Peloponéz

..doplnění nejen k místopisům R-A, ale i další informace vztahující se k Vašim oblíbeným místům - členěno dle jednotlivých krajů.. NEŽ ZAČNETE PSÁT, PROSÍME INFORMUJTE SE DO KTERÉHO KRAJE VÁMI POPISOVANÉ MÍSTO PATŘÍ (například na mapce webu R-A "základní informace >> území).. děkujeme.
Pavel
Administrátor

Re: Peloponéz

Příspěvekod Pavel » 11 pro 2017, 19:09

-->BronB: ..nepamatuji si nikoho, kdo by byl z "nás" na Krétě autem.. Ano, někdo tady psal, že si jej tam půjčoval,možná to byla asi Mirka, to bylo ale tuším vše.. Dle mne je Kréta autem přeci jen trochu nepraktická a zbytečně nákladná. Tím se tě nechci nijak dotknout, ale z tohoto důvodu zde asi najdeš míň osobních zkušeností než o pevnině, nebo bližších ostrovech k pevnině..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Mirka
Administrátor

Příspěvekod Mirka » 11 pro 2017, 21:05

BronB : máte-li dost času na pobyt + trajekty, Kréta je hodně zajímavá. Je ale třeba počítat s tím, že má dvě pohoří přes 2000 m.n.m., jediná hlavní silnice (polodálnice podél severního pobřeží, bez poplatku) je hodně frekventovaná, cesty napříč ostrovem dost krkolomné a provoz ve městech se už blíží orientu a sev.Africe. Na jihu je většinou strmé pobřeží, "okresky" a serpentiny. Měli jsme na Krétě na týden půjčené malé osobní auto a projeli kus ostrova, s obytným autem to chce asi trochu odvahy (slušné, ale úzké silnice, serpentiny, kde jsem jako spolujezdec občas zavírala oči.... místní si to tam mastí malými náklaďáčky, autobusy jezdí s větším respektem). Myslím, že tu někdo psal o cestě osobním autem na Krétu trajektem přes Pireus, pokud ne, mohlo to být na recko.name
Pavel
Administrátor

Příspěvekod Pavel » 12 pro 2017, 07:02

-->BronB: Já jen dodám, že Kréta se svojí vysokou nehodovosti, dle zpráv řeckých sdělovacích prostředků a Eurostatu (v přepočtu na počet obyvatel), řadí údajně mezi nejhorší kraje Evropy.. Takže opatrnost za volantem je na místě a přemýšlet za jiné řidiče ještě víc..
Tady hlídám já! (K Řecku patří zábava a já mám rád humor v každý podobě :-) ) Bohužel jsem i rozhodčí a soudce kat tohoto DF, kdy legrace občas končí.. :think:
Sally

Příspěvekod Sally » 12 pro 2017, 07:10

My měli na Krétě půjčené Hyundai i10, čili takovou malou nákupní kabelu, jezdili jsme po východní části a dolů do Mataly. Je fakt, že do některých míst jsme museli pomalu tlačit auto, díky výkonu, ale byla i místa, kde jsem měl strach, že auto v zatáčkách zlomím nebo odřu. Když jsme jeli do Soutěsky mrtvých, v jedné dědině jsem najížděl do zatáčky asi na nadvakrát. Jinak cesta Agios Nikolaos až na Vai Bay nebo Ierapetry byla v pohodě, to samé na druhou stranu do Heraklionu. A dá se říci že i hlavní tah na Matalu. Vnitrozemí už pak bylo někdy horší.
RadoG

