Únava na cestě a ubytování na trase

..nikdo neví vše, ani my ne. Nicméně se zde snažíme abychom na nic nezapomněli.. První si musíte položit otázku: Jet autem nebo ne? Další se týká témat: Doklady na cestu, invaze turků na hranicích, cestujeme s dětmi, navigace, únava na cestě a ubytování, dálniční poplatky, policie, denní svícení, cesta mimo dálnici, kriminalita na cestě, zkušenosti s opravou auta v zahraničí či nehodou v zahraničí a mnoho dalšího..
Pavel
Administrátor

Únava na cestě a ubytování na trase

Příspěvekod Pavel » 04 říj 2010, 22:03

..jestli existuje nepřítel číslo jedna na cestě do Řecka, je to únava. Nepodceňujte ji, ubytování na cestě je pro některé nutnost a protože jde o bezpečí motoristy, ZDE PLATÍ VYJÍMKA na možné typy ubytování v Makedonii FYROM, Srbsku či Maďarsku včetně odkazů na webové stránky těchto ubytovatelů. NENÍ DŮLEŽITÉ JAK RYCHLE TO POJEDETE ALE ZDA VŮBEC DOJEDETE.. Kdo chce dělat frajera a nechce se realitě koukat do očí, ať sem do tohoto tématu raději ani nechodí..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Pavel
Administrátor

Re: Únava na cestě a ubytování na trase

Příspěvekod Pavel » 15 led 2011, 16:54

-->Tommi_82: ..k únavě za volantem a k odpočinku. Osobně vyjíždím ze Šumavy vždy na noc, kolem 18-19 hodiny. S příchodem krize jsem na tom stejně někdy mezi 02-04 hod.. a to mi právě vychází akorát na hranice HU-SRB, tam popojedu ještě 50 km a jsem u první pumpy ÖMV Bačka Topola (ta je skutečně první, ne až ta za Bělehradem, jak někdo píše ;) ) .. Tady tankuju a mám půlku cesty za sebou, tady také chvíli dřímnu. Nicméně předloni jsem nemohl dojet, zalomil na parkovišti hned za hranicemi vlevo a hned nás vyhodil celník, že zde nelze. Byl jsem hodně unaven, tak sem popojel kousek dál asi 1 km a je zde bčc MOL (Magyar oil), tam jsem znova "sklopil", mezi jinými odpočívajícími auty "německých turků", po třech hodinách sem se probudil, oběhnul auto - zjistil jak se jmenuju a kde jsem :mrgreen: a dojel na zmiňovanou ÖMV, kde sem rituálně opět natankoval (jinde, jeli to jen trochu možné, netankuji).. Mám ale tu výhodu, že řídí i moje přítelkyně. Ze zmiňované ÖMV to dotáhnu za Bělehrad a tam jí za mýtem, volant předávám, protože je zde asi 220km dálnice "furt rovno".. No a můžu opět podřimovat na sedadle spolujezdce. Když vyjedeme z tohoto placeného úseku, sedám za volant a jedu dál, protože asi po třiceti kilometrach dálnice následuje asi nejnepříjemnější úsek cesty, klikatá "jednička" kolem údolí Vranje. Nepříjemné pokud chytíš náklaďák, nebo autobus - ale jak kdy a jak jedou..

Více méně na mě platí, že je mi milejší vyjet na noc, než řídit v noci po projetém dnu (to jsem unaven podstatně víc) ale záleží na každém, neboť nejsme stejní..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Tommi_82

Příspěvekod Tommi_82 » 15 led 2011, 17:39

Jsem rád že to tu na fóru žije i takhle v lednu a že rady a odpovědi přicházejí takhle rychle!

On kolega Rum psal až ty od Bělehradu protože jsem se ptal na jih Srbska. O té Bačka Topole jsem četl v tvém cestopisu(díky za něj i za všechny ostatní!!), pokud bude všechno klapat tak tam taky natankuji(nemám chuť riskovat na nějaké neprověřené benzínce). Budu brát plnou doma a v té Bačka Topole už by mi mělo zbývat tak kolem 20 litrů tak naberu preventivně. Mám ozkoušený že ujedu na nádrž do sucha na jeden zátah tak 1000-1300(podle provozu hlavně ale podle typu cest a taky podle toho jak spěchám). Takže bych mohl teoreticky klidně tankovat i někde dál(to zjistíme až v reálu :D ). Pak bych chtěl tankovat až někde v Řecku, uvidíme, v nejhorším natankuju až na Thassosu, tam to znám když jsem tam tehdy lítal na fichtlu(měli jsme tehdá skůtr na celou dobu pobytu takže jsme ostrov řádně probendili).

