FYROM (Skopje, Vardasca...)

ODLIŠNOSTI, které mohou v jednotlivých státech překvapit a na které je třeba dát si pozor, změny v předpisech, pokuty..) Rakousko, Maďarsko, Srbsko, Makedonie FYROM, Řecko..
Pavel
Administrátor

FYROM (Skopje, Vardasca...)

Příspěvekod Pavel » 04 říj 2010, 21:26

(vše kolem transféru, motoinformace, policie atd..) .. mmch. když se budete bavit s nějakým řekem nezapomeňte u této země uvádět FYROM..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Milan

Re: Makedonie FYROM

Příspěvekod Milan » 21 led 2011, 22:10

Mám trochu času, tak bych se zase podělil o další zkušenost. Když jsme při letošní cestě vyhodnotili, že Turci přestávají odbočovat v Niši na Sofii, ale pokračují na Soluň, chtěli jsme překročit co nejdříve SRB-MK hranici (kolem 5. hod ráno). Na druhé pumpě za hranicí, ještě před Kumanovem, která používá z největší pravděpodobností podvodně logo firmy Shell,jsem nabral plnou (jel jsem na doraz kvůli Turkům) a vyrazili jsme na Gevgelii, kde každoročně s velkou chutí utrácíme na místním trhu. Po snídani na odpočívadle u kláštera Sv. Bogorodica, jsem poslal kamoša dopředu, protože jsem si chtěl užít dálniční zatáčky, ale už jsem nenastartoval. Zavolal jsem si do Brna do Citroenu (diagnóza přes mobil - vadný startér nebo baterka). Nechal jsem se roztáhnout, ale jelo to nějak blbě. Ve Volosu jsem koupil novou baterku. Parametry před koupí jsem opět konzultoval s Brnem, ale ouha, po výměně baterky jsem opět nenastartoval, posléze ani z druhého auta přes startovací kabely. Zavolal jsem Global assistance pro odtahovku, odvolal kamoša z Gevgelie a poslal ho do Meteory a nechal se odtáhnout do Skopje do Citroenu. Odtahovka na mně chtěla 30 EUR za překročení odtahovaných km. Když jsem požadoval potvrzení, řidič slíbil, že ho doveze. Bál jsem se, že když nezaplatím, budu v servisu považován za problematického a potřeboval jsem odjet, tak jsem zaplatil. Hoši ze servisu v sobotu po 17. hod někde sehnali nový startér, ale po výměně jsem opět nenastartoval. Po mobilních konzultacích s Brnem co ukazuje test řídicí jednotky, stále nic. Kolem 19. hod byla voda v naftě (proto jsem uvedl v úvodu pumpu, kde jsem tankoval) odhalena. Majitel servisu mi řekl, ať se někde ubytujeme a že to v pondělí opraví. Moje vnučka se rozplakala a stal se zázrak. Ti chlapi šli snad prvně v životě v neděli pracovat.
Další zážitky
Global nebyl schopen pomoci se zajištěním ubytování (mám ho placeno v rámci pojištění). Tak mi něco sehnali Makedonci. Pak mi ubytování Global odmítl zaplatit (kdo by pracoval v neděli ráno, když jsem bydleli jinde, než v jejich smluvní síti).
Následovaly další konzultace s technikem z Brna. Kolem 10 hod motor poprvé naskočil a kolem 14. hod jsem odjížděl s opraveným autem. Pozn. letecký zájezd do Egypta by mě přišel levněji. V mé cestovní zprávě mám napsáno, že po 27 hodinách jsme opět byli na stejném parkovišti u Sv. Bogorodici..
Poučení pro všechny
- Vyhnout se pumpě se znakem Shell asi 2 km od hranice SRB-MK. Makedonci mě upozornili, že kvalitní palivo je nejbezpečnější u benzinek MAKPETROL
-Turci neturci, brát max. půlku nádrže u různých bezinek (projel jsem Srbsko bez tankování)
- bez dokladu nezaplatit ani EUR (ze servisu jsem se v neděli spojil s majitelem odtahovky, který mi slíbil, že zaměstnance potrestá a prachy mi vrátí, ale nějak k tomu nedošlo. Nešlo o nedorozumění, mluvím obstojně anglicky i srbochorvatsky).
- asistenti Globalu (množné číslo je správně, protelefonoval jsem s nimi cca 17 stovek) mi slíbili, že se se mnou po návratu spojí ředitel a že bude pověšeno varování na uvedenou pumpu na web Globalu. Kecy - nebo zbožné přání aktivních operátorů Globalu. Nikdo se se mnou nepojil. Tedy, co si můžete zorganizovat sami, ihned do toho, Global použijte jen na to, na co nestačíte sami nebo co musí zaplatit z pojistky. Strukturovaná pomoc moc nefunguje. Viz můj příspěvek ve starém fóru (http://www.recko-autem.cz/pages/df/viewtopic.php?id=209)
- po návratu jsem se pokusil zjistit status evropských benzínek Shellu u zástupce pro českou republiku. Slečna asistentka mi dala číslo na odpovědnou osobu pro obchod s palivy, kde jsem si asi 4x pokecal se záznamníkem a nechal na sebe kontakt. Samozřejmě bez odezvy.Tak jsem přestal u Shellu brát a doporučil to i svým známým. Mnoho z nich mě překvapilo, že se této firmě vyhýbají již delší dobu.
- vzít si s sebou ženskou, která dokáže bezkonfliktně ukočírovat vnoučata 6 a 12 let dva dny v servisu při teplotách kolem 40 stupňů, zatím co ostatní účastníci dovolené se poflakují někde po Meteoře.

