Malé lodě na moři v Řecku a vše kolem toho..

..nikdo neví vše, ani my ne. Nicméně se zde snažíme abychom na nic nezapomněli.. První si musíte položit otázku: Jet autem nebo ne? Další se týká témat: Doklady na cestu, invaze turků na hranicích, cestujeme s dětmi, navigace, únava na cestě a ubytování, dálniční poplatky, policie, denní svícení, cesta mimo dálnici, kriminalita na cestě, zkušenosti s opravou auta v zahraničí či nehodou v zahraničí a mnoho dalšího..
Korbelos

JEN TAK SI KECNOUT :)

Příspěvekod Korbelos » 18 led 2012, 17:54

Čauky, :)
v archivu jsem narazil na dotaz, kde a jak půjčit motorové čluny.
Já na níže uvedeném videu půjčoval na Chalkidiki, poloostrově Athos.
VIDEO ZDE:
http://www.youtube.com/watch?v=aDhz4Otr6VE

moc se omlouvám VŠEM za velmi pozdní odpověď, ale na staré fórum moc nechodím, skoro vůbec. ;)
Čluny jsem si půjčil NA cHALKIDIKI, ikdyž mám řidičák na loď do 20m délky, nikdo ho nechtěl vidět. Půjčovna je nedaleko kotviště trajektu na ostrov Amouliani.

Půjčovna je na Chalkidiki, Poloostrově Athos, nedaleko Městečka Ouranopolis v zálivu Ieriso. Je to ten východní cecík s horou Athos a silnice tam končí, dál jen popové a pozvaní chlapáci.
MAPA: http://www.mapy.cz/#x=23.919930&y=40.42 ... 4417_6&l=2

Byla to krása, dostanete rychlokurz jízdy (v řečtině či angličtině) a mapu útesů, na které musíte dát FAKT pozor. (těsně pod vodou)
Celý den vyšel asi na tisícovku a do člunu dovolil 5lidí. Když se to rozpočítá ...
Mohu li poradit, s jízdou okoloostrova Amouliani začněte proti směru hod. ručiček, vracet se večer či za větru proti rozbouřenému a zvlněnému moři je dost masakr, strašné rány, tříštění vln od člunu a není se kam schovat. Člun pak prakticky jenom skáče a dost bolí záda. Jeďte protojak říkám. Navštívíte spoustu pláží na potápění super, sicehloubka ale krása. Jinak POZOR jsou tam silné podmořské proudy, když se potopíte hloub, vynoříte se tak 15-20m od místa potopení. Při vynořování pozor na dno či vrtuli člunu, vypínejte motor, pokud je někdo ve vodě a potápí se !!

Snad jsem pomohl a kdykoli pokecám řecku na e-mailu:korbelos***email.cz (místo hvězdiček dejte zavináče - pozměnil Jirka)

Díky a čauky

Korbelos ;) ;) ;)

Adresa mejlu pozměněna za účelem ochrany uživatele. Zdraví Jirka
Ένα ευχάριστο ταξίδι στην Ελλάδα
andy.mclaren

Re: JEN TAK SI KECNOUT :)

Příspěvekod andy.mclaren » 19 led 2012, 00:34

Korbelos: pekné video, konkrétne na túto loď aké oficiálne doklady potrebuješ?
šaleny vychodňar... :D 2010 - autom Polychrono, 2011 - autom Sarti, 2012 - autom Sarti..... 2013 autom Nea Vrasna, 2014 - autom Kastrí Loutró... 2015- autom Kastri Loutro 2016: autom Kastri Loutro 2017: autom Kastri Loutro
PrVk

Příspěvekod PrVk » 19 led 2012, 13:49

Mí kluci vloni také s partou vloni využili tyto čluny, nástup byl v Trypiti. Motorový člun půjčí každému pouze na pas (resp. na OP), nic dalšího nevyžadují.

http://cestovani.idnes.cz/ostrovni-oaza ... -domov_bma
Korbelos

Příspěvekod Korbelos » 19 led 2012, 14:11

Čauky, :)
ano Trypiti, nedaleko nástupního místa na trajekt.
Je to mezi vesničkou Ieriso a Ouranooli ;)
SUPÉÉÉR.

