Jet autem do Řecka – ano či ne?(musí každý rozhodnout sám)

..nikdo neví vše, ani my ne. Nicméně se zde snažíme abychom na nic nezapomněli.. První si musíte položit otázku: Jet autem nebo ne? Další se týká témat: Doklady na cestu, invaze turků na hranicích, cestujeme s dětmi, navigace, únava na cestě a ubytování, dálniční poplatky, policie, denní svícení, cesta mimo dálnici, kriminalita na cestě, zkušenosti s opravou auta v zahraničí či nehodou v zahraničí a mnoho dalšího..
john.smith

Re: Jet autem do Řecka – ano či ne?(musí každý rozhodnout sá

Příspěvekod john.smith » 18 črc 2011, 14:58

Odpoviem jednoznačne: autom a do Grécka zvlášť :P

v 2008 sme išli letecky na Thassos. Cesta tam (systém dvere-dvere) trvala cca 13hodín a naspäť 17. Cesta na letisko (niekoho musíte poprosiť a niekedy aj zaplatiť :D ) dve hodiny pred odletom trčíte na letisku, let BA - Solún cca 1,5 h, taxi na autobusovu stanicu, autobus do Kavaly, trajekt, bývali sme priamo v Skala Prinos, Všetky doptravné prostriedky išli hneď, t.j. prišli sme na stanicu kúpili lístky našli nástupište sadli do busu a už sme šli, vystúpili z busu prešli peši do prístavu trajekt za nami zatvoril vráta, kotva hore a už sme boli na mori (vtedy začala dovolenka slnko, more , mythos v ruke :lol: . Naspäť to isté len sme mali prestoje pri prestupovaní, ešte aj let meškal. A cena? spiatočná letenka 250 € na osobu taxi v priemere 15 € jazda, bus cca 50 € (2x dospeláci 2x deti), trajekt nepočítam. A skoro som zabudol, to auto sme si aj tak prenajali.

2011 Toroni autom
tam 22 hodín naspäť necelých 19 hod. , cena cca 350 € tam-späť
časť partie išla letecky, do Viedne a z Viedne ich viezli ďalší kamoši, z letiska v Solúne sme ich zobrali svojimi autami. Smer domov: taxi na letisko Toroni - Solún 120 €, spiatočná letenka 270 €/osoba. doba cesty 10,5 hod (dvere-dvere)
Cenový rozdiel je očividný a vnímam ho ako plat vodiča :lol: , časový rozdiel vzhľadom k cene zanedbateľný.
Ďalšie výhody auta sú: mobilita, nie ste priviazaný k jednej pláži (inak si musíte prenajať auto alebo skúter), samozrejme veziete všetky krámy, ktoré nakúpite v GR a nemôžete ich odviezť v lietadle (slnečníky, stany, čln atď... :mrgreen: a ten priestor pre fľaše 8-) ), idem a stojím, kedy chcem, ako chcem, kam chcem, a vidíte "väčší kus sveta"
cestuje sa väčšinou v pohode po diaľniciach. Čo sa mňa týka dovolenka v Európe jedine autom.
balu

Příspěvekod balu » 28 črc 2011, 08:49

Je to popsané jak to funguje a ne že letecky to je "super" :shock:
K tomu se musí ještě dodat, že když jsem počítal výlety, protože celou dobu vydržet u vody nejde, nepočítám zapůjčení auta, to taky z oblaků zájemci padnou na prdel /cena na den ,cena benzínu, omezení km, a případné ťukance/.
Co jem objel autem za Makedonský benzín 29Kč/L tak výletníci autobusem 8000 Kč na osobu :o :o já jen nějakých 150Eu za všechna vlezný za 3 osoby. Jen mě chyběl benzín /výjezd pod Olymp a vodní atrakce u Soluně/ tak jsem musel vzít v Řecku 20L za 43Kč/L abych dojel do Makedonie. Zbytek ubytovaných, když slyšeli, jak si všude v pohodě zajedu a kolik mě to stojí, prohlásili, že příští rok jedou autem. :lol:
Jedu kde auto dojede a vyjede
frigo

