodilo na obchvat a to bol jediný včerajší problém. Obchvatom Belehradu sme išli cca. hodinu.
Po raňajkách pokračujeme smer Toroni..

(..smazal admin)

PRO UDRŽENÍ PŘEHLEDNOSTI DF TENTO LINK SLOUŽÍ POUZE KE SDĚLOVÁNÍ AKTUÁLNÍCH INFORMACÍ O CESTĚ DO ŘECKA (2013) ..
PRO DOTAZY K TĚMTO INFORMACÍM SLOUŽÍ TENTO LINK viewtopic.php?f=2&t=106
Persi

Příspěvekod Persi » 21 črc 2013, 08:39

V sobotu sme pokračovali v ceste, zdržanie ne hraniciach SRB-MAK 45 min. a sumárne zdržanie mýtnice 30 min. Inak cesta úplne v pohode. Ubytovanie v Haus Risos veľmi dobre. A ešte k ubytovaniu vo Fontáne, na raňajky bola omeleta a káva-ale my nie sme nároční čiže úplne to stačilo. Cesta trvala 480 km 7 hodín.

PRO UDRŽENÍ PŘEHLEDNOSTI DF TENTO LINK SLOUŽÍ POUZE KE SDĚLOVÁNÍ AKTUÁLNÍCH INFORMACÍ O CESTĚ DO ŘECKA (2013) ..
otto

Příspěvekod otto » 22 črc 2013, 09:43

Zdravím. Píšu se zpožděním, ale dřív to nešlo. Odjezd 20.7. v 9 hod z hotelu nedaleko Thessalonik směr domů. Hranice GR-Fyrom 15 min, Fyrom – SER taky tak. V protisměru daleko větší fronty a silnější provoz. V SER v protisměru byly fronty i u mýtných bran a celkově silný provoz aut se značkami D. Od Niše do Bělěhradu se mi povedla naladit stanice, jako náš Impuls, kde každou půlhodinu sdělovali stav na hlavních tazích a na dálničním přechodu Horgoš. Tam, ještě před Bělehradem hlásili zdržení mezi 20 a 40 min v obou směrech. Průjezd Bělehradem přes centrum, plynule a rychle. V našem směru velmi slabý provoz. U Novi Sadu už nehlásili minuty, ale pokud jsem dobře rozuměl, že je čekací doba víc jak hodinu. Jel jsem na Tompu, jako vždy. 16:45 na SER straně nikdo, ale hned za budkou fronta ve třech řadách až k HU hranicím. Auta vesměs se značkami SER a HU. 20 minut se nepohnulo ani kolo. Čekací doba 1,5 hod. V protisměru to samé jen auta s D, ale přišlo mi, že srbové je odbavovali rychleji. Mezi SK a CZ jsem trefil uprostřed dálnice tak velkou díru, že šlo auto na doraz a na displeji nahlásilo, že od té chvíle nefunguje parkovací asistent. Myslím, že to bylo na mostě, ale byla už tma.

Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 23 črc 2013, 18:28

Zasláno na e-mail od Janise: Dobrý den
cestu do Řecka a zpět jsme letos absolvovali autem poprvé. Jeli jsme Škodou Fabia II 1.2 ve čtyřech lidech a byli jsme plně naložení. Tam jsme vyjížděli 29. 6 odpoledne s přespáním u Nového Sadu, zpátky tento víkend s přespáním v Budapešti. Pokud je jen jeden řidič, tak doporučuji přespání. City hostel Buda v Budapešti přes boooking.com nás vyšel na cca 8€ na osobu.
Nejlepší dálnice mají Maďaři, nejhorší je jednoznačně naše D1.
Co se týče hranic tak nejdelší čekání je na hranici HUN/SRB. Cestou tam jsme stáli asi 2 hodiny, cestou zpět asi jen hodinu.
Pak nás na cestě potkalo jen jedno větší zdržení. A to na nedostavěném obchvatu Bělehradu, kam nás táhla navigace. Před návratem na dálnici za Bělehradem se totiž každý víkend konají nějaké trhy. Místní policisté nezvládají organizovat dopravu, takže provoz vázne. Zdržení opět asi 2 hodiny!!! (v sobotu a neděli tedy doporučuji projíždět Bělehrad skrz město)!
Ceny PHM ve FYROM se aktuálně pohybují na všech pumpách na 81 MKD (jedna jedna pumpa měla za 79,50 - mimo hlavní dálnici - jel jsem se zastávkou v Ohridu).
V Maďarsku jsem tankoval jen cestou tam (cena 434,9 HUF/litr Natrualu 95).
V Srbsku cestou tam za 153 RSD/litr
Mýto v SRB uváděné na stránkách zde sedí (ve směru od Maďarska se platí 3€, 2,5€, 6,5€ a 2€. Kurz je nevýhodný, je lepší platit v RSD, ale v ČR jsem je nemohl sehnat). Dálniční známku v Maďarsku jsem platil v HUF (4780). Mýto ve FYROM nemám kompletní, protože za Skopje jsem mířil na Ohrid, ale za ten úsek jsem dal celkem 180MKD - otrava je zastavovat každých 10 minut kvůli mýtné bráně.
Nejrizikovější je podle mě úsek mezi Leskovacem (konec dálnice v SRB) a hranicí s FYROM. Práce na silnici, katastrofální značení (omezenou rychlost nemá smysl dodržovat, já i ostatní jsme jeli cca o 30km/h víc než je povoleno). Srbové a Fyromáci předjíždějí do zatáček kam nevidí a přes plné čáry. Jeden Slovák co jel před námi to jen o zlomky sekundy neodnesl čelní srážkou. Najednou se v zatáčce v protisměru objevilo BMW předjíždějící kamion. Takže v tomto úseku ať všichni dbají ZVÝŠENÉ OPATRNOSTI.
Také doporučuji v tomto úseku dodržovat bezpečný odstup před vozidly vpředu. Nám se to vyplatilo, když kamionu před námi praskla penumatika a její zbytky se rozletěly po celé silnici.
Více poznatků asi nemám.
Šťastnou cestu všem!

Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
saille

Příspěvekod saille » 23 črc 2013, 21:05

Zdravím všechny příznivce R-A!

Předkládám ucelenou zprávičku o naší letošní cestě na Lefkádu. Protože nás bylo celkem osm lidiček, pojali jsme cestu jako expedici. Po dlouhodobých přípravách a kalkulacích jsme došli k tomu, že nejlepší bude zapůjčení mikrobusu. V půjčovně jsem si vybral zánovní Citroen Jumper 2,2 HDi ve vysoké prodloužené verzi. Každý cestovatel měl samostatnou polohovací sedačku a k tomu všemu ještě bylo k dispozici cca 1,8 m3 nákladového prostoru.
