Denní svícení a povinná výbava vozidla do zahraničí

..nikdo neví vše, ani my ne. Nicméně se zde snažíme abychom na nic nezapomněli.. První si musíte položit otázku: Jet autem nebo ne? Další se týká témat: Doklady na cestu, invaze turků na hranicích, cestujeme s dětmi, navigace, únava na cestě a ubytování, dálniční poplatky, policie, denní svícení, cesta mimo dálnici, kriminalita na cestě, zkušenosti s opravou auta v zahraničí či nehodou v zahraničí a mnoho dalšího..
PrVk

Re: Denní svícení a povinná výbava vozidla do zahraničí

Příspěvekod PrVk » 11 srp 2013, 18:25

Hasicí přístroj je v Řecku povinný, ten tvůj kamarád má zvláštní výklad.....ale v Řecku hoří mnohem častěji jako u nás, nápad ho mít je dobrý, to není jako s el. svíčkami v Makedonii..
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 11 srp 2013, 18:36

-->radek: ..v Řecku je hasící přístroj ve výbavě povinný! Takže ať ti ten policista odpoví na logickou otázku, zda se tedy můžeš v Řecku řídit i ostatními českými zákony a na ty Řecké se můžeš vykašlat protože jsi Čech.. To je přeci blbost, vyjmout něco a něco ne! Například u nás není trestné používat hledačku kovů, v Řecku však ano a už to pár našich turistů neznalostí "odskákalo" (trestný čin).. Jak to, že tenhle rozdíl v zákonech platí a proč by neměl platit z hlediska hasičáku? Jednotná výbava vozidel EU? Ale kdepak, každá země má své specifika a může požadovat po turistech různá omezení nebo přidávat povinnosti dle svých zákonů a zvláštností.. V Řecku panují tropické teploty, tepelné namáhání součástek motoru je v tomto ohledu větší.. Řekové tím sledují ochranu nikoliv tvého majetku, ale své vyprahlé země, kde jsou dost často zničující požáry, které vznikají různě.. i zahořením aut. Tím že vezeš hasičák, zvyšuješ šanci, že v případě problému je šance tomu vzniku požáru a jeho rozšíření zabránit..

Každý je strůjcem svého štěstí, můžeš to pak řeckým poldům vysvětlit, že nemusíš.. :mrgreen: Ale děláš to hlavně kvůli sobě a tomu, aby tvoje auto třeba nezpůsobilo požár..

Když někam chci jet, měl bych se přizpůsobit podmínkám dané země a zcela respektovat co po mě chtějí. Pokud nechci, měl bych zůstat doma.. Obávám se, že my jako Češi v tomhle ohledu "přizpůsobení" se jiným podmínkám nejsme světu vzorem..

Osobně ve vozidle hasící přístroj vozím i tady u nás.. A mám 2 kg, protože 1 kg mi připadá spíš jako alibismus než pomoc (už sem s ním hasil), pomůže max. při samém prvopočátku ale ne, když už plameny šlehají zpod haupny..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
radek

Příspěvekod radek » 11 srp 2013, 18:56

-Pavel-já mám na to stejný názor jako ty,musím si z kamošem promluvit,jinak ale spousta čechu má podle mě jen ten obyčejný ve spreji jen aby splnili povinnost a to je asi málo,tím se asi moc nedá uhasit,taky jsem si pořídil větší 2 kg,asi je to užitečná věc,měl jsem to mít už dávno.
2009-Korfu busem,2013-Chalkidiki a Nei Pori autem,2015,Paralie a Neos Marmaras autem
Janina

Příspěvekod Janina » 11 srp 2013, 19:27

letos dávali na makedonské hranici letáček s natištěnými obrázky, co je v té zemi potřeba - a mimo žluté vesty tam byl i hasicí přístroj, možná je jen doporučený, nevím, neřešili jsme to, máme 2 kg, stojí do pětistovky a revize stála 65,- a to se vyplatí :-)
1996 Leptokaria, 2007 Korfu, 2012 Arkitsa a Evoia, 2013 Lefkáda - Vasiliki, 2014 Sithonie, 2015 VII - Leptokaria, VIII - Stavros
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 11 srp 2013, 20:22

Většinu věcí děláme kvůli sobě a kvůli bezproblémové dovolené.. Pokud mi na hranicích "vokurkystánu" řeknou, že se mám po vstupu na jejich území třikrát uklonit posvátné okurce, udělám to.. A proč ne? Chci je navštívit a tak se musím přece přizpůsobit.. Takže když Vám budou nějací "odborníci" tvrdit, že "tohle" nemusíte, přemýšlejte zda to stojí za to. Oni si totiž neuvědomují, že někdy nerozvážným tvrzením, Vás mohou přivést snadno do problémů.. Tady jsme si ještě špatně "neporadili" a doufám, že to tak i zůstane (alespoň se snažím nad tím bdít). ;)

-->radek: s těmi spray máš pravdu, ale když už něco vezu, ať je to funkční..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Sally

Příspěvekod Sally » 12 srp 2013, 16:01

Ono ani tím dvoukilovým toho moc neuhasíš, ale můžeš oheň přidusit. Ten hasičák je totiž za pár vteřin prázdný :(
Ono je na vybavení vozidla povinnou výbavou mnoho názorů, a bůhví který je správný. A když máš v každém státě něco jiného, tak potěšpánbůh. Vezmeš vlek a táhneš povinnou výbavu. Ale - když do Francie bylo detalcolový přístroj, měl jsem ho s sebou, dva trojúhelníky kamsi, měl jsem je s sebou, na žárovky kašlu, to samé na svíčky u benzíňáku. hasičák beru jako užitečnou věc, to samé reflexní vestu při ruce. Možná bych i přivítal oranžový majáček jako pomocné zařízení k trojúhelníku.
A skutečně jedeme ven na návštěvu, tak bychom měli dodržovat JEJICH předpisy. A někde vzadu ve vlákně mám i ohledně hasičáků krátké povídání.

