Jet autem do Řecka – ano či ne?(musí každý rozhodnout sám)

..nikdo neví vše, ani my ne. Nicméně se zde snažíme abychom na nic nezapomněli.. První si musíte položit otázku: Jet autem nebo ne? Další se týká témat: Doklady na cestu, invaze turků na hranicích, cestujeme s dětmi, navigace, únava na cestě a ubytování, dálniční poplatky, policie, denní svícení, cesta mimo dálnici, kriminalita na cestě, zkušenosti s opravou auta v zahraničí či nehodou v zahraničí a mnoho dalšího..
Sally

Re: Jet autem do Řecka – ano či ne?(musí každý rozhodnout sá

Příspěvekod Sally » 29 dub 2012, 20:41

Milan17 - máš pravdu, není kam pospíchat. Cesta tam - Brno - Kastraki se zajížďkou shánění nocklehu v Métsovo a okolí byla 1660 km. Odjhezd z Brna 20:00 (brněnský čas) příjezd do Kastraki 19:30 (místní řecký čas). Tedy 23 hodin, ale s přestávkami (hodina havárka atd.). Zpátky Leptokárie - Brno 1375 km - odjezd okolo poledne a příjezd do Brna taky okolo poledne - 4 hodiny SRB_HU. 2 hodiny jsem spal v Maďarsku a nezbytné zastávky, další hodinu a půl havárka u Gyoru a kolona až do Mošoňu.
Když mi kdysi kdosi z práce řekl, že Brno - Leptokárie dělá za 10 hodin, tak :(
Jde hlavně o to dojet tam kam potřebuji a chci. Spočítat vzdálenost, průměrnou rychlost počítat tak 100 až 90 km v hodině a máš optimální čas pro dojezd. Pak Ti vynde Brno - Leptokárie 15:30 - 13 a 3/4 hodiny. V pohodě s přestávkama. Nepočítáno s pitomými hranicemi. Ale za 10 hodin to dělá dobytek :lol: a za tím si stojím.
fioma

Příspěvekod fioma » 30 dub 2012, 08:14

No když někteří řidiči lítaj hodně nízko.Nám na to stačí 22-24 hod.- 1450km vč.přestávek.Důležitý je dojet v pořádku a ne jak rychle.Nevím čím to je ale domů to jede nějak rychlejc,i když, když jedu od moře tak je to vlastně do kopce.
tovel

Příspěvekod tovel » 30 dub 2012, 09:52

Bych rád viděl ten průměr 90 - 100km/hod, asi jezdíme pomalu nebo se kocháme. To snad netankovat cestou, sát benzín z přídavné nádrže na zadním sedadle, tekuté tělesné odpady do petky pod sedadlem (nebo snad plinky?), hranicemi a kolem policajtů jet tak rychle, že si nevšimnou .....
Po loňské trombóze v noze se pro jistotu protáhnu častěji. Hlavně dojet ve zdraví a pohodě. Cesta je součástí dovolené, tak si i to užívám.
batty

Příspěvekod batty » 30 dub 2012, 11:20

aj nam sa zda ze cesta spat trva kratsie :lol: jeden krat som tusim dal Kavala - Senec za nejakych 13 hodin, ale viac krat
sa mi to uz nepodarilo - bola to cesta cez noc a isiel som vtedy dost rychlo, bez dodrziavania rychlosti. Posledne roky mi cesta trva dobrych 20-23 hodin - ale to z Lefkady.
2000 Katerini-Paralia, 2003 Sithonia, 2005 Kassandra, 2006 Evia / Thassos, 2007 Kreta, 2008 Sithonia, 2009 Santorini / Naxos / Paros, 2010 Lefkada, 2011 Zakynthos, 2012 Kefalonia, 2013 Lefkada, 2014 Skopelos, 2015 Kos / Patmos / Rhodos, 2015 Tinos, 2016 Santorini / Ios / Milos, 2016 Tinos, 2017 Samos / Patmos / Leros, 2017 Astypalea