Protože podstatná většina členů expedice má co dočinění se školstvím, odjížděli jsme ze Šumavy v pátek 28.6. 2013 v pravé poledne. Ráno bylo u nás v Sušici 8°C a poledne pak 16°C. Vyrazili jsme směr Německo, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Makedonie a Řecko. Kolem půlnoci jsme zastavili na odpočívadle někde za Slavonským Brodem a tři hodiny jsme spali. Páni venku ve spacáku, dámy uvnitř ve voze. V sobotu kolem půl čtvrté ráno jsme vyrazili „na Bělehrad“. Město jsme projížděli centrem kolen půl šesté ráno bez jakýchkoliv dopravních problémů. Cesta do Řecka proběhla celkem v pohodě. Jen ten už letos několikrát zmiňovaný poslední úsek rozestavěné dálnice v Srbsku. Musím podotknout, že striktně dodržuji rychlostní limity a na tomto úseku jsme se fakt zdrželi. Předjížděli nás i kamiony, a docela riskantně.
Významné zdržení na hranicích se projevilo až na srbsko-makedonském pomezí. Tam jsme strávili asi hodinu. Byla tam spousta Turků převlečených za Němce a Švýcary a několik drzých a neurvalých Srbů, kteří se mermomocí snažili předjet kolonu. Hodinu jsme rovněž ztratili na řeckých hranicích ale to bylo především z důvodu změny časového pásma.
Na jižní cíp Lefkády do Zátoky Vycházejícího Slunce jsme dorazili v sobotu krátce po půl dvanácté v noci. Před Prevezou jsme minuli odbočku a zajeli jsme si asi 80 km a ztratili cca dvě hodiny.
První týden v červenci byl podle místních obyvatel chladný. (28 – 29°C) a moře bylo ještě studené. Druhý týden to už bylo v normálu (teploty kolem 35°C). Projeli jsme ostrov, podívali jsme se k opuštěnému americkému radaru, navštívili několik vyhlášených pláží na západním pobřeží, okusili spoustu místních specialit a načerpali jsme nové síly. Škoda jen, že těch 14 dnů tak rychle uteklo.
Na cestu zpět jsme odjížděli v sobotu 13.7.2013 v osm hodin ráno. Cestou jsme se zastavili ještě v Meteoře a zvenčí jsme si prohlédli několik „nebeských“ kláštěrů. Cesta domů probíhala celkem bez problémů, zdržení na hranicích do 20 min. Přes Bělehrad jsme jeli opět centrem kolem půlnoci a cesta opět bez dopravních problémů. Za hranicemi na chorvatské straně jsme přespali opět na zemi ve spacácích na odmořišti Spačva. Domů jsme dorazili v neděli kolem půl šesté večer.
Celkové shrnutí cesty:
- cesta tam: najeto 2087 km spotřeba 7,6 l / 100 km (nebyla zapnuta klimatizace)
- cesta zpět: najeto 2025 km, spotřeba 8,6 l / 100 km (klima v provozu celou cestu).
- celkem najeto 4 949 km, - střídáno – tři řidiči,
- Za celou dobu expedice bylo tankováno celkem 475 l nafty (Chorvatsko cca 9,6Kn/l, Makedonie 66 a 67 MKD /l, Řecko 1,35 € / l). Platby u čerpacích stanic byly realizovány platební kartou.
- Cenu mýtného uvádět nebudu (aby nebyla zavádějící), protože jsme byli s naším mikrobusem v jiné kategorii vozidel.
- Všechny platby mýtného v Chorvatsku, Srbsku a Makedonii jsem platil kartou. Pouze poslední mýtnice v Srbsku (Šid) při návratu byla placena v € hotově, protože nefungovalo spojení s bankou!

