Cestujeme s dětmi (vše potřebné i jak přežít.. :-) )

..nikdo neví vše, ani my ne. Nicméně se zde snažíme abychom na nic nezapomněli.. První si musíte položit otázku: Jet autem nebo ne? Další se týká témat: Doklady na cestu, invaze turků na hranicích, cestujeme s dětmi, navigace, únava na cestě a ubytování, dálniční poplatky, policie, denní svícení, cesta mimo dálnici, kriminalita na cestě, zkušenosti s opravou auta v zahraničí či nehodou v zahraničí a mnoho dalšího..
Kumpel

Re: Cestujeme s dětmi (vše potřebné i jak přežít.. :-) )

Příspěvekod Kumpel » 20 bře 2011, 00:14

Uz niekolko rokov pouzivam prenosne DVD. Po prvej 1/2 hodinke jazdy sa im tam hodi prvy film a potom je vzadu TICHO aj 15 hodin. Chlapci (8 a 5) na to cumia bez dychu - kazdy ma "svoju" obrazovku (prichytena suchym zipom o opierku predneho sedadla). Jedine negativum je, ze vodic aj spolujazdec musia pocuvat "audio stopu". Povodne som im totiz chcel kupit aj sluchadla, ale kedze detsky sluch ma prednost, tak trpime my s manzelkou... ;)
andy.mclaren

Příspěvekod andy.mclaren » 21 bře 2011, 00:02

Kumpel, ak to deti nebudú preháňať s intenzitou zvuku v slúchadlách, nie je to vôbec také nebezpečné. Ja som si dokúpil rozdvojku, slúchadlá som zobral z oboch počítačov a hotovo. Samozrejme nie tie, ktoré sa vkladajú do zvukovodu, tie sú pri dlhodobom používaní najviac škodlivé... No a s mojou polovičkou sme si vpredu pustili pohodovú muzičku a kecali, kecali a kecali.... pohoda, klídek, tabáček... Ako vidno na fotke, mladšieho to premohlo a už si spokojne odfukuje...
Přílohy
IMG_2108.jpg
IMG_2108.jpg (161.56 KiB) Zobrazeno 2707 krát
šaleny vychodňar... :D 2010 - autom Polychrono, 2011 - autom Sarti, 2012 - autom Sarti..... 2013 autom Nea Vrasna, 2014 - autom Kastrí Loutró... 2015- autom Kastri Loutro 2016: autom Kastri Loutro 2017: autom Kastri Loutro
Sue

Příspěvekod Sue » 21 črc 2011, 14:11

Pred 2 tyzdnami sme sa vratili z dovolenky v Grecku (1200 km Nei Pori) - boli sme s 2 detmi - 4,5 rocnym synom a 2 rocnou dcerou. Pravdupovediac, o dceru som sa bala, predsa len je este mala a prechadza uzasnym obdobym vzdoru - "nie" pocuvame od rana do vecera. Ale dopadlo to vyborne.
Cestou tam sme odchadzali v stredu 15.00 s tym, ze deti sme spat po obede nedali, cize spali 1,5 hod. v aute. To som soferovala ja. Potom som uz sla k nim dozadu zabavat ich - knizky, casopisy, CD s pesnickami, magneticke tabulky na kreslenie, karty, pre kazdeho prekvapko na najhorsiu chvilu, jedlo - piskoty, chrumky, ovocie a varene cestoviny - to vyborne zabralo u dcery. Mali sme hodinovu prestavku na madarsko - srbskej hranici - vecera. Boli hore do 22.00, ked som im dala Kynedril a sli spat. Kamaratka mi poradila uzasnu vec - na uchytky po bokoch auta som priviazala snuru a na to som pristipcovala plienky, takze boli ako v stane a nesvietili im auta do oci, ani na colniciach alebo myte sa nezobudili. Spali bez zobudenia 7 hodin (to sa nam ani doma nepodari), cize sa zobudili pri svitani o 5.00. Zastali sme na ranajky a vyrazili na zvysok cesty. Jediny problem bol na Greckych hraniciach - kvoli strajku mali zavretu colnicu, takze sme cakali 1,5 hod. Okrem 2 hodin, ktore som soferovala ja, tahal manzel, vraj ho adrenalin tahal dopredu :-) Ale cely cas som bola s nim hore - keby nahodou...Trvalo nam to 15,5 hod. cisteho casu + 4 hodiny prestavky (2 velke, cakanie na colnici a zvysok par minutove).
Cestou spat sme museli opustit apartman o 9. Chceli sme sa cestou este zastavit na nejakej turistickej pamatihodnosti, ale kedze teplota sa vysplhala k 40 stupnom, radsej sme to vzdali, lebo by sme z toho tepla boli unaveni. Vybavili sme nakup poslednych darcekov, rozlucku s novymi znamymi a o 11tej sme odchadzali. Opat som soferovala 2 hodiny ja a zvysok zase potiahol manzel. Deti zalomili na 1,5 hod na obednajsi spanok a poobede sme hodinu stali v Srbsku na OMV, kde sa vyblaznili v detskom kutiku - uzasny napad, dakujeme OMVkarom. V noci opat spali "v stane", dcera sa raz zobudila. Cesta naspat nam trvala o hodinu menej. Dorazili sme o 5tej rano, deti preniesli do postele a spali dalej - spolu s nami dalsie 2 hodiny. Na tejto ceste prisla dcera na najvacsiu zabavu - natahovat bezpecnostny pas zo sedadla spolujazdca a pustat ho dokolecka 20 minut. Bola bohovska.
Deti zvladli obe cesty uzasne. K stastiu nam pridalo asi to, ze sme sli na zaciatku sezony, v strede tyzdna a nie cez vikend (prazdne colnice). Jedinym problemom bolo strasne teplo pri ceste naspat, klimu sme pustali len obcas, aby to auticko zvladlo, tak sme sa potili vo vlastnej stave. Pri ceste stalo niekolko aut, ktore tu horucavu nezvladli.
Zaverom chcem rodicom, ktori teraz surfuju na internete a rozhoduju sa, ci ist alebo neist s detmi na dovolenku autom (tak ako ja pred pol rokom), povedat - nebojte sa, da sa to zvladnut, je to skvely zazitok, budete mat na co spominat.
Rasto75