Moje fotografie: www.flickr.com/photos/103482349@N03/
Vinco

Příspěvekod Vinco » 30 dub 2012, 13:20

My chodíme z Ke o 7.00 a večer o 22.00 sme na hranici Gr. V Evzoni hneď za hranicami prespávame a pokračujeme ďalej na Ionske ostorvy (1800km). Naspäť sme to minulí rok potiahli naraz s malým zdriemnutím za maďarskou hranicou.
1999 - Korfu, 2003 - Zante, 2005 - Kreta, 2008 - HR, 2009 - Kefalonia, 2010 - Korfu, 2011+2012 Kefalonia, 2013 - Alpy-Nassfeld, 2014 - Kefalonia, 2015 - Lefkada+Alpy, 2016 - Meteora a Kefalonia; 2018 - Kefalonia
Sally

Příspěvekod Sally » 30 dub 2012, 14:35

Tovel:
tento průměr je skutečně optimální - nikde jsem ale nepsal že skutečný. Když si zadáš do GPS, počítá Ti tento čas - relativně. A na to že skoro 90% cesty jedeš po dálnicích? A v noci se snažím maximálně využít maximální povolenou rychlost. A těch zastávek až tak nepotřebuji, natankovat mi na 1660 km stačilo jednou - v Bělehradě, z Brna jsem vyjížděl s plnou nádrží.
Jezdím podle předpisů, a to jak venku tak i doma, a když si doma počítám itinerář, z 99% se trefím přesně - pokud nejsou problémy na cestě. :-)

Vždycky když se po delší služebce podívám na stav tachometru, tak si říkám, že kdybych se na všechno vykašlal, že už jsem mohl být někde u moře, tedy tak pár desítek kilometrů. Po cestě do Kokavy toho mám večer v rukách okolo 950 km. A to za 13 hodin. V tom jsou 2 hodiny na stavbě a celkově hodina přestávek s obědem.
Naposledy upravil 1 dne Sally, celkově upraveno 30
jardack

Příspěvekod jardack » 30 dub 2012, 15:06

To co píše Sally není nic nemožného,Havířov-Vrasna 18 hodin a průměrná rychlost cca 96 km/h.Nebudu tady někomu mazat med kolem krku porušil jsem rychlostní předpisy ve všech zemích kde jsem vjel :oops: ,ale přestávky jsem dělal tak kolem půl hodiny a pár kratších na rychlé cígo v autě se nekouří.
Korbelos

Příspěvekod Korbelos » 01 kvě 2012, 21:10

Ano 18hodin není nic nemožného. ;)
Já jezdím Hradec Králové - Asprovalta
Většinou jsem jel ca 20-22.hod na pohodu a v roce 2009 máme osobní rekord zpět 16 hod. věřte nebo ne. (2 řidiči) a s citroenem berlingo 1,9D - bez turba.Tzv astmatik, ale mám ho rád. Je ale pravda, že spotřeba byla 10,5l (4dospěláci + prcek, kočárek, kolo) a průjezd hranic.
Odjezd z Asprovalty pátek 15.30 hod. příjezd do HK v sobotu ráno v 7.30
Téměř celou dobu k moři jsem dodržoval předpisy i ty srbské jejich 100/80/50/30 po 5metrech :roll: , když mne ale pak předjelo asi 50té turecké auto asi tak 130km rychlostí, řekl jsem si, všichni přede mnou tak jsem to sešlápl.
No a zpátky stejná strategie - hodně turků přede mne a jet asi tak 20 v koloně :lol:(Ale nebrat toto jako návod!!)
Většinou jedu na pohodu, kochám se ten rok 2009 byla vyjímka.
Je to i o osobní pohodě někdy to zajedu na jeden zátah, přijedu v poledne do Řecka vystoupím, jdu do moře a pak na večeři a toulat se městem, vrátím se k půlnoci a jdu spát, a jindy už v Budapešti kolabuju únavou. :cry: :cry:

Teď uvítám rady (mapku sítě LPG na trase ) máte prosíííím někdo??
Ένα ευχάριστο ταξίδι στην Ελλάδα
andy.mclaren