Příspěvekod frigo » 14 zář 2011, 21:17

Nevím, možná to sem nepatří, ale pro mě je to zajímavé a třeba i pro Vás: odkaz http://www.novinky.cz/cestovani/243536- ... tni-clanky
Tím nechci říct abychom na cestě spěchali - i cesta je cíl :)
KE-Peter-SK

Příspěvekod KE-Peter-SK » 15 zář 2011, 00:30

Zdravím cestovateľov.
Chcem len pridať našu poslednú skúsenosť. Minulý týždeň sa nám dostala do mailovej pošty akciová ponuka od nemenovanej CK na jednodňový výlet do Chorvátska na okúpanie sa. Jednalo sa o vyťaženie autobusu ktorý išiel prázdny pre dovolenkárov. Cena 15.- € na osobu (doprava do Gradacu a späť) nás oslovila, tak sme to s manželkou rezervovali, zaplatili a 8.9. išli. Cesta tam bola super, bolo nás asi 14 výletníkov v autobuse. Každý mal pre seba dvojicu sedadiel alebo aj cez uličku štvoricu na komplet ležanie. Okúpanie sa v teplom mori a plážovanie pod horúcim slnkom neskorého leta v piatok 9.9. bolo super. Samozrejme, že Chorvátske kamenisté pláže sa nemôžu rovnať lahodným pieskovým Gréckym. Tiež nechcem riešiť ceny v obchodoch, kde sme za balenú vodu, pivo a ovocie dali o 50% - 70% viac ako v sezóne v Grécku. Chcem riešiť hlavne cestu späť. Odchádzali sme z Gradacu o 17:30 a robili zber dovolenkárov na štyroch miestach po pobreží. posledná zastávka bola v Biogradu na moru, kde sa plne doplnil autobus. Bolo niečo po 22-hodine a už sme mali cestovania plné zuby. Samozrejme už každému pripadlo iba vlastné sedadlo a to je ten obrovský problém cestovania autobusom. Autobus môže byť akokoľvek nový, klimatizovaný, s determálnymi sklami, WC (ale zamknuté), ale sedadlá sú tá istá pohroma ako v minulosti - úzke a tvrdé, a medzera na nohy je mizerne úzka. Akékoľvek priemerné auto je pohodlnejšie ako autobus. Ja ako vodič na dovolenke do Grécka som sa celou cestou v tom autobuse nudil a nevedel som čo so sebou, nehovoriac o tom, že som si nevedel nájsť polohu na tom neskutočnom sedadle. Povolená rýchlosť pre autobusy na diaľniciach 100 km/h sa zdá ako slimačie tempo. Časté prestávky v noci sú otravné a fajčiarmi preťahované. Po niekoľkých rokoch pohodlného cestovania autom som si odskúšal znova autobus.
Čo mi to dalo?
Dúfam, že už nebudem musieť ísť na dovolenku autobusom minimálne aspoň do šesťdesiatky a že mi to zdravotný stav dovolí ísť vlastným autom. Autobus je peklo čo sa pohodlia týka.
Dúfam, že hospodárska situácia v Grécku ma nedonúti chodiť k moru do kamenistého, skalnatého, betónového, drahého Chorvátska. Taliansko, Španielsko nemusím a moslimov zo zásady nebudem podporovať.
Jednou vetou: Nie je nad Grécko - a to vlastným autom!
Všetko dobré milovníkom Grécka.
V roku 2018 - 13. cesta autom do Grécka! :dance:
PAN_VIGO

Příspěvekod PAN_VIGO » 01 říj 2011, 23:28

Svatá pravda! ;)
2003: pevninské Řecko, Lefkada| 2005: Chalkidiki, Lefkada| 2006: Samothraki, Pelion, Skopelos| 2007: Chalkidiki, Samothraki| 2008: Chalkidiki, Samothraki| 2009: Chalkidiki, Zagori, Samothraki| 2010: Toroni| 2011: Chalkidiki| 2013: Chalkidiki| 2014: Chalkidiki| 2016: Sithonia|
JirkaP