Lefkáda je nádherná, spoustu věcí a pamětihodností jsme si nechali na příště. Určitě se tam vrátíme a opět autem. Díky moc tvůrcům a přispěvovatelům těchto webových stránek. Bez informací zde presentovaných by byla naše cesta mnohem složitější a komplikovanější! Ještě jednou DÍKY!!
Přikládám pár foteček a všem spřízněným duším, které „cesta“ teprve čeká přeji dobrou cestu a šťastný návrat.

Přílohy
nase ubytovani.jpg
Naše skvělé ubytování v EDENU
nase ubytovani.jpg (169.91 KiB) Zobrazeno 2625 krát
hranice SR_MK.jpg
Stav na hranicích Srbsko - Makedonie
hranice SR_MK.jpg (133.1 KiB) Zobrazeno 2625 krát
v Alpach.jpg
Naše první zastávka v Alpách na cestě za teplem
v Alpach.jpg (125.64 KiB) Zobrazeno 2625 krát
- 1999 - autem Nea Makri 7 dni + okruh Peloponésem 7 dní
- 2013 - Lefkada autem - (14 dnů.)
PrVk

Příspěvekod PrVk » 24 črc 2013, 20:45

Tak hlásím úspěšné ukončení velkého turné Řeckem, okruh Parga-Lefkáda-Kefalonie-Zakynthos-Peloponés-Delfy-Meteora-Vrasna jsme provedli v klidu a pohodě, nebylo cílem vidět všechno, ale jen to podstatné.... :D Potkal jsem mnoho přátel, ať již Čechů v Řecku žijících, tak Řeků dříve v ČR žijících a také pár lidí z R-A. Včera jsme v poledne SEČ vyrazili z Vrasny a vzali to kolem Serese na Bulharsko....navigaci Bulharska nemám a mapu jsem koupil až na benzině v BG, jelikož jsem si zajel 12 km do města Petrič. Jak zhodnotit novou trasu pře BG namísto MK ? Je to v podstatě jedno, kudy se pojede. A hlavní poznatky? Řecká dálnice vedoucí kolem Seres patří k těm horším, i když jsou i dobré úseky. Vyjeté stopy po kamionech a popraskané pneumatiky kamionů jsou koloritem celé trasy k bulharským hranicím (Kulata). Kontrola pasů v pohodě, ale pak nastal chaos.....orientace, kdo je na hranicích personál, kdo řidič kamionu a pod. je obtížná, ale hlavní pozornost je třeba věnovat hned za celnicí mimořádně vyjetým kolejím a hrbům po kamionech, takové díry jsem ještě nikdy neviděl. Pak se ocitnete u budky, kde vám skoro vnutí vinětu za 5 euro a dva romští mladíci vám jakoby utřou čelní sklo a dožadují se oba peněz.....pak začíná hra na šipkovanou, kde se lehce (jako nám) stane, že malý nápis (Sofia) přehlédnete a ocitnete se na konci slepé silnice.....pokud nebudete ostražití, zajedete si do Petriče jako já........ale oprava není zdlouhavá, vrátíte se na "dálnici", kde je vyžadována viněta, ale je třeba zde dávat pozor na cyklisty, kteří se po zdejší dálnici běžně prohánějí (ona to je dálnice na úrovni naší silnice 1. třídy- jeden pruh tam a druhý zpět)....a také pozor na dobytek, ten je také blízko dálnice. Čím se blížíme k Sofii, tím častěji se vyskytují úseky se čtyřmi pruhy, ale radost brzy zase zkazí přechod do dvouproudového stavu. Silnice jsou ale velmi dobré, ale je třeba počítat s agresivnějšími řidiči, kteří zde zřejmě jezdí častěji a jezdit v proudu je už nebaví. Asi 30km před Sofií nastupuje parádní dálnice - (vyskytovala se i dříve, ale občas přecházela do dvou proudů). Obchvat Sofií je ale šokující, je to spleť jakoby provizorně upravených silnic a křižovatek, takhle si to představuji v Albánii. Cesta ze Sofie k Srbsku opět po "silnici 1. třídy", ale celkem kvalitní, 10km před hranicí (za Dragomanem) překvapivě velmi (co do kvality jídla- jídelní lístek i v ČJ) kvalitní turecká restaurace. Silnice Sofia- Srbsko byla velmi málo frekventovaná v našem směru. Večer jsme se rozhodli přespat 90km před Bělehradem v motelu Stari Hrast, volné byly pouze pokoje v apartmánových domcích, kde jsou 4 postele (2 v patře) za cenu 60 euro, žádná hitparáda, zařízení na hranici životnosti. Brzy ráno jsme pokračovali v jízdě, na hranicích v Horgoši zdržení 30-35 minut, žádné problémy po celé trase.
Časově jsme se pohybovali takto (SEČ): 12.00 Vrasna, 14.10 hranice BG, 16.40 Sofia, 17.20 restaurace kaptan Osman, 18.20 hranice SRB, 19.30 Niš, 21.30 motel Stari Hrast, 5.30 start, 6.30 Bělehrad, 13.45 Bratislava, 14.20 CZ, 15.30 Olomouc a pak Šumperk.

Přílohy
Těsně za hlavní křižovatkou v Sofii (odbočuje se doleva).jpg
Těsně za hlavní křižovatkou v Sofii (odbočuje se doleva).jpg (142.12 KiB) Zobrazeno 2500 krát
Na obchvatu Sofie.jpg
Na obchvatu Sofie.jpg (154.71 KiB) Zobrazeno 2500 krát
Dálnice před Sofií.jpg
Dálnice před Sofií.jpg (129.92 KiB) Zobrazeno 2500 krát
mira.buchta

Příspěvekod mira.buchta » 26 črc 2013, 07:18

Ahoj z Recka, jen v kratkosti , cestovali jsme minulou nedeli tj 20.7. Vyjizdeli jsme v 02:00 z Vysociny, Hu-Srb v 07:00 jsem pouzil novy prechod Mos...,cekacka 10 min, letos poprve jsem zvolil obchvat Beogradu a to byla chyba. Zdrzeni cca 1hod. Jinak dalsi hranice bez problemu, prijezd do GR v 17:00. Do protismeru to bylo vsude horsi. Zatim ahoj.

Rasto75

Příspěvekod Rasto75 » 27 črc 2013, 20:46

Ahojte, mam chvilocku cas, tak davam aktualne info z cesty do grecka - vsetky cesty su zjazdne, avsak od rozske sme sa na kazdych hraniciach zdrzali od 60 do 90 minut, co znamenalo, ze sme cestovali o 4 hodiny dlhsie ako sme planovali. Nastastie ine problemy po ceste neboli a to ze dolezite, tak si uz uizivame pobyt na thassose. Pocasie je ako na Lefkade - 33 celziusov a viac, v chladnicke je nastastie len 10 stupnov v plechoviciach a 52 zivot ohrozujucich stupnov dobrej domacej povazskobystrickej slivovice. Pozdravujeme vsetkych a ostatnym zelame pohodovu a bezpecnu cestu do ciela.
Pozdravuje Vas Rasto s rodinou.