Korbelos
Korbelos

Re: JEN TAK SI KECNOUT :) andy.mclaren

Příspěvekod Korbelos » 20 led 2012, 09:59

andy.mclaren

Čauky,

no co vím, průkaz chtějí v Řecku většinou jen ve velkých letoviscích, ale pokud budete půjčovat někde v menší destinaci, na 95% ho nikdo nebude vyžadovat ;) A jak je to v Řecku pravidlem, problém se řeší až když nastane.

Pokud by ale doklady někdo vyžadoval, tak oficielně asi takto.

Správně by jsi měl mít "Mezinárodní růkaz vůdce malého plavidla, pro pracovní nebo rekreační obsluhu"
Min. Kategorie I, C, M.
nebo by možná dostačoval pracovní EHK40/OSN (Resolution No.40of the Working Party on inland water Transport)
Tento průkaz tě na základě kapitánských zkoušek a zkoušky z meteorologie opravňuje k jízdě po moři,
*Člun s motorem do 100kW a 20m délky (což je pořádný macek, pokud s tím chceš do přístavu.
*Pouze ve dne,
*Na dohled od břehu, nebo ostrovů cca 0,75n.M
*Za vln velikosti MAX 4°Beaufortovy stupnice cca 1,2m
* Kategorie S jsou pak plachetnice a většinou musíš pak mít I, C, S, M (větš. plachetnic na moři má motor)
[color=#0000BF][color=#0000BF]
Pokud pojedeš s běžným člunem a pohonem vrtulí, je 100kW pořádný výkon a bez zkušeností jízdy po vlnách se dost nadřeš a umlátíš pasažéry, proto je dobré se poradit s půjčitelem, jak funguje příboj ráno a večer či v dobu předpokládaného návratu. Pokud to bude 100kW s turbínovým pohonem, to je dost líné vozítko ale těch naštěstí v Řecku moc není, snad jsem to nikde neviděl.Vracet se proti větru a příbojovým vlnám vezme spousty energie, namočí vše do té doby suché a sebere také všechny krásné zážitky získané z celého dne. Člun prakticky nepluje, ale skáče po vlnách, což je u laminátového člunu silně nepříjemné a po 15minutách protivné.
Dalším problémem je dramatické zvýšení spotřeby paliva při jízdě proti větru a příboji.Já se vždy pokusím zeptat někoho místního, nebo toho půjčitele a vezmu si tel. kontakt

Pokud odjedete dál od břehu, může to způsobit v případě poruchy nebo absence paliva značné potíže, pokud se budete vracet špatně.
Vlny vás mohou začít hnád od břehu a věřte mi, že i za klidnějšího moře, téměř nejde, ten člun 4mi pádly dostat ke břehu.
Pokud vyjedete za větru a větších vln, jeďte s respektem a stále kontrolujte kolik zbývá paliva na návrat.
Jednou nám před lety zbyl čas a jel jsem po směru příboje ještě část původní trasy, NÁVRAT proti vlnám nás všechny promočil, naštval, udřel (sedět se moc nedá) Hluk, rachot, neustálé skákání když jsem se u břehu podíval do nádrže, byl tam tak litr DOST ŠTĚSTÍ.

Pokud uvidím na obloze mrak divné barvy , raději se blížím ke břehu, na moři se to může rychle změnit, dělají to tak i rybáři, nebo když nás někdo z Řeků vezl menší lodí na výlet.

Tak asi tolik

V KAŽDÉM PŘÍPADĚ JE VYPŮJČENÍ ČLUNŮ SUPER KRÁSNÝ A NEVRATNÝ ZÁŽITEK a vřele ho doporučuji :o)) :) :) :)

Jo fotografům a kameramanům doporučuji namazat před plavbou kontakty na bateriích el.vazelínou, nebo kontaktolem, já měl po jízdě úplně zelené kontakty v kameře a foťák jsem oplachoval sladkou vodou, byl na něm šedý solný povlak.
Slaná vodní tříšť se dostane všude, když na člunu trochu řádíte, nebo se vracíte nechtěně proti vlnám.