Příspěvekod JirkaP » 29 lis 2011, 21:26

K tématu jet autem nebo letecky. Dá se říci, že jsem neutrál. Od roku 2000 jsme byli v Řecku 10x, 5x letecky a 5x autem. Výhody obou jsou již řádně popsány. Je pravda, že rozhodnutí jak do Řecka někdy ovlivní i zdánlivě maličkosti. První cestování autem 2000 byl VW transportér v 8 lidech. Nezodpovědná cestovka nás poslala s jedním řidičem ve voze bez možnosti otevřít okna s vyjímkou u řidiče a spolujezdce. Na moje střídání z řidičem jsem se musel dohodnout, jinak bychom nikam nejeli /provozuji autodopravu - sanitní- předpisy/. Cesta byla utrpení, horší než popisovaný autobus. Proto další 3 cesty 03,04,05 letecky. Autem 06,08,09,10. Cesta 2010 přes Bulharsko na Thassos. V Bulharsku porucha posilovače řízení /VW Tiguan stáří 2roky 3 měs. pos.elektrický-nefunkční/. Oprava 5 dnů v Bulharsku /kvalitní servis !! překvapení/. Další jízda na Thassos již v pořádku. Vzhledem k tomu, že již v roce 2008 jsme měli závadu elektroniky na autě, oprava v Řecku / servis mnohem méně kvalitní než v Bulharsku/ rozhodla manželka jednoznačně 2011 letadlem. Nyní při rozhodování Řecka 2012 sama ustoupila a pojedeme opět autem.
Pro rozhodnutí auto - letadlo:
auto: nižší cena, mobilita, poznávání i cestou, zavazadla, pohodlí v Tiguanu - problémy s kyčelním kloubem-vyšší posez, atd.
Letadlo - kratší čas - /řídím sám/, menší únava /68 let
Závěr: upřednostňuji auto, pokud bude sloužit zdraví a schválí to vyšší moc- manželka/ která je i mojí ošetřující lékařkou/.
Toto fórum sleduji od počátku a vyjadřuji obdiv administrátorům a všem, kteří se podílejí na úrovni tohoto fóra.
JirkaP
PrVk

Re: Reportáže a glosy

Příspěvekod PrVk » 15 dub 2012, 08:14

:D ...po údivu, že do Řecka jedu autem, často přichází druhá otázka: "A kolik dní tam jedeš? "....na kterou již standardně odpovídám: "Vyjíždím ráno a večer jsem v Řecku"......(vyjíždíme nejčastěji v době 6-7h a v Evzoni jsme našeho času 21-24h, dle přestávek)....Ale tahle odpověď se tazateli hodně nezdá pravdivá, ale je to tak.
andy.mclaren

Příspěvekod andy.mclaren » 26 dub 2012, 23:42

Posun času pomáha hlavne pri ceste domov. hlavne pocitovo... minulý rok sme vyrážali z GR o 8:00 ich času a doma sme boli okolo 22:15 nášho času.... a to pršalo celé Maďarsko.... Kto šoféruje sám ako ja, tak tento čas odjazdu odporúčam...
šaleny vychodňar... :D 2010 - autom Polychrono, 2011 - autom Sarti, 2012 - autom Sarti..... 2013 autom Nea Vrasna, 2014 - autom Kastrí Loutró... 2015- autom Kastri Loutro 2016: autom Kastri Loutro 2017: autom Kastri Loutro
jopri

Příspěvekod jopri » 29 dub 2012, 10:18

andy.mclaren za koľko sa da spraviť trasa Košice - Thesaloniki (alebo hranica GR). Idem prvykrát môžeš mi dať nejake info vďaka.
milan17

Příspěvekod milan17 » 29 dub 2012, 19:07

Dá sa to spraviť aj za 13 hod.na Grécke hranice,ale na dovolenku neni sa kde náhliť.Cestu treba chápať už ako súčasť dovolenky ,a nie ako závodnú dráhu,potom je aj dovolenka len o naháňaní času a nie o oddychu.My cestu z Považskej Bystrice-1540km prejdeme za 20 hodín a to si myslíme ,že sme moc rýchly.Treba hlavne dodržovať kontrolovaný styk - s vozovkou.Šťastnú dovolenku.

Zpět na