Příspěvekod RadoG » 13 pro 2017, 07:21

BronB : Ja chodím autom na Krétu každé 2 roky, ale ubytovávam sa len v apartmánoch. Čo sa týka spojenia na Krétu s karavanom existujú v podstate len 2 možnosti a to trajektom s Pireusu (Pireus - Chania alebo Pireus - Heraklion) prípadne trajektom s Peloponézu (Gythio - Kythira -Antikythira-Kissamos) avšak ten ak sa nemýlim premáva len 1x alebo 2x týždenne. Na Vašom mieste by som určite využil trajekt z Pirea. Príjazd do prístavu je veľmi dobre značený a dá sa tam aj bez problémov zaparkovať. Z Pirea na Krétu sa plavia v podstate 3 spoločnosti (Blue Star Ferries, Anek lines a Minoan lines, pričom Blue star je v aliancii s Anek lines). Lístky doporučujem nakúpiť priamo cez stránky lodných spoločností, prípadne priamo v prístave. Naloďovanie začína spravidla 2 hodiny pred vyplávaním lode z prístavu. Čo sa týka kempingov na Kréte, videl som len jeden v Chanii - Agii Apostoli ca 350 m od pláže (https://www.camping-chania.gr), o to viac som počas svojich ciest po Kréte videl karavany parkujúce priamo na plážach. Cesty na severnom pobreží (pobrežná magistrála E65/75 Kissamos - Chania - Rethymno - Heraklion) je kvalitná, široká cesta, pri Chanii, Rethymne a Heraklione je 4-prúdová, s širokým odstavným pruhom. Ceny nafty a benzínu sú vyššie ako na pevnine asi o 10-15%. Na niektorých benz.pumpách sú zariadenia kde si môžu karavany vypustiť odpad a naplniť vodu. Južná strana Kréty má cesty o dosť horšie a prístup do niektorých letovísk (hlavne v juhozápadnej časti) je úzkymi a kľukatými cestami. Ja mám najazdených priamo na Kréte ca 5000 km takže ak potrebujete ďalšie info o cestách na a po Kréte môžem ich poskytnúť.
MartinD

Příspěvekod MartinD » 13 pro 2017, 13:27

BronB. My chodime na Kretu letecky a auto si tam poziciavame - 3 x som mal normalne cestne auto a 1 x Suzuki Jimny 4x4. Spolu som nabehal asi 2000 km. Ako tu uz pisali viaceri - vacsinou su cesty uplne v pohode, niekde su vsak uzke a strme stupania (a este aj bez zvodidiel). Napr na znamy polostrov Balos sme sli na tej 4x4, cestne auta sa tam dostali tiez, ale viacero mali velke problemy (museli ich tlacit, res. uplne odstavit v polovici cesty). Viac raz sme tiez dosli do situacie v uzkych ulickach, ze sme ledva presli (male auta z pozicovne su vyhodou). Ked sme boli na nasej Opel Astra kombi na ostrove Milos, tak sme niekde doslova na cm prechadzali - nebolo to nic prijemne, lebo sme netusili, ci za dalsou zatackou sa cesta este viac nezuzi (radsej som si to potom presiel peso dopredu, aby som vedel co ma caka - cuvat hore kopcom do uzkej zatacky, tiez nie je sranda).
1997 Katerini-Paralia, 2005 Paralia, 2006 Paralia, 2007 Paralia, 2008 Paralia, 2009 Sarti, 2010 Kreta, Pelopones, 2011 Pelopones, Rodos, 2012 Milos, Kreta, 2013 Kreta, Nikiti, 2014 Pelopones, Rodos, 2015 Nikiti, 2016 Kreta, 2017 Kos
BronB

