Řečtina aneb vše kolem ní..

..nikdo neví vše, ani my ne. Nicméně se zde snažíme abychom na nic nezapomněli.. První si musíte položit otázku: Jet autem nebo ne? Další se týká témat: Doklady na cestu, invaze turků na hranicích, cestujeme s dětmi, navigace, únava na cestě a ubytování, dálniční poplatky, policie, denní svícení, cesta mimo dálnici, kriminalita na cestě, zkušenosti s opravou auta v zahraničí či nehodou v zahraničí a mnoho dalšího..
Pavel
Administrátor

Řečtina aneb vše kolem ní..

Příspěvekod Pavel » 15 srp 2011, 20:05

Řecký jazyk ve věc složitá, někomu jde, někomu ne.. takže sem vše co je s touto problematikou spojené.. :mrgreen:
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Peter

Re: JEN TAK SI KECNOUT :)

Příspěvekod Peter » 09 črc 2014, 12:32

ahojte

chcem sa opýtať na Vaše skúsenosti

brali ste si niekto slovensko-grécky alebo česko-grécky slovník na dovolenku

či je potrebný a využiteľný?

:?:
Pavel
Administrátor

Re: Řečtina aneb vše kolem ní..

Příspěvekod Pavel » 09 črc 2014, 13:26

Peter slovník se vždy hodí, ale je důležitý jeho výběr.. aby tam byla napsána výslovnost "foneticky" a ve slovenštině, neboť například "ó" a "o", má ve slově "poli" rozdíl mezi "město" a "hodně".. když jsem si zpočátku objednal město Gyrosu, číšníka to v jedný taverně docela položilo.. :mrgreen: Řečtina je docela složitý jazyk, dobrých slovníků je málo ale jsou, je třeba pátrat.. Jen napsané slovo "řeckou abecedou" a překlad nestačí, měla by tam být vypsána i výslovnost..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
romča
Administrátor

Příspěvekod romča » 09 črc 2014, 13:32

Ahojky, tak slovník vozíme už dlouho. Není na škodu umět pár slovíček, hned se na tebe dívají jinak. Ve slovníku jsou i nejpoužívanější fráze, výslovnost, což u řečtiny je dost důležité. Jestlipak víte, že MP na začátku slova se čte jako B? Mimo slovník vozíme i dva průvodce a navigátor vždycky předčítá, co je v dané lokalitě k vidění zajímavého. Samozřejmostí jsou papírové mapy.
Sakryš Taťka byl rychlejší. :mrgreen:
2002 a 2004 Chalkidiki, 2007 Pelion-Platanidia, 2008 Chalkidiki-Sarti, 2010 Pieria-Skotina, 2011 Lefkáda-Fryni, 2012 Lefkáda-Vasiliki, 2013 Peloponés-Kato Vervena, 2014 Pelion-Horefto, 2015 Epirus-Ammoudia, 2016 Peloponés-Koroni, 2017 Athény + Agiokampos
Mirin
Administrátor

Příspěvekod Mirin » 09 črc 2014, 20:50

Myslím si, že když vlezu do nějakýho krámku, je slušné pozdravit, kaliméra, kalispéra, umět poděkovat efcharistó...mládežníky zdravíme jásu, starší a vrstevníky můžeme zkusit jásas....jinak v Sarti se domluvíte v pohodě anglicky, rusky, maďarsky :lol: ...když se starousedlíků zeptáte Růms to let ...tak vás odsmýčí k někomu, kdo pronajímá pokoje...no problém... a moje zkušenost, za české pivo jste kamarád se všema :lol:
Jinak ruky a nohy... :lol:
2006 - Asprovalta, 2007 - Mola Kaliva, 2011 - Thassos, 2012 - Polichrono, 2014 - Sarti, 2015 - Thassos, Skala Potamia :handgestures-thumbupleft:
Svět patří těm, co se neposerou! A lepší pivo v žaludku, než-li voda na plicích :obscene-drinkingcheers: Nad alkoholem se zvítězit nedá, jen my Moraváci jsme už několikrát remizovali. :banana-rock:
sitar
Administrátor

Příspěvekod sitar » 10 črc 2014, 18:58

tady ho máte na konkurenčním webu :D
http://www.reckovdetailech.cz/cs/rectin ... -a-slovnik
2008 Olympská,Vrasna; 2009 Korinth,Pella,Philippi;2010 Epidaurus, Mystras,Palamida,Mavrommati,Olympia; 2011 Dodoni,Lefkada,Prousos;TR Edirne,Enez; 2012 Diakopto,Nemea,Astros,Methoni;2013 Monevasia,Mani,Tennaro, Nafpaktos; 2014 Pelion;2015 Prespa;2016 Attiki,Evia,2017Athens
andy.mclaren

Příspěvekod andy.mclaren » 12 črc 2014, 21:49

Mirin: tak takto som predebatoval skoro celú dovolenku pri bare.... ono najlepšie pre debatku je, keď sú obaja rečníci na rovnakej úrovni z angličtiny... maj ingliš is bed, Kostasova ingliš is bed, no my sme kecali a kecali... mne sa smiala moja rodina, jemu všetci gréci, no my sme kecali a kecali.... vďaka tomu som zažil najlepšiu dovolenku... nie je to len o vode a slnku, je to hlavne o ľuďoch....
šaleny vychodňar... :D 2010 - autom Polychrono, 2011 - autom Sarti, 2012 - autom Sarti..... 2013 autom Nea Vrasna, 2014 - autom Kastrí Loutró... 2015- autom Kastri Loutro 2016: autom Kastri Loutro 2017: autom Kastri Loutro
Honza49

Příspěvekod Honza49 » 13 srp 2014, 14:03

Já si vždycky beru slovník s sebou. Vlastně to ani jinak nejde, manželka je ten slovník, protože je řekyně a kdybych ji s sebou do Řecka nevzal... Dovedete si představit na..ranou Jižňanku?
Honza49

Příspěvekod Honza49 » 13 srp 2014, 14:09

Pavel píše:Peter slovník se vždy hodí, ale je důležitý jeho výběr.. aby tam byla napsána výslovnost "foneticky" a ve slovenštině, neboť například "ó" a "o", má ve slově "poli" rozdíl mezi "město" a "hodně".. když jsem si zpočátku objednal město Gyrosu, číšníka to v jedný taverně docela položilo.. :mrgreen: Řečtina je docela složitý jazyk, dobrých slovníků je málo ale jsou, je třeba pátrat.. Jen napsané slovo "řeckou abecedou" a překlad nestačí, měla by tam být vypsána i výslovnost..

Víš, že Řeci neříkají Gyros, ale Jiro? A z Girosu mají velikou srandu? Taky se mi smáli, když jsem na mapě nemohl najít Joanitsu, protože je to Gianitsa.
Peter

Příspěvekod Peter » 13 srp 2014, 15:04

slovník sme použili na komunikáciu s domácimi

pani domáca vedela len po Grécky a Nemecky
my len po Slovensky , Česky :lol: a Anglicky
tak sme sa snažili používať slovník

inak som gréčtine vôbec nerozumel keď som počúval ako sa domáci rozprávajú s Grékmi alebo Albáncami ... :oops:

ale človek na dovolenke až tak nepotrebuje k prežitiu ovládať cudzie jazyky (zažije navyše kopec humorných situácií)

majú tam Eurá tak že s platením nikdy nebol problém

v chorvátsku sa človek dohovorí poľahky, majú veľa príbuzných slov len s inou koncovkou
Gréci nemajú okrem medzinárodných názvov asi nič i keď Cyril a Metod prišli zo Solúna :shock:

Zpět na