Krásné zážitky v Řecku na souši i na moři Korbelos ;) :) :D :D :D
[/color][/color]
MilanV

Příspěvekod MilanV » 20 led 2012, 14:58

Skúsenosť z Korfu (Barbati):
Pri požičiavaní motorového člnu nikto nechcel žiadne oprávnenie, akúrát som dostal asi 5 minútové školenie a bandasku benzínu...
Žiaľ, manželka to v poslednej chvíli vzdala; neviem, čoho sa viacej bála - malej loďky vo vlnách, ale toho ako ja tú loďku budem riadiť :-)
fioma

Příspěvekod fioma » 20 led 2012, 15:17

Půjčovny v GR už běžně půjčují lodě s motorem 25 HP tak jak to začíná už i u nás.Poučí tě co a jak, co bys měl a co ne a jedeš.Taky to podle toho potom vypadá,dodržení nějakých pravidel na to je lepší nespolíhat.Je to jak píše Korbelos,je to úplně jiná dovolená.
Korbelos

Motorové čluny v Řecko To. Milan V.

Příspěvekod Korbelos » 21 led 2012, 14:27

Milane to je škoda, letos musíš ženu zmáknout nějakým slibem, třeba že budeš umývat každý den nádobí ( a pak kup myčku) atp. :lol: :lol:

DOPORUČUJI SI TO PŮJČIT !!!
Svézt se s někým z CK, panem domácím nebo s někým zkušenějším. V nejhorším případě Půl hod. vyzkoušet BEZ MANŽELKY v klidu u břehu rozjet se zastavit, coufat. A pak vyrazit NA moře. Předem kouknout na mapu, kam se dá jet atp.
Některé navigace, dovolují nainstalovat i MAPY blízkého pobřeží, které se dají běžně stáhnout na internetu.
Kamarád ty mapy dostal do navigace od mauntfildu a bylo tam i varování před útesy atp.

VEŠKERÉ NEBEZPEČÍ JSEM ŘEKL. Jinak doporučuji ještě neblížit se moc k jedoucím trajektům, či lodím a křížit jim s čluníčky dráhu. Míjení lodí má svá pravidla a ten trajekt má asi tak půl kilometr až klometr brzdnou dráhu NEDOKÁŽE se vyhnout a malé čluny nejsou moc vidět.
Jinou věcí jsou super skoky přes jejich drážní rýhu, když na ně dobře najedete :lol: :lol: :lol: :) :) :) :) Ale to raději udělej Milane s kamarády a manželkou na pláži :o)) :lol:

ŘÍDIT ČLUN není s opatrností téměř žádný problém a zvládne to asi každý !!
(problém jsou některá pravidla a zvláštnosti) Také může někomu dělat problém kotvení, příjezd do frekventovaného přístaviště, nebo zvednutí motoru z vody při snaze zakotvit na mělčině.
Jinak pro začátek je lepší začít jezdit v zátoce než třeba na pobřeží, které omývá přímo otevřené moře.

Jinak některé půjčovny ve větších destinacích PRÝ vyžadují průkaz na Polácích a Němcích, údajně pro to, že se k vypůjčenému člunu nechovali dobře a PRÝ docházelo k poškozením loděk oděrkám atp. ZDA je t pravda nevím, ale říkal mi to kamarád co jezdí na Lefkadu.

Korbelos

Držím palce a NEBOJTE SE jděte do toho.
Zájemcům mohu poslat telefon na toho kluka co půjčuje na Chalkidiki (Tripity/Ouranopolis) ke krásné projížďce okolo ostrova Amouliani a plutí s delfíny.
Pavel
Administrátor

Malé lodě na moři v Řecku a vše kolem toho..

Příspěvekod Pavel » 21 led 2012, 14:49

..pánové založil sem Vám nové téma o lodích, kam sem přesunul Vaše příspěvky.. Bylo by škoda to ztratit v historii..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
MartinD

Re: Malé lodě na moři v Řecku a vše kolem toho..

Příspěvekod MartinD » 21 led 2012, 17:50

Tie clny zacinaju lakat aj mna (lákať nie lakať :-) - s tym by sa mohlo dobre patrat po tulenoch napr. Otazka je kolko km sa da tak najazdit s tou nadrzou resp naharadnym kanystrom? Inak napr na JZ Peloponese v Gialove alebo Kyparisii som taku pozicovnu nevidel - asi nie su vsade. Neviete niekto nahodou ci je taka pozicovna aj na ostrove Milose?
1997 Katerini-Paralia, 2005 Paralia, 2006 Paralia, 2007 Paralia, 2008 Paralia, 2009 Sarti, 2010 Kreta, Pelopones, 2011 Pelopones, Rodos, 2012 Milos, Kreta, 2013 Kreta, Nikiti, 2014 Pelopones, Rodos, 2015 Nikiti, 2016 Kreta, 2017 Kos

Zpět na