Příspěvekod BronB » 14 pro 2017, 18:24

Nazdárek všem diskutérům a díky všem za Vaše postřehy, cením si toho.
Se stávající obytkou jsem již najezdil více než 210 tis km, s tou předcházející asi tak 90 tis km a s karavanem před tím ani nevím. Byly tam pochopitelně i úseky v sicilských, kalabrijských, andaluzských, atd., horách (i v zimě na snihu) či vesničkách s jejich balkonky, takže jakés-takés zkušenosti by byly. Pomáhá mi i moje GPS Garmin, ve které mám nastaven profil (výška, šířka, délka, váha) obytky, takže první výběr je vždy na ní. I když se "občas" stane, že zahlásí "neznámá dostupnost pro ..." a vede mě dále do pasti, ale alespoň tak. On je zcela zřejmý a pochopitelný rozdíl mezi námi, mimosezónními a pobytovými cestovateli, kteří mají čas v podstatě neohraničený, a drtivou většinou z Vás, kdy za 2 - 3 týdny mimo cestu je potřeba toho stihnout co nejvíce. Potom může být problémem třeba i několikahodinové zdržení na dálnici, zatímco pro nás dva nebo tři dny déle na cestě oproti původní úvaze, protože se vykytlo někde něco zajímavého, není žádný problém.
A proč na Krétu? Když jsem se podíval na všechny možné meteorologické statistické veličiny - teplota, srážky, množství slunečných dnů, atd., pro jarní měsíce březen až květen, tak z celého Řecka je Kréta naprosto nejlepší. A v tyto měsíce se tam již zelená, příroda je na startu, my srpnové vedra doopravdy nemusíme. A max památek a zajímavostí je stejně na severním pobřeží (dle různých bedekrů) a to je snad velmi dobře sjízdné, tak proč ne?
Ještě 1x díky všem.
ivos53

Příspěvekod ivos53 » 15 pro 2017, 23:40

Ahoj, o Krétě bych Ti nějaké info mohl poskytnout. Jezdím tam přes 20 let, z toho jsem tam byl pětkrát vlastním autem, naposledy letos v říjnu. Jsem také 60+ a převážně jezdím v říjnu a listopadu. Teď jsem na Tenerife a až se vrátím můžeme o cestování po Krétě popovidat. Autem se není třeba bát. Statistiky jsou jedna věc, ale má zkušenost je nepotvrzuje. Nikdy jsem tam žádné auto ani nepoškrábal ani žádnou bouračku na vlastní oči neviděl. Určitě to je i o štěstí, neb jsou tam některá místní auta pěkně orvaná. Ale mně se tam povedlo najet víc než 10 tisíc km bez incidentu. Nejezdím s karavanem,ale pár postřehů by se Ti třeba hodilo. Na Krétu nedám dopustit, jak se mi tam líbí. I tam bývá někdy větší rozdíl v počasí mezi severem a jihem. Hory mezi ,mají výšku přes 2000m, tak ovlivňují počasí. Jih, třeba Ierapetra, je nejjižnější město v Evropě. Je jižněji, než sever Tunisu a asi 400 km od Libye. Podle mistnich, když fouká od Sahary, bývá i v lednu někdy 20°C. Jinak na jižním pobřeží se na terasách ve svahu pěstují banány volně, ne ve skleníku. Letos jsem to projížděl.

Tak ahoj na Krétě. Ivos
ladybee

Příspěvekod ladybee » 23 kvě 2018, 12:03

Ak sa náhodou chystáte na juh prostredného prsta Peloponézu, pre predstavu som dala dokopy video z vlaňajšej cesty k Mysu Tenaro (Matapan).
A ak si vo videu všimnete väčší počet áut pozdĺž cesty, pobiehajúcich psov a postávajúcich mužov, vedzte, že to boli poľovníci, ktorí poľovali na vtáky. Jeden z mužov smutne konštatoval, že v ten deň nemali šťastie. Video má asi 27 minút, je skrátení a zrýchlené. No a keď sa vám nebude chcieť pozerať celé, na jeho konci je krátka foto prezentácia krajiny.
https://www.youtube.com/watch?v=R6cM1hXeqOA
Letecky - Thassos, Korfu, Kréta 2x, Parga, Kefalónia, Skopelos 2x - ďalej autom:
2011 Kefalónia, Kastória, Vergina;
2012 Elafonisos, Pelion, Delfy, Mystra, Vathia, Monemvasia, Olympia, Pella;
2013 Kythira, Livadia, Epidaurus, Monemvasia, Methoni, Pylos, Polilimnio, Parga;
2014 Kythira, Heraion, Nafplio, Poros, Methaná, Meteory, Theopetra;
2015 Peloponéz, Parga
2016 Tinos, Kythira, Peloponéz
2017 Alonissos, Peloponéz, Monodendri
Viac na http://kapab.sk/

Zpět na