Všem, co se chystají na dovolenou - kalo taxídi
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 12 srp 2013, 17:12

-->Sally: ..lépe bych to neřekl, jenže když sebou nechci v kufru vozit hasiče, volím to největší co se mi na cestu vejde.. Ani nevím, ale asi to má obsah 2,5 kg.. Nicméně, možná by pomohlo vyprat Mirina nebo Korbelose v pračce s vyvářkou a pak by se mi po patřičném "zdrcnutí" do kufru vešli i oni.. :mrgreen: :mrgreen:
Sally

Příspěvekod Sally » 12 srp 2013, 19:49

:D
Bahuhu
Administrátor

Příspěvekod Bahuhu » 13 srp 2013, 10:24

Dnes mi toto prišlo z jednej nemenovanej poisťovne právnej ochrany:

Pri plánovaní cesty do zahraničia vodiči musia myslieť na veľa vecí. Povinnou výbavou vozidla sa ale často nezaoberajú. Môže sa však stať centrom pozornosti cestnej kontroly.
Prečo je povinná výbava vozidla dôležitá?

Všetky prvky povinnej výbavy slúžia predovšetkým na zabezpečenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky (oprava alebo odťah vozidla), ako aj bezpečnosti a zdravia jej účastníkov (autolekárnička, reflexné vesty a pod.), preto je zoznam povinnej výbavy to zákonné a základné minimum, čo musíte mať vo vozidle.

Ktoré predpisy upravujú povinnú výbavu?

Povinná výbava vozidla (ako súčasť tzv. základnej výbavy, t.j. podmienok na uvedenie vozidla do prevádzky) sa posudzuje v zmysle Viedenského dohovoru o cestnej premávke z r. 1968 podľa platných právnych predpisov v krajine, kde je vozidlo registrované. Pre vozidlá registrované v SR je to vyhláška MDPaT č. 464/2009 Z.z. (konkrétne § 16), ktorou sa ustanovujú podrobnosti o niektorých ustanoveniach zákona č. 725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov, ktorej ustanovenia zodpovedajú moderným európskym trendom. Takže by sa nemalo stať, že vodič vozidla registrovaného v SR dostane na území iného účastníckeho štátu Viedenského dohovoru pokutu za nedostatočnú výbavu s poukazom na tamojšie právne predpisy.

Takéto situácie sa však bežne stávajú, nakoľko neexistuje jednotný výklad Viedenského dohovoru a v rámci Európskej únie neexistujú ani nariadenia, prípadne smernice, ktoré by upravovali jednotný prístup a posudzovanie povinnosti vodiča vybaviť vozidlo povinnou výbavou. Viedenský dohovor totiž stanovuje, že vozidlo musí spĺňať technické požiadavky platné v zemi v čase, kedy bolo uvedené do premávky. V tejto súvislosti panuje polemika, či je možné medzi technické požiadavky radiť aj povinnú výbavu vozidla.
Odporúčame

Stupeň výbavy je v niektorých krajinách pre danú kategóriu vozidiel rozdielny (napr. Francúzsko – alkoholtester, Poľsko – hasiaci prístroj), ale vždy platí, čím viac predpísaných prvkov povinnej výbavy, tým menej problémov na cestách.

V záujme vlastnej bezpečnosti i bezpečnosti ostatných účastníkov cestnej premávky preto len môžeme odporučiť mať vo vozidle aj ďalšie pomôcky, ktoré môžu nielen uľahčiť vedenie vozidla druhým vodičom (napr. rôzne svetelné či reflexné predmety, upozorňujúce na dopravnú nehodu za tmy a zníženej viditeľnosti), ale aj ochrániť život, zdravie či majetkové hodnoty (napr. hasiaci prístroj – pre osobné vozidlá postačuje v objeme do 2 kg).

Rovnako tak odporúčame mať vo vozidle toľko bezpečnostných reflexných viest, koľko osôb sa vo vozidle prepravuje, pričom odporúčame používať vesty oranžovej farby (nie sú zameniteľné s vestami príslušníkov polície).
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 13 srp 2013, 15:31

-->all: ..myslím, že příspěvek od Bahuhu hovoří za vše a zcela jasně. Opět nejednoznačnost zákona (v tomto případě zmiňované "Vídeňské dohody") a proto je skutečně lepší to co tvrdíme stále. Existují-li někde odlišnosti nebo třeba zmiňované zvlášní doplňky k výbavě vozidla pro jednotlivé státy, kterými projíždíme včetně Řecka, respektujme to. Tamní policie ví moc dobře, co má hledat za "problém" a není nejmenšího důvodu jí nahrávat na pokutu nebo důvod k "šikaně".. Ušetříme si tak spoustu nepříjemností, vysvětlování a možná že nám tahle výbava "navíc" nakonec i pomůže.. Bahuhu DĚKUJU! Tímto je to pro "dnešek" uzavřeno.. ;) Že se k tomu ale zase po čase vrátíme, je naprosto jasný.. Opakování je matka moudrosti, :mrgreen: protože Vídeňskou dohodu a její vykládanou dvojakost jsme už probírali tuším na starém DF..

Někdy mám pocit, že nedokonalost zákonů je dělána kvůli lumpům, kteří tohoto umí využít dokonale.. .. :(

Zpět na