Milan
Milan
Sally

Příspěvekod Sally » 22 led 2011, 10:51

Tak to je teda síla. Mně se naštěstí podařilo JEDENKRÁT natankovat vodu, ale to je tak deset let u SLOVNAFTU u Černé studánky na D1. Jinak venku nikde. A to jsem třeba v Řecku tankoval na pumpě v jakési vesničce mezi Kastraki a dálnicí.
No nezávidím Ti. S
PrVk

Příspěvekod PrVk » 22 led 2011, 12:59

Milane, ty jsi opravdu největším smolařem, který kdy tady co psal. Přitom jsi vždy vyjel důkladně připraven a vybaven (a to nikoliv jen jazykově). Já jsem také zažíval při svých poutích Řeckem obtížnější chvíle (např. když žena musela skrze své urologické bolesti vyhledat v Řecku kliniku anebo když se mně vloni pošramotilo řazení a auto jelo jen na dvojku a na trojku), ale oproti tobě jsem žabař. Ještě bych byl rád, kdyby se tady ozval ten rekreant, který vloni vyjížděl kolem 11.-12. srpna z vrasenského Bohemhausu, měl havárii v Makedonii a skončil zraněn v tamější nemocnici a Makedonci ho nechtěli pustit, dokud nezaplatí škodu na svodidlech (a nebyla malá). Telefonoval právě Michalovi (řeckému majiteli) na Bohem o pomoc a pak už nevím, jak celá záležitost dopadla.
Jirka
Administrátor

Příspěvekod Jirka » 22 led 2011, 21:43

Už z předchozích cest jsem měl jaksi nedůvěru při pohledu na vzhled FYROMáckých benzinek, takže jsem u nich nikdy nebral. Fakt je že pár let zpátky jsem měl problém s benzínem co jsem bral (asi 30 litrů v Řecku za Kalambakou v nějaké vesnici)... motor Fordu škytal škubal a 2 x zhasl... ale nějak jsme dokodrcali do Srbska a tam brali na OMV. Opravdu si hlídám od té doby kde naberu "šťávu". Obvykle tankuji 2x v Srbsku na ÖMV a pak až v Řecku a to ještě pokud možno u velkých měst , nebo tam kde bere dost lidí (např. místní lidé). U benzíňáku mi V6 motor jakž takž přežvejkal téměř všecko, ale teť mám naftové HDi a tam by natankování nekvalitní nafty mělo fatální následky, nejspíš takové jako jsi dnes psal ty (701534). Každopádně jsem si to dnes se zájmem přečetl - jak tvou zkušenost tak i od Ovečky... a jsem tomu rád že jste se podělili o své zkušenosti !
Všude dobře, "doma"(tedy v Řecku) nejlíp :-P Tam si to teprv užívám ! :-P
andy.mclaren