Příspěvekod Rasto75 » 21 črc 2011, 22:18

Dovolim si aj ja do tejto temy prispiet zopar postrehmi a skusenostami. Cestovat s detmi autom - nemame s tym absolutne problem. A to uz mame nieco odcestovane. Najstarsi a vtedy nas jediny syn mal 10 mesiacov, ked sme sa ako mladomanzelia vybrali na dovolenku vtedy na tak vzdialeny Balaton. A odvtedy v podstate kazdy rok s nasimi detmi niekam cestujeme. Ked hodnotime kazdu dovolenkovu cestu, tak vzdy prideme s manzelkou na to, ze deti cestu zvladali lepsie ako my rodicia. Zatial najdlhsia trasa bola 1500 km na Slnecne pobrezie v BG v roku 2003 cez Rumunsko. Deti mali vtedy 7 rokov a 3 roky. Cesta celkom 20 hodin a neuveritelne mnozstvo zazitkov po ceste Rumunskom - napriklad pohreb s otvorenou truhlou a ine zazitky. Dodnes na to spominame. Dnes uz mame deti 3 - 14 rokov, 11 rokov a 2 roky. Minuly rok sme boli so vsetkymi na Makarskej a uplne bez problemov.
Ak to mozem zhrnut - nam vsetkym sa dovolenka zacina v momente nastupenia do auta. Po ceste sa nikam extremne neponahlame - planujeme cestu radsej s dostatocnou casovou rezervou, aby decka pocas prestavok mohli ponatahovat kosti a vybit nahromadenu energiu.... Dolezite je v aute nevyvolavat nervozitu a deti sa za to odmenia.
O par dni sa zaciname balit na nasu prvu cestu do Grecka do NEI PORI - da sa povedat, ze sa nas uz chyta cestovna horucka. Vyrazime nikedy popoludni tak, aby poobednajsi spanok nasho najmensieho syna bol uz v aute. Navecer bude nejaka dlhsia pauza a potom nocny spanok. Zena uz ma skusenosti, ze treba detom podlozit nohy tak, aby im nevyseli a nemali ich strpnute.
Kazdopadne cestu autom s detmi kazdemu odporucam, vzdy sa na nu vsetci tesime. Tento rok prvykrat beriem do auta menic napatia za ucelom prehravania filmov na laptope. Ti starsi uz maju normalne poradovnik, kedy co budu pozerat. Samozrejme aj s prihliadnutim na toho nasho najmensieho. Uz su v laptope ulozene aj nejake rozpravky. A ked tak okolo cca 23,00 hod. to vzadu uz zvykne byt ticho, to je cas pre mna a manzelku, aby sme v uplnej pohode a bez stresov prebrali vsetky mozne temy pri dobrej muzicke z osemdesiatych a zo zaciatku devatdesiatych rokov, na ktorej sme vyrastali. A ked sa dostavi unava, uplne bez problemov zmenime plan a na nejakom bezpecnom mieste trosku oddychneme - aj to je pre nas zazitok a dobrodruzstvo. A najma - je pre nas dolezite bezpecne sa dostat do ciela bez prepinania nasich sil.
Kapr