Příspěvekod andy.mclaren » 03 kvě 2012, 20:17

Jopri: cestu k moru či naopak domov ovplyvňuje veľa faktorov, tu je malý sumár:
- migrácia turkov začiatkom a koncom letných prázdnin (čakacie doby na srb/hu hraniciach 15 min alebo aj 4 hodiny..)
- nie je jedno, či vyrážaš ráno, alebo v noci
- jeden alebo dvaja vodiči?
- ak cestujú malé deti, počet zastávok sa znásobí..
- nejazdiť podľa dopredu stanovených limitov, riadiť sa momentálnou kondíciou (veľmi dôležité)
- a tisíc ďalších maličkostí....
Ak si tu nový, prečítaj si postupne dôležité vlákna, ktoré sa týkajú samotného cestovania autom...(ak si ich už neprelúskal :-) ) Je ich dosť, no ak sa chystáš do Grécka po prvý raz, nepodceň to. Mne osobne pri mojej prvej ceste tieto informácie veľmi uľahčili prípravu i samotné cestovanie nebolo také stresujúce. A k tým časom:
Košice odchod 16:30, 22:20 opúšťame s turkami Horgoš, okolo 01:00 opúšťame Belehrad, 05:40 macedónske hranice, 08:10 grécke hranice, 8:50 Thessaloniki, okolo 11:00 ubytovaní v Sarti... časy sú bez posunu časového pásma, jeden vodič, jazda bez spánku, s malými prestávkami... jazda na hranici limitu a 10 km nad limitom... 1400 km, celkový čas okolo 18 a pol hodiny, zdržania na hraniciach a v maďarsku kvôli lokálnej búrke obchádzka...
za daných poveternostných a hranično prechodových okolností je podľa mňa tento čas na hrane s paragrafmi, kto jazdí rýchlejšie, už si musí pripraviť peňiažky do "kešeňe" pre rádioamatérov s pištoľkami.. :lol:
šaleny vychodňar... :D 2010 - autom Polychrono, 2011 - autom Sarti, 2012 - autom Sarti..... 2013 autom Nea Vrasna, 2014 - autom Kastrí Loutró... 2015- autom Kastri Loutro 2016: autom Kastri Loutro 2017: autom Kastri Loutro
jopri

Příspěvekod jopri » 04 kvě 2012, 07:29

andy.mclaren píše:Jopri: cestu k moru či naopak domov ovplyvňuje veľa faktorov, tu je malý sumár:
- migrácia turkov začiatkom a koncom letných prázdnin (čakacie doby na srb/hu hraniciach 15 min alebo aj 4 hodiny..)
- nie je jedno, či vyrážaš ráno, alebo v noci
- jeden alebo dvaja vodiči?
- ak cestujú malé deti, počet zastávok sa znásobí..
- nejazdiť podľa dopredu stanovených limitov, riadiť sa momentálnou kondíciou (veľmi dôležité)
- a tisíc ďalších maličkostí....
Ak si tu nový, prečítaj si postupne dôležité vlákna, ktoré sa týkajú samotného cestovania autom...(ak si ich už neprelúskal :-) ) Je ich dosť, no ak sa chystáš do Grécka po prvý raz, nepodceň to. Mne osobne pri mojej prvej ceste tieto informácie veľmi uľahčili prípravu i samotné cestovanie nebolo také stresujúce. A k tým časom:
Košice odchod 16:30, 22:20 opúšťame s turkami Horgoš, okolo 01:00 opúšťame Belehrad, 05:40 macedónske hranice, 08:10 grécke hranice, 8:50 Thessaloniki, okolo 11:00 ubytovaní v Sarti... časy sú bez posunu časového pásma, jeden vodič, jazda bez spánku, s malými prestávkami... jazda na hranici limitu a 10 km nad limitom... 1400 km, celkový čas okolo 18 a pol hodiny, zdržania na hraniciach a v maďarsku kvôli lokálnej búrke obchádzka...
za daných poveternostných a hranično prechodových okolností je podľa mňa tento čas na hrane s paragrafmi, kto jazdí rýchlejšie, už si musí pripraviť peňiažky do "kešeňe" pre rádioamatérov s pištoľkami.. :lol:

Vďaka za info
Cestu som náplanoval asi takto:(túto stránku už študujem dlchšie, skúsenosti z takejto cesty mám , takže nemal by som to podceniť Chorvatsko 4x, Bulharsko 2x cez Rumunsko).
Ideme stála partia 5 aut cieľ Paralia rezervované ubytovanie ptrebný príchod do 24:00 ich času, Odchod 30.6.2012 o 03:00 hod Lipany.
Podľa navigácie mi to udáva 1346 km trvanie 14:36 hodín ak započítam prestávky , hranice , tankovanie a rôzne iné prekážky tak okolo 22:00 gréckého času by som v pohode mohol byť v Parálii.
Čiže Košice - Paralia cca 17 hodín
Je to reálne?

Zpět na