Cestujeme s dětmi (vše potřebné i jak přežít.. :-) )

..nikdo neví vše, ani my ne. Nicméně se zde snažíme abychom na nic nezapomněli.. První si musíte položit otázku: Jet autem nebo ne? Další se týká témat: Doklady na cestu, invaze turků na hranicích, cestujeme s dětmi, navigace, únava na cestě a ubytování, dálniční poplatky, policie, denní svícení, cesta mimo dálnici, kriminalita na cestě, zkušenosti s opravou auta v zahraničí či nehodou v zahraničí a mnoho dalšího..
Pavel
Administrátor

Cestujeme s dětmi (vše potřebné i jak přežít.. :-) )

Příspěvekod Pavel » 04 říj 2010, 22:12

..cesta je namáhavá sama o sobě, s malými cestovateli občas ještě namáhavější.. Dětem nerozumím, ale tomuto ano. Takže každý má svůj lék "jak zabavit, přežít či nezabít" :mrgreen: ...
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Bauhaus

Re: Cestujeme s dětmi (vše potřebné i jak přežít.. :-) )

Příspěvekod Bauhaus » 29 lis 2010, 14:36

máte někdo zkušenosti s malým dítětem cca necelý rok, asi je blbost s ním jet do Řecka že?
egon

Příspěvekod egon » 29 lis 2010, 16:03

Záleží na dítěti,asi to bude hodně individualní,ale já v tom nevidím sebemenší problém.Já jsem sice cestoval do řecka s dětmi trochu staršímy,ale známí jezdí s dítětem předloni rok,loni 2r,letos 3r+05r.Já nejmladší 2,5 před 3 lety.Vždy volíme cestu přes noc ať děti spí.V noci se snažím projíždět hlavně Maďarsko a Srbsko,míň hustý provoz.Jak říkám pro nás lepší,ale pro někoho to může být utrpení. :lol:
Zdravím Egon
frigo

Příspěvekod frigo » 29 lis 2010, 19:25

My jsme cestovali s dětmi do Řecka letos porvé (5 a 9 let) a cesta bez problémů, ale mám zkušenosti s jízdou do Černé hory s ročním dítětem, cca 1100 km přes Bosnu a Herzegovinu, doba jízdy cca 19 hodin.Zvládli jsme to, ale žena by už takhle nejela. Proto osobně než jízdu na jeden zátah a nebo v noci doporučuju přespání na cestě. Já osobně raději vyjíždím brzy ráno a jedu přes den, večer najdu ubytování a přespím,i když si teď uvědomuju, že na zpáteční cestě jsme ještě nikdy nespali, domů to po dovolené jede nějak lépe :) . frigo
tovel

Příspěvekod tovel » 30 lis 2010, 06:52

to Bauhaus: Myslím, že jde o to, zda cestu s malým dítětem zvládnete technicky a psychicky vy sami. Dítěti v tom věku je asi jedno kde je, pokud má zajištěny své základní životní podmínky. Často jsme v kempu viděli řecké rodiny s tak malými dětmi.
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 30 lis 2010, 09:37

Osobně mohu potvrdit, že s malým dítětem (první cesta do Řecka v pěti letech) se nám cestovalo vždy dobře.. Nicméně to naše jezdilo v autě už jako malinké a bylo v autě tzv. "vychováno". Umělo si vystačit samo, hrálo si a někdy to bylo lepší poslouchat jak rádio :mrgreen: prostě super (rád na to vzpomínám a jsem na ni hrdý - ono vydržet sedět vzádu a donedávna ještě na tvrdým "sedáku" skutečně nicmoc..)! Pamatuji si nejlepší hlášku toho našeho po vjetí na naši slavnou D1, když ji probudilo skákání na cestě, "to už jsme doma? Takhle skáče jen dálnice u nás.." :lol: Nicméně není dítě jako dítě a když to někomu vyprávíme, hodně nevěří.. Je to o zvyku jak je dítě navyklé "žít v autě", zní to asi blbě ale těžko blíž vysvětlovat.. Teď už je naší slečně 14-náct a stále ráda cestuje autem, co vím tak na cestu se vždycky těší víc než na cíl.. Každý "pulec" je ale jiný, to je asi každému jasné, jenže jeho "vlohy" musí každý rodič vypozorovat sám, což může při každé trochu delší cestě autem byť jen po ČR. Když jsme jeli v současném složení poprvé, vůbec jsem nad tím, že jedeme s dítětem, nepřemýšlel (spíše sem řešil, co by se stalo, kdyby onemocnělo v Řecku, jak s lékařem). Dle mého názoru je to hodně o výchově - v této souvislosti bych chtěl uvést, že jednou sem sledoval jak dítě mého kamaráda s ním, jako otcem "točí" a jak je rozmazlené.. Když sem mu povídal, ať si ho "srovná", odpověděl mi, že přeci mu nebude srážet sebevědomí (hodně proklamováno jako důvod tolerance v Americe a také v Řecku) pak se ale nesmíme divit, že s dětmi není občas k vydržení, neposlouchají a co nám z nich roste.. Pamatuji časy, kdy jsem dostal jako malej kluk "po letech" když sem něco provedl, ale že bych to poznal na sníženém sebevědomí, proboha.. :mrgreen: Každý má svůj styl a já nechci rozpoutat nějaké vášně "že sem chytrý" protože pak samozřejmě existují věci, které rodič neovlivní, jako mentalita dítěte a další vrozené vlastnosti (což může cestu jako takovou třeba úplně znemožnit samo o sobě) a pak je třeba hledat jiné způsoby "jak přežít cestu s dítětem a autě" nebo nejet.. Tohle je dost komplikované téma a názory můžou být velmi rozdílné podle zkušeností.
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Jirka
Administrátor

Příspěvekod Jirka » 30 lis 2010, 11:31

Zkušenost se zvykáním dětí na dlouhé jízdy autem máme taky. Moji 2 kluci jsou od malička zvyklí cestovat. Už jako mimina jsme je poutali do sedaček v době kdy to povinné nebylo a jak rostli brali to automaticky jako součást cesty, že se prostě musí každý připoutat. Do jejich 3-4 ti let věku jsme jezdili po vlastech českých, kdy za jednu dovolenou jsme najezdili okolo 2000 km a každý den navštívili i 3-4 hrady zámky a nějakou tu jeskyni. (Samo pak že dovolená cenově pak vyšla jako by byla u moře ) . V minulosti jsme jeli 4x autobusem do Řecka s cestovní kanceláří. (To už měli 4 roky a více ) Jezdili jsme tak protože to pro 4-člennou rodinu bylo finančně nejschůdnější.( Celý pobyt přes CK vyšel okolo 20 000 kč spolu s penězmi na útratu jsme se vešli vždy do 50 000 kč a tak je tomu více méně doposud. ( Aktuálně poslední 3 roky jezdíme na cca 21 dní a veškerá útrata za dovolenou je do 60 000 kč. A to jsme většinou už na dvou různých místech Řecka ) Cesta busem a někdy trajektem trvala většinou 30 až 34 hodin podle destinace (Korfu, Thassos ) což bych dnes řekl, že autem je určitě pohodlnější a hlavně rychlejší. Právě proto že děcka byly zvyklé takhle dlouho cestovat tak jim to nedělalo problém. Dnes se už jako dost velcí (takřka přerostlí ) na dovolenou autem vyloženě těší. Je to náš způsob života.
Všude dobře, "doma"(tedy v Řecku) nejlíp :-P Tam si to teprv užívám ! :-P
frigo

Příspěvekod frigo » 30 lis 2010, 17:44

Reaguji ještě jednou ohledně cestování s malými dětmi, aby nevyznělo podle mého předchozího příspěvku, že toto cestování nedoporučuji. Právě naopak! Nedokážu si představit, že bychom jeli na dovolenou bez nich a nechali je babičkám a dědečkům. Do Řecka jsme sice s nimi jeli poprvé, ale na rodinnou dovolenou jezdíme každý rok, tzn. že jsou v autě jako doma a na cestu se sami těší. Důležité je vytvořit si při cestě pohodu. Stejně jako psal Jirka, děti zásadně od mala jezdí připoutané v autosedačkách, berou to jako samozřejmost a ví, že je to pro jejich bezpečnost. Někteří moji známí, kteří jezdí na noc do Chorvatska mi řekli, že dítě položí na zadní sedačku a nechají pohodlně spát, zásadně jsem proti tomu, což jsem jim také řekl, nedokážu si představit , co by to sním v případě srážky udělalo ( asi by to dopadlo jako v tom videu v bezpečnostní akci NEMYSLÍŠ- ZAPLATÍŠ, viz. video: http://www.youtube.com/watch?v=otgH6sFECoM ), bezpečnost je zkrátka základ, při dlouhé cestě zvlášť. Nadruhou stranu při cestě s malými dětmi si člověk užije i spoustu legrace, po cestě si povídáme o všem možném, hrajeme různé slovní hry, zpíváme si, posloucháme s autorádia cd s dětskými písničkami ...., letos celé auto rozesmála naše pětiletá holka, když se mě na jihu Maďarska ptala, kdy už bude ten bílej zámek ?, že se jedná o Bělehrad mi chvíli trvalo pochopit :o :lol: . Naše děti si při cestě uvěmují, že jsou plnohodnotnými členy posádky a mají právo společně s námi cestu ovlivňovat, cestování je pak zkrátka daleko veselejší a jak zpívá skupina Mnága a Ždorp - I cesta může být cíl. ;)
Naposledy upravil 1 dne frigo, celkově upraveno 31
frigo

Příspěvekod frigo » 30 lis 2010, 17:54

Reaguji ješte jednou... opraveno
Naposledy upravil 1 dne frigo, celkově upraveno 31
slimij

Příspěvekod slimij » 30 lis 2010, 19:12

my sme boli tento rok prvýkrát autom v Grécku, dcérka 7 mesiacov a syn 9 rokov, boli sme v júny, aby nebolo ešte tak veľmi teplo pre malé dieťa, cestu zvládli deti v pohode, cestovali sme cez deň, lebo v noci som ako slepý 8-) a asi by som nevydržal nespať :roll:, deti sa veľmi radi vozia a užívajú si ,že je celá rodina konečne v tejto uponáhlanej dobe pokope , cesta tam aj s prestávkou v noci na prespanie v Srbsku cca 24 hodín a cesta naspäť cca 16 hodín , vrátane dvoch polhodinových prebalovacích prestávok

Zpět na