Příspěvekod andy.mclaren » 23 led 2011, 00:48

Práve tie komplikácie, ktoré spomínate ohľadom nafty ma presvedčili o tom, že mne ako súkromnému užívateľovi viac vyhovuje benzínový motor. A preto keď som pred dvoma rokmi kupoval nové približovadlo, vyhrala 1.6 benzín. V starom forde som mal diesel a to sa mi vždy vyskytli nejaké komplikácie. Osobne som si ani ja nedovolil tankovať v Macedónsku, a ani nebolo prečo. V Aleksinaci dotankujem plnú a dôjdem až do Thessalonik, a to mám iba 45l nádrž.... Nebudem preto dráždiť hada bosou nohou po hlavičke a riskovať nejaký problém. Ak si dobre spomínam, 90% ľudí písalo, že tankujú na Bačka Topola, dotankujú v Aleksinaci a potom až Grécko. A o oboch týchto pumpách OMV zatiaľ nikto nepísal, že tam mali problém s palivom. Preto odporúčam všetkým radšej dotankovať v Aleksinaci 1/2 nádrže s pokojom v duši, ako síce ušetriť nejaký ten chechták na nafte vo FYROM, ale tŕpnuť, či bude všetko O.K. Vo FYROM som sa obával túlavých psov, ktorí postávajú na krajnici dialnice a vyberajú si auto, pod ktorého kolesami ukončia svoj túlavý život. Kamarát tam jednému pomohol na druhý svet, no auto to chvalabohu vydržalo a mohol ísť ďalej. A k pumpám Shell: moja Eleonor chlasce šťavu od Shell od narodenia, má dva roky a ešte sa nepogrckala... ťuk ťuk, klopem na drevo... :lol: Všade sa nájde nejaký nespratný jednotlivec, ktorý chce na všetkom zarobiť. Na ilustráciu jeden príklad: cestou domov v Maďarsku mi pumpár nad ránom vydal asi 1000 forintov v papierových 200-vkách. Keď som ich chcel minúť o mesiac na kúpalisku v Hajduszoboszlo, tam mi ich nechceli zobrať, pretože už neboli platné, hajzlík jeden ma odrbal.... Keď sa budem v júli vracať z Grécka, tak na tej pumpe zastavím a odrbem mu ich o gebuľu... Prepáčte ten slovník, nechal som sa uniesť :-)
šaleny vychodňar... :D 2010 - autom Polychrono, 2011 - autom Sarti, 2012 - autom Sarti..... 2013 autom Nea Vrasna, 2014 - autom Kastrí Loutró... 2015- znova autom Kastrí Loutró a rok 2016: ??? znova Kastri Loutro
Rasto

Příspěvekod Rasto » 23 led 2011, 11:45

Minuly rok som tankoval na poslednej benzinke Makpetrol pred GR aj ked som to v podstate nepotreboval lebo ked natankujem v Srbsku do Nei Pori a spat v pohode vystacim.Nafta bola ok akurat pri platbe kartou mi tvrdil ze mu ju neberie...stal som pri nom ale na lcd som nevidel ani listok to nevyplulo....nakoniec mu zobralo asi 4 kartu a vsetko ok.Na moje prekvapenie ked som dosiel do auta zena uz mala sms o platbe z jej karty.Pumpar so mnou odmietol komunikovat ze nech nerobim problemy a kedze som mu nechcel vyrazit par zubov tak som mu aspom nadal do vsetkych organov co ma napadli a isiel prec stym ze im tie love nenecham aj ked islo o nejakych smiesnych 15 evri.Po navrate domov to vyriesila reklamacia platby v zeninej banke takze nabuduce tankovanie v MK nehrozi radsej iba Srbsko a v pripade behania po Grecku si dotankujem tam ak bude treba.
egon

Příspěvekod egon » 23 led 2011, 13:39

Já osobně netankuju v Čr na čs.Shell,ale ani na OMV,v Makedoniii beru palivo na Makpetrolu a nikdy žáden problém.Bral jsem i namenších čs.v Makedonii ale vždy se dívám jestli tam berou místní a do jakých aut.Sleduji i domovské stránky Makpetrolu http://www.makpetrol.com.mk/index_en.asp. Podle stránek to vypadá na důvěryhodnou nadnárodní spol.Ale nedělám jim reklamu a nepřesvědčuji nikoho.Jen zděluji svůj poznatek.Tak doufám že se mnou nevydrbou :D
Zdravím Egon
jazer31

Příspěvekod jazer31 » 23 led 2011, 15:30

pre Rasto: asi sme tankovali na tej istej cerpacke makpetrol, hned prva stanica PHM v macedonsku za greckymi hranicami a boli sme spokojni...avsak pouzivam takuto strategiu: pred natankovanim sa idem opytat kolko euro za jeden liter ...vraj 1,1euro za liter...dobre pripravim si 44euro, on natankuje 40litrov a maximalna spokojnost, usmev na oboch stranach a dalej tankujeme pred belehradom...v macedonsku sme tankovali pocas dvoch rokov dva krat a vzdy v pohode!
cestovanie = relax + poznanie
Tommi_82

Příspěvekod Tommi_82 » 23 led 2011, 15:49

Tankujete někdo ve FYROM i naftu??
2004 Parga, 2006 Thassos, 2011 Thassos, Sithonie, 2012 Zakynthos, 2013 Atény, 2014 Rhodos, 2015 Lefkada
2016 Obrázek

Zpět na