Re: AKTUÁLNÍ ZPRÁVY Z CESTY 2011 DO ŘECKA A ZPĚT

Příspěvekod Kapr » 31 bře 2012, 15:42

pojedeme 0.7 roku dcerkou a chci se zeptat jak jste se připravovali na cestu..stravování..zastáavky atd..nějaké dobré rady..?..

děkuji
Tommi_82

Příspěvekod Tommi_82 » 06 dub 2012, 12:20

Ahojky ;)
Naše mladší měla 0,9 roku. Brali jsme rychlovarnou konvici do auta, použili jsme jí jednou. Jinak jsme měli "sunar" a ohřívali ho na benzínkách, dětský jídlo, přesnídávky a ohřívali taky na benzínkách. Přizpůsobovali jsme se situaci. Zvládlo se to. Je jasný že pláč nějakej byl. Nedá se ujet 2x1700 km bez pláče, ale stálo to za to. Nebylo to tak zlý. Však je to Vaše dítě, určitě tušíte jak na něj když se mu něco nelíbí.
Kdybys chtěl nějaký detaily tak se ozvi na ICQ.
2004 Parga, 2006 Thassos, 2011 Thassos, Sithonie, 2012 Zakynthos, 2013 Atény, 2014 Rhodos, 2015 Lefkada, 2016 Kréta
2018 :auto-rally: Obrázek
Tommi_82

Příspěvekod Tommi_82 » 06 dub 2012, 12:21

Jo a ta rada je: Dokud spí tak jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeet a nezastavovat! :lol:
2004 Parga, 2006 Thassos, 2011 Thassos, Sithonie, 2012 Zakynthos, 2013 Atény, 2014 Rhodos, 2015 Lefkada, 2016 Kréta
2018 :auto-rally: Obrázek
Kapr

Příspěvekod Kapr » 06 dub 2012, 13:26

:lol:
Jazumalu

Příspěvekod Jazumalu » 09 dub 2012, 16:18

My sme boli v Grecku autom minuly rok, deti mali 2 a 4 roky. Mnohi sa na nas pozerali ako na blaznov:-) Deti cestu zvladli ukazkovo. S manzelom sme obaja soferi. Ja som sla z Bystrice do Budapesti a v Grecku do Nei Pori, zvysok isiel manzel a ja som robila dozor :-) Plan bol : ked deti spia, ideme. Pravdaze, keby prisla unava, zastavime na benzinke. Nastastie kava, energetaky a adrenalin postacili. Deti zaspali o 22tej na zaciatku Srbska a zobudili sa o 5tej v polovici Macedonska. Pravdaze, dala som im Kynedril. Ale takto dobre nespia ani doma! Za prednymi sedadlami sme natiahli snuru a povesali na nu plienky, aby im nesvietili oprotiiduce svetla alebo colnicne svetla do oci. Cesta bola v pohode, colnicne priechody bez cakania (sli sme cez tyzden na zaciatku sezony) az na grecke hranice, kde sme stali 1,5 hod - kvoli strajku zatvorili colnicu. No a v Grecku sme uz vyzerali more. Mali sme so sebou kopec CD s hudbou, knihy, casopisy s ulohami pre predskolakou, Cierneho Petra a malicke prekvapenie za super zvladnutu cestu. A samozrejme jedlo pre nasich papkacov - kopec ovocia, suche cestoviny, pecivo a zo sladkosti gumovych medvedikov. Cesta naspat bola trochu horsia v tom, ze sme predobedom meseli odist z hotela a rozhodli sme sa ist rovno domov. Nesli sme sa uz kupat, lebo by sme boli na cestu unaveni. Takze sme sli cez den a v hroznom teple. Ale zvladli sme aj to, tesili sme sa domov. Vlastne deti a tatinko sa tesili, ja nie, mne bolo malo :-) Takze cestu s detmi odporucam, deti to zvladnu, hlavne, ze su s rodicmi a ze je dobra nalada. Ved Grecko za to stoji :-)
tomasino

Příspěvekod tomasino » 09 dub 2012, 18:02

Děti to zvládnou lépe než dospělí
2002,2003 - Asprovalta busem, 2004 - Sarti busem, 2008 - Agiokampos už autem, 2009 - Sarti, 2012 - Polichrono, 2013 - Nea Skioni, 2015 - Ammoudia, zpět na odtahovce :doh: , 2016 - Tour de Greece (Ammoudia,Vasiliki,Leptokarie),2017 - Asprovalta

Zpět na