U mě to je tak že dokud je den tak v klidu, už jsem párkrát jel přes den a když dělám pauzy tak přežívám, není to vyloženě pohoda a ani po X hodinách jízdy nemůže být ale žádný krize nemám až zhruba do půlnoci. Po půlnoci musím spát i kdyby mě měli zabít, bylo by to stejný i kdybych vyjel v deset večer a jel jen dvě hodiny(je fakt že po dvou hodinách jízdy bych se mohl hecnout a jet dál, ale každopádně o spánek by se moje tělo pokoušelo, musel bych dělat pauzy). Tělo je zvyklý spát a nedá si moc poručit, kafe moc nepiju takže nemám a nechci se se čímkoli nabudit a snažit se to zlomit. Mám ozkoušený že si tři hoďky zdřímnu a jsem jak novej pak můžu jet dalších 8 hodin (delší cestu jsem zatím nezkoušel). Řecko bude moje maximum, cest lehce nad 1000 km už jsem absolvoval víc ale nad 1500 nic, takže mám samozřejmě z toho velkej respekt.
2004 Parga, 2006 Thassos, 2011 Thassos, Sithonie, 2012 Zakynthos, 2013 Atény, 2014 Rhodos, 2015 Lefkada, 2016 Kréta
2018 :auto-rally: Obrázek
Tommi_82

Příspěvekod Tommi_82 » 15 led 2011, 17:51

Ještě by mě zajímalo, jezdíte někdo s tempomatem, jak na tom ty cesty jsou?

Já jsem na dálnicích na tempomat hodně zvyklej, řídím auto jenom rukama(udržuju velikej odstup a brzdit vůbec nepotřubuju, i když jsem "připraven, vždy připraven") a nohy maj relax, jezdím v sandálích a na delší cesty se vyzouvám(tak jako někteří autobusáci a kamioňáci) i když se to nesmí, obouvám se jen na přejezd hranic atd. K Budapešti to znám tam si dojedu svým stylem bez sebemenších potíží, ale jak vypadají cesty dál moc netuším?
2004 Parga, 2006 Thassos, 2011 Thassos, Sithonie, 2012 Zakynthos, 2013 Atény, 2014 Rhodos, 2015 Lefkada, 2016 Kréta
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 15 led 2011, 18:44

-->Tommi_82..co se týče tempomatu. V tomto vidím výhodu i nevýhodu. Výhodu, že mě nebude bolet noha na plyn a nevýhodu, že možná snáze za volantem usnu. Obecně se dá říct, že stav silnic a zejména dálnic je všude jinde lepší než na naši slavné D1 a to se týče i Srbska či Makedonie FYROM. Mám "nové" auto poprvé tempomat ale na dálnici D1 jsem sakra rychle sundal za 130 na nějakých 110-120 jinak bych tam nechal podvozek.. Na trase o které s bavíme se občas sem tam "jama" taky najde, ale jak říkám.. je to lepší jak u nás. Pokud jezdíš opatrně, nemělo by tě nic překvapit. Tempomat se bude hodit zejména na omezených rychlostech, které jsou občas dlouhé a také nesmyslné. Obecně se dá popsat, že horší úsek je na rychlostní komunikaci od HU hranic na Bělehrad (ale staví se tam nové úseky dálnic), tam jsou jámy častější než jinde. Srbové se snaží tenhle důležitý dopravní koridor na Řecko udržovat. Na úseku od hranice HU na Bělehrad, je co nadjezd omezení na 80 a dost často tam měří, takže tempomat nastavený na povolenou 100vku budeš často vypínat..

..tady u nás to žije celý rok, byť přes zimu sem chodí zejména ti "skalní", kteří už se těší na novou sezónu ;) , máme pořád, díky našim přátelům, co zveřejňovat a tak není nuda nikdy (jen toho času bych potřeboval víc, abych to stačil zpracovat)..
frigo

Příspěvekod frigo » 15 led 2011, 20:56

To Tommi_82, já osobně si myslím, že je v podstatě jedno, zda jedete v noci, či ve dne,záleží jak jste zvyklí, důležité je udělat si pohodu v autě, vidím trochu problém ve tvých dětech, tím myslím jejich stáří, 1 a 3 roky. S manželkou jsem cestoval do Černé hory s ročním dítětem, byl zlatý, 2/3 cesty prospal, ale byl sám, jeli jsme ve třech v autě ( Felicie bez klimatizace, cesta koncem června při vysokých teplotách), při cestě zástávky na osvěžení ve vodě, jeli jsme po pobřeží.
Nevím, zda bych ještě s tak starým dítetem tak daleko jel, znovu opakuji, že byl sám. Dvě děti se navzájem ovlivnují, ale dá se to zvládnout. Teď jezdíme ve čtyrech, naše malá s námi jezdí od dvou let. Na cestě musíš počítat se vším, důležité je mít nachystanou náhradní variantu, nebo vlastně několik variant: neřídit se časovým plánem,tedy pouze orientačně; připravit se na možné ubytování po cestě, volit náhradní trasu v nutném případě( např. alternativní hraniční přechod) atd...
Tím Tě nechcim od cesty nějak odrazovat, jen doporučuju se dobře připravit, dobře si zvolit termín cesty ( já osobně nikdy nejezdím na víkend, raději pondělí nebo úterý), snažím se hlavně s ohledem na děti v autě minimalizovat možné časové prodloužení cesty, ale zároveň doporučuji si cestu různými zastávkami zpříjemnit, popřípadě se na cestě i ubytovat a odpočinout si. Já si vždy při odjezdu z domova říkám, že dovolená začíná už cestou, a ta může být kolikrát zajímavější a pestřejší než vlastní pobyt někde u moře. :) frigo
Jirka
Administrátor