Janina

Re: JEN TAK SI KECNOUT :)

Příspěvekod Janina » 27 črc 2013, 23:03

tak my jsme z Lefky doma, cesta super, vše při starém, benzín 1.7 nafta 1.4 plyn 0.8 poplatky nezměněny
přechod do FYROM 2 min, do Srbska 15 min v půl desáté ráno jsme se blížili k Horgoši, nikde ani živáčka, dálnice jen naše, na pumpách tak dvě auta, tak jsme to riskli - CHYBA, nevím, kde se tam vzaly, ale ztvrdli jsme tam 2 hodiny 20 minut, v tom vedru úžasný, klima moc nestíhala :o najeli jsme 1958 km za 25 hodin, což si myslím je dobré, nebýt Horgoše, mohl být
rekord ;)
1996 Leptokaria, 2007 Korfu, 2012 Arkitsa a Evoia, 2013 Lefkáda - Vasiliki, 2014 Sithonie, 2015 VII - Leptokaria, VIII - Stavros
Rum
Administrátor

Příspěvekod Rum » 28 črc 2013, 09:39

Ahoj z Lefkady. Vyjezd v 13hod z Vysociny tri auta. V Brne u Olympie havarka tak mirne zdrzeni. Na M0 provoz silny ale plynuly. Posledni dva kilometry priskokem. Ale na patecni odpoledne dobry. Na jih mraky aut ale postupne to ridlo. Posledni auta odbocily na Rumunsko a my jeli k Horgosi sami. Chtel jsem zkusit Backi Vinogrady ale dojeli by jsme tam tesne pred zavirackou a to jsme neriskli. Na Horgosi fronta v petistupu tak 150 metru ale obe celnice makaky a za hodku jsme byli v Srbsku. Belehrad projet po 22.hodine centrem. Provoz velmi silny ale naprosto plynuly. Pred Lapovem obrovsky pozar asi nejakych skladu u dalnice. Jeli jsme az do Vranje ale tolik aut co jelo na jih jsem tam jeste nevidel. Pul Srbska se vydalo v patek vecer k mori. Byl to nekolikakilometrovy had aut. No nechtel bych to videt na hranicic h. Ve Vranje jsme byli po druhe v noci. Odpocinek cca do 6. Hranice SRB/MK v 6:35. Aut docela malo ale rychle pribyvalo. Obe strany makaly rychle a tak jsme byli za 40 minut v MK. Zde prujezd plynuly. Hranice MK/ GR v 9:15. Makedonci makali v sestu okynkach a rak to bylo za 15 minut vyrizeno. Zato Reci na to totalne sra.i. Nechali vytvorit osm rad ktere pak odbavovali v trech budkach. My stali ve fronte kde se sbihaly u jedne budky tri rady a tak to byl masakr. Plech na plech, emoce a nadavky. Celnici sedeli v budkach a tak kazdy musel vylest a prinest pasy. Katastrofa. Cekacka vice jak 1.5 hodiny a nervy v kyblu. Dal uz vse OK . Prijezd na Lefku v 18 hod.
Policie jen v Srbsku za hranicemi a za kazdou mytnici. Kontrolovali auta ale merit jsem je nevidel. V MK tri hlidky v protismeru ale bez radaru. V Srbsku jsem si v noci u dalnice vsiml totalne narvanych benzinek ze nebylo kde zaparkovat. Parkujte v cas! Ve Vranje bylo prazdno. Stav silnuc cim dal horsi. Hlavne za HU/Srb hranici a pod Nisi. V GR obcas dira na dalnici.
Na Lefce je na padnuti. Piju Plzen a raduji se ze jsme tech 1800 km opet zvladli.
R

2001 Thassos-letadlem, 2004,2005, 2006, 2007 Chorvatsko-autem, 2008 Thassos-letadlem, 2009 Vorvourou-autem, 2010 Nea Vrasna-autem, 2011 Bulharsko-autem, 2012 a 2013 Lefkáda-autem, 2014 Ammoudia + Horefto (Pellion) -autem, 2015 Paralia Vrasna - autem, 2016 Thassos - autem, 2017 Athény - letadlem, 2017 Sárti - autem, 2018 Pelloponés autem,

Zpět na