Příspěvekod Jirka » 15 led 2011, 20:58

S tempomatem mám taky své zkušenosti. Každopádně je to dobrý pomocník, ALE stále musím jako řidič být ostražitý :!:
Přestože dělám několik let noční směny, takže řízení v noci mi nedělá problém, tak při použití tempomatu fakt dávám pozor nejen na cestu, ale i na to jak se cítím. Únava na cestě když jedu jako řidič třeba od rána... mám za sebou nějakých 1200 - 1300 km , zhruba 20 hodin jízdy... to už je dost na to aby se člověk měl na postřehu ! Určitě je dobré když se střídají mezi sebou 2 řidiči. A pokud je fakt už únava znát, tak zastavit a zdřímnout... předloni jsme si odpočinuli na nějakou tu hoďku na řecké straně v Evzonoi ( hraniční přechod FYROM - Řecko ) mezi kamiony.
Všude dobře, "doma"(tedy v Řecku) nejlíp :-P Tam si to teprv užívám ! :-P
frigo

Příspěvekod frigo » 15 led 2011, 21:11

To Tommi_82; jěště doplním k tvým vzpomínkám na "romskou osadu a severní koreji", taky si ze svých cest autobusem pamatuji všelijaké vůně a pocity ze zastávek, vzpomínky na toulavé psy a pod., auto je daleko svobodnější prostředek než autobus, prostě se zastavím tam, kde se mi to líbí, a když se nelíbí, tak si ještě kousek popojedu ;) . Ze své loňské cesty na Chalkidiki přes Srbsko a Makedonii musím říct, že se za dvacet let, co jsem tam jel poprvé (busem), hodně změnilo k lepšímu. frigo
Tommi_82

Příspěvekod Tommi_82 » 16 led 2011, 08:39

Těch možných komplikací s dětmi jsem si vědom, snažím se na ně předem připravit, i když zcela to není možné nikdy. Se starší dcerou jsme v roce a půl zvládli autem 1100km do Chorvatska jako po másle(vyjeli jsme po obědě a dorazili dopoledne), to komplikace, kdy asi o dva měsíce dřív letěla letadlem do Egypta, byly proti tomu naprosto zoufalé(takhle probrečenej let už nikdy nechci zažít). Je jasný že to nesnese srovnání, nelze srovnávat ani jednotlivé děti ani jednotlivé trasy, navíc tam bude hrát roli faktor rostoucích zubů a možná i cokoli jiného. No každopádně, uvidí se.
Kdybych poslouchal lidi kolem sebe tak se asi nikdy nikam nepodívám, vždy se najde někdo, kdo řekne že z toho a toho důvodu se to nehodí. Je samozřejmě potřeba takový názor vyslechnout a zamyslet se nad ním a rozhodnout se podle sebe a své rodiny.

S tím tempomatem je to fakt. Je potřeba být ostražitý a to jak s ním tak i bez něj. Věřím, že do Srbska dorazím bez nutnosti delšího odpočinku, ale stejně tak jsem si téměř jistý že tam už si někde odpočinout budu muset. Jak říkám, nepředpokládám že bychom to zvládli za 24 hodin, realita ukáže. Druhého řidiče nebudu mít k dispozici, tak se s tím budu muset nějak poprat.
leo

Příspěvekod leo » 16 led 2011, 14:23

Taky jsme se doma shodli , že nepojedem na jeden zátah. Loni jsme zastavovali na jídlo asi 10 km za Vranje v kousek od silnice zastrčeném penzionu. Parkoviště asi na noc zavřené, jidlo a pití laciné, tak se tam chceme letos zeptat na přespání. Ještě jestli bude v srpnu volno. Nemohu ten penzion na netu najít, že bych se domluvil dopředu. Nechtěl bych opakovat loňský zážitek, kdy mi chybělo do cíle asi 60 km a málem jsem si dával do očí sirky (kdybych nepoužíval zapalovač), abych tu hodinu ještě vydržel. A jak jsem dojel (ve dvě v noci po 22 hod. jízdy),hodil sem deku na pláž a spal s dcerou tak dlouho, dokud o nás nezačali zakopávat.
1991-Platamonas , 2007-Chorvatsko , 2008-Chorvatsko , 2009-MNE , 2010-Kriaritsi , 2011-Kriaritsi , 2012-Kriaritsi , 2013-Kriaritsi , 2014-Kriaritsi , 2015- Kriaritsi , 2016- :( , 2017-Kriaritsi , 2018- Kriaritsi